Doznajemo detalje Uskokove akcije: visokopozicioniranog policijskog inspektora istražuju i zbog namještanja posla s MUP-om

Provjerava se i koliko je informacija iz tajnih postupaka procurilo te tko je sve upleten

FOTO: PIXSELL/Ilustrativna fotografija

Danas se nastavljaju pretrage domova i poslovnih prostora četvorice osumnjičenih koje istražitelji u najnovijoj aferi terete za curenje povjerljivih policijskih informacija, ali i pokušaj namještanja natječaja za sofisticirani softver za MUP.

Jučer smo već javili da se u fokusu ovog slučaja našao visokopozicionirani policijski službenik kojem se na teret stavlja zlouporaba položaja.

Odavanje tajnih podataka

Riječ je o Damiru Ostermanu, dugogodišnjem inspektoru uključenom u međunarodnu policijsku suradnju, koji je i voditelj projekata jačanja i integracije svih baza podataka unutar sustava policije.

S te je pozicije, sumnja se, mogao pristupiti brojnim tajnim podacima, te ih je, prema za sada dostupnim informacijama, odavao dvojici svojih poznanika.

Kako su kolali tajni podaci?

Jedan od ljudi za koje se sumnja da su preko Ostermana dobili povjerljive policijske podatke je, kako smo javili jučer, Mario Frlan, bivši šef zagrebačkog centra Protuobavještajne agencije (POA), koja je kasnije preimenovana u Sigurnosno-obavještajnu agenciju (SOA). On je, nakon što je otišao iz sigurnosnog sustava, prešao u privatni biznis.

Telegramovi izvodi tvrde da je u posljednje vrijeme surađivao i s ljudima koji su razvijali sofisticirane softvere, među ostalim za Hrvatsku lutriju, što je već obuhvaćeno USKOK-ovom istragom.

Sada se sumnja da je Frlan od Ostermana tražio podatke o kriminalističkom istraživanju pokrenutom na osnovu kaznene prijave jedne osobe.

Svi imaju zajedničke firme

Frlan pak, kako proizlazi iz javno dostupnih podataka, blisko surađuje s poduzetnikom Dinkom Palcem. Preko Frlana i on je navodno došao u kontakt s Ostermanom, te ga je, kako se sumnja, tražio povjerljive informacije o slučajevima koji bi ga se mogli ticati.

Istražitelji vjeruju da mu ih je Osterman dao. Čak mu je, pretpostavlja se, samoinicijativno nudio određene korisne podatke, pa se i taj dio inkriminacija istražuje.

Mito za posao s državom?

Druga točka optužbi odnosi se na sumnje u moguće namještanje natječaja za posao s državom. Naime, istražitelji provjeravaju je li Osterman u zamjenu za oko 200 tisuća kuna mita obećao Siniši Patačku, dugogodišnjem privatnom istražitelju i predsjedniku Udruge privatnih detektiva, da će mu srediti posao s MUP-om.

Sumnja se da je Osterman trebao natječaj za informacijsku opremu prilagoditi upravo Patačkovoj tvrtki.