Doznajemo kako će Josipa Rimac rušiti USKOK-ovu optužnicu. Nevjerojatna je, tvrdi da nije imala društveni utjecaj

Među argumentima ističe kako nije imala nikakav poseban društveni utjecaj

FOTO: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Optužno vijeće Županijskog suda u Zagrebu u četvrtak će početi razmatrati optužnicu protiv Josipe Rimac i još 17 optuženih u aferi sa sređivanjem državnog šumskog zemljišta, potpora malim poduzetnicima i državnih stručnih ispita brojnim kandidatima. Krak je to afere vjetroelektrane zbog koje je Josipa Rimac bila uhićena u svibnju 2020. godine. Tereti ju se za trgovinu utjecajem, odnosno pogodovanje raznim investitorima, prijateljima i poduzetnicima.

Do sada je devet okrivljenika priznalo kaznena djela iz ove optužnice i nagodilo se s USKOK-om na blage kazne. Rimac će svoje očitovanje prvi puta pred sudom iznijeti tek sada, dakle gotovo tri godine od izbijanja afere. Telegram doznaje ključne argumente kojima će bivša moćna HDZ-ova državna tajnica i nekadašnja gradonačelnica Knina rušiti optužnicu.

Je li bilo trgovine utjecajem?

Josipa Rimac će nastojati uvjeriti sud kako ništa nezakonito nije napravila, odnosno da nije trgovala svojim utjecajem budući da i nije imala nikakav društveni utjecaj na osobe koje su za nju sređivale potpore, zemljišta i državne ispite.

Riječ je o utjecaju na izmjene Uredbe o dodjeli šumskog zemljišta kojim su stočari Ante Sladić i njegov poslovni partner Josip Ravlić trebali dobiti mogućnost zakupa više parcela, čime bi, tvrdi USKOK, ostvarili i pravo na veće poticaje bez obzira na količinu stoke. Sumnja se da je u tome Rimac utjecala na Ružicu Njavro, ondašnju tajnicu kabineta i glavnu savjetnicu u Ministarstvu poljoprivrede, s kojom je u prijateljskim odnosima. Uz njezinu pomoć trebala je uvjeriti i samu ministricu Mariju Vučković na izmjenu uredbe u korist Sladića i Ravlića.

Sladić je Josipi Rimac u zamjenu za pogodovanje kod uredbe obećao mito, dok je Ružici Njavro preko nje poslao 15 tisuća eura, obećavši joj još 500 tisuća kuna. Samo šumsko zemljište sređivala preko načelnice Gračaca Marine Turbić.

Što je još sredila Josipa Rimac?

Rimac je optužena i da je preko Terezije Marić, načelnice u ondašnjem Ministarstvu uprave, urgirala za prolaske na državnim stručnim ispitima, dok je preko Ane Mandac, tadašnje pomoćnice u Ministarstvu gospodarstva, poduzetništva i obrta, tražila da se njezinim prijateljima isplate državni poticaji. Uskok tvrdi da je pritiskala i ljude u HEP-u da joj zaposle sestru.

Sve ti ljudi, smatraju Josipa Rimac i njezin odvjetnički tim, nisu joj bili podređeni, odnosno između njih nije bilo nikakvog odnosa hijerarhije. Zato, ističe, nije ni mogla utjecati na njih.

Osim toga, ljudi na koje je, prema optužnici, utjecala odnosno molila ih da odrade određene stvari za njih, trebali su, smatra Rimac, očekivati neku lojalnost ili novac za uzvrat. Oni od nje nisu tražili ništa, a to, navela je u odgovoru na optužnicu, dokazuje da nije radila ništa nezakonito.

Nezakoniti dokazi u optužnici

Među argumentima protiv USKOK-ove optužnice Josipa Rimac je istaknula i zahtjev za izdvajanjem nezakonitih dokaza. Po njezinom su mišljenju nezakoniti bili nalozi na osnovu kojih je prisluškivana i tajno praćena. Osim toga, zamjera USKOK-u što joj je vrlo brzo, nakon početka tajnog nadzora telefona, u automobil ubacio prislušni uređaj, tzv. bubu.

Naime, prema propisima u privatnost osumnjičenih osoba treba se zadirati postepeno, te je, prema mišljenju Josipe Rimac, potez istražitelja da joj se ‘s telefona odmah ubace u auto’ bio nezakonit. Nisu ni pokušali pronaći neki drugi način da provode posebne dokazne radnje, zaključuje Rimac u odgovoru na optužnicu.