Doznajemo kako se Žalac branila pred europskim istražiteljima. Vrlo je hrabro pokušala utopiti bivše podređene

Gabrijela Žalac negira krivnju i optužuje za svoje svoje nekadašnje suradnike u ministarstvu

Bivša ministrica Gabrijela Žalac negirala je na ispitivanju nakon uhićenja krivnju za trgovanje utjecajem i zlouporabu položaja u aferi softver, doznaje Telegram. U iskazu koji je dala istražiteljima iz Ureda europskog javnog tužitelja, pokušala je krivnju svaliti na svoje podređene.

Naime, prema informacijama do kojih smo došli, Žalac je u svojoj obrani, koju je iznosila u nazočnosti odvjetnice Jadranke Sloković, objašnjavala kako je funkcionirala javna nabava u Ministarstvu regionalnog razvoja i europskih fondova.

“Za sve su bili zaduženi ljudi u pojedinim stručnim službama”, kazala je bivša ministrica naglašavajući kako ona niti u jednom segmentu nije bila zadužena za provođenja procesa javne nabave.

Kako je kupljen skupi softver?

Ipak, istražitelji su zaključili da je upravo ona pogodovala poduzetnicima Mladenu Šimuncu i Marku Jukiću kako bi Ministarstvu prodali računalni softver SPUR za gotovo 13 milijuna kuna iako je njegova stvarna vrijednost prema vještačenju koje je tijekom izvida obavila renomirana tvrtka INsig2 iznosila svega 2,1 milijun kuna.

Izvide je USKOK, kako smo već javljali, pokrenuo u ljeto 2019. nakon što je Telegram otkrio detalje ove sumnjive javne nabave. Objavili smo tada da je tvrtka Ampelos, bez posebnog renomea u informatičkom svijetu, te sa svega jednim zaposlenim pobijedila na natječaju za “izgradnju informacijski sustav za strateško planiranje i upravljanje razvojem”.

EPPO, koji je otvorio istragu protiv bivše ministrice, Šimunca, Jukića i ravnatelja SAFU-a Tomislava Petrica, sada tvrdi da je natječaj prilagođavan kako bi dvojica poduzatnika bliskih Žalac dobila unosan ugovor. Vrijednost javne nabave je od srpnja 2017. do prosinca 2018. kada je ugovor konačno sklopljen, narasla je s 5,7 na gotovo 13 milijuna kuna.

Žalac je ipak namještala natječaj?

Gabrijeli Žalac za sada se na teret stavlja da je osobno, koristeći svoj položaj, urgirala u izmjene Zakona o sustavu za strateško planiranje i upravljanje razvojem ne bi li ga prilagodila interesima svog prijatelja Šimunca. Mijenjala je, navodno i podzakonske akte, a zatim i plan nabave Ministarstva kako bi povećala iznos koji se planira uložiti u informacijski sustav.

Na posljednjem natječaju, navodi EPPO, bilo je određeno 158 uvjeta koje mora zadovoljiti ponuditelj, a rok za isporuku bio je svega 30 dana. Ipak, još 12 mjeseci prema ugovoru je dobila tvrtka Ampelos da prilagodi sustav Ministarstvu i europskim fondovima.

U više navrata taj je natječaj bio prijavljen Državnoj komisiji za kontrolu postupaka javne nabave ali je tek dva puta poništena, dok je treći natječaj prošao. Sve je, barem tada, za SAFU koja radi nadzor javne nabave preko EU fondova, bilo OK. Sada je o tom slučaju vodi istraga koju je pokrenulo europsko tužiteljstvo.

Fotografija otkriva vezu ministrice i poduzetnika

Kako bi dokazali bliskost Gabrijele Žalac sa Šimuncem i Petricom, istražitelji su među dokazima priložili i fotografiju koju su pribavili tijekom izvida. Na njoj je, doznajemo, snimljena bivša ministrica u društvu Šimunca i Petrica tijekom svog rođendanskog slavlja u veljači 2019. godine. Bilo je to svega dva mjeseca nakon što je sklopila ugovor s tvrtkom Ampelos.

Ostali dokazi koji potvrđuju komunikaciju što je prethodila sklapanju tog ugovora pronađeni su tijekom pretrage računala osumnjičenih. Riječ je uglavnom o email porukama koje su razmjenjivala dvojica poduzetnika dok su dogovarali posao s Ministarstvom.