Nekad je nužno odabrati stranu

Doznajemo: Europski sud naredio Hrvatskoj da vlasnicima stanova plati milijunsku cifru zbog zaštićenih najmoprimaca

Dvoje vlasnika je tužilo državu u Strasbourgu. Problem postaje sve veći

Hrvatska gotovo tri desetljeća nije riješila problem između vlasnika stanova i zaštićenih najmoprimaca. Lani je čak odlukom Ustavnog suda ukinula važne dijelove Zakona o najmu stanova produžujući još malo agoniju i jednih i drugih. Sada nam zbog toga stiže milijunska kazna Europskog suda za ljudska prava.

Vlasnicima dvaju stanova, koji do svojih nekretnina ne mogu jer u njima žive zaštićeni najmoprimci, a hrvatski sudovi presudili su da oni mogu plaćati tek simbolične najamnine, Republika Hrvatska mora platiti ukupno 1,2 milijuna kuna. Riječ je o odšteti i sudskim troškovima koje su ovi vlasnici imali zbog postupaka hrvatskih sudova. Potvrđeno je to danas iz ureda hrvatske predstavnice pred Europskim sudom za ljudska prava Štefice Stažnik.

Kontinuirano kršenje prava vlasnika

Odlučujući u ovim predmetima Europski sud za ljudska prava odbio je, priopćeno je, sve prigovore tužene države. Smatra da se kontinuirano krši pravo vlasništva ljudima koji su na kraju bili prisiljeni pokrenuti postupke u Strasbourgu.

Prihvaćajući njihove tužbe Europski sud za ljudska prava primijetio je da su 2018. u Hrvatskoj na snagu stupile izmjene Zakona o najmu stanova prema kojima je ova situacija trebala biti riješena do 2023. godine. Tada su zaštićeni najmoprimci trebali iseliti iz stanova koji nisu njihovi, ukoliko u međuvremenu nisu riješili problem iznosa najamnina s vlasnicima. Te izmjene bile su posljedica jedne ranije odluke upravo Europskog suda za ljuska prava protiv Hrvatske, poznatije kao ‘predmet Statileo’.

Radilo se o odluci što su ju hrvatske vlasti trebale poštivati, te izmijeniti zakonodavstvo oko najma stanova i zaštićenih najmoprimaca.

Hrvatska nije provela izmjene zakona

No, kako je Ustavni sud RH lani ukinuo izmjene Zakona o najmu stanova ocijenivši da predstavljaju preveliki teret za zaštićene najmoprimce, Hrvatska se vratila korak unazad.

“Utvrđeno je da nije došlo do zakonskih promjena u odnosu na prava vlasnika stanova u kojima žive zaštićeni najmoprimci, odnosno da i one promjene koje su učinjene nisu stupile na snagu jer su poništene odlukom Ustavnog suda.

Europski sud za ljudska prava je utvrdio da stoga nema razloga odstupiti od svog stajališta koji je zauzeo u presudi Statileo, te je utvrdio da je i u ovim predmetima došlo do povrede prava na mirno uživanje vlasništva”, objašnjava najnoviju presudu iz Strasbourga zastupnica Stažnik.

Država plaća ogromnu odštetu vlasnicima

I dok je u slučaju Statileo vlasniku stana Sergeju Statileu Europski sud za ljudska prava dosudio desetak tisuća eura odštete, sada je taj sud naložio državi da vlasnicima plati puno višu, primjerenu naknadu. Pozvao se na presudu kakvu je već donio protiv Slovačke imajući u vidu informacije o tržišnoj najamnini za slične stanove u relevantnom razdoblju i o zaštićenoj najamnini koju su dobivali ovi vlasnici.

Na taj je način odredio naknadu uzimajući u obzir kvadraturu stanova. Vlasnici stana u Zagrebu dosudio je 59.200 eura odštete, te 1.245 eura sudskih troškova. Drugom vlasniku, čiji se stan također nalazi u Zagrebu, dosuđeno je pak 100.100 eura odštete i 1000 eura sudskih troškova.