Doznajemo: MUP nabavlja najbolji svjetski uređaj za hakiranje mobitela. Platit će ga 600 tisuća kuna

GrayKey koriste američka policija, FBI, tamošnja Tajna služba...

FOTO: Pixsell

Ministarstvo unutarnjih poslova prošlog je mjeseca raspisalo natječaj za nabavu forenzičkog uređaja GrayKey, jednog od poznatijih američkih proizvoda koji služe (legalnom) hakiranju zaključanih mobitela i izvlačenju podataka iz njih. Na natječaj se jedina javila domaća tvrtka InSig2, specijalizirana za usluge u području digitalne forenzike.

Telegram neslužbeno doznaje kako su zaključane mobitele, konfiscirane nakon uhićenja nekog osumnjičenika, dosad uglavnom slali u druge države koje bi otključale mobitele i omogućile pristup podacima potrebnima za istragu, pa ih slale natrag u Hrvatsku. GrayKey bi trebao prekinuti takvu praksu. Ostaje misterij koliko je uređaj zapravo učinkovit, jer proizvođači mobitela godinama pokušavaju onemogućiti takvo hakiranje, a kompanija – logično – ne otkriva kako uređaj provaljuje telefone.

Koriste ga američka policija, FBI, tajne službe

Iako je MUP u natječaju morao formalno navesti da traže proizvod isti ili jednakovrijedan GrayKeyu, u sektoru postoji tek nekoliko konkurentskih proizvođača, od kojih GrayKey, koji je patentirao američki startup Grayshift, trenutačno glasi kao vodeći u SAD-u. Prodaju ga, tvrde, nakon rigorozne provjere, isključivo lokalnim i nacionalnim službenim tijelima progona, dok je privatnom sektoru i drugima nedostupan.

Iz američkih medija koji se bave tehnološkom tematikom, može se iščitati popis klijenata koji su kupili i koriste GrayKey: od policijskih snaga u saveznim državama, preko FBI-a, pa do američke Tajne službe. I na službenim stranicama Grayshifta također stoje promotivne izjave različitih policijskih operativaca koji govore kako im je GrayKey pomogao u rješavanju slučajeva, pogotovo onima gdje je ključna što brža reakcija, poput otmica.

Hakiranje u roku jednog dana

Grayshift se hvali kako njihov proizvod može hakirati mobitele u roku 24 sata, većinom unutar nekoliko sati. Kako to radi i koliko učinkovito, predmet je pretpostavki. Tvrtka iz očitih razloga ne otkriva metodologiju, ali s obzirom na broj klijenata, očigledno su pronašli pouzdan način. No sigurno je da Apple i drugi proizvođači pametnih telefona stalnim sigurnosnim zakrpama pokušavaju opstruirati ovakvo provaljivanje u mobitele.

Najveći je fokus, naravno, na iPhoneima čiji su kompletni podaci automatski enkriptirani. Stoga se pretpostavlja da GrayKey koristi napad uzastopnim pokušavanjem (brute force) kako bi pogodio zaporku i omogućio pristup svim podacima. Prema dokumentima na koje se poziva Vice, funkcionalan je na uključenim i ugašenim mobitelima, također na onima s oštećenim ekranom ili koji su pri kraju s baterijom.

Mobitele slali u druge države

Prema tehničkim specifikacijama natječaja, MUP traži da uređaj može provaliti u mobitele s operativnim sustavima iOS i Android, a naveli su i o kojim se modelima uređajima radi (iPhone, Samsung, Xiaomi, LG, Google Pixel, LG, Motorola). Iz dokumentacije je također razvidno da Grayshift zahtjeva potpisivanje licencnog ugovora direktno s MUP-om.

Posao je procijenjen na pola milijuna kuna bez PDV-a, a ponuda tvrtke InSig2 bila je točno 1606 kuna ispod procjene i k tome jedina. Prema javno dostupnim podacima, MUP dosad nije kupovao takav uređaj, pa su – kako smo neslužbeno doznali – zaključane mobitele osumnjičenika akvizirane nakon uhićenja morali slati u inozemstvo na provaljivanje, čime se značajno usporavao cijeli dokazni proces.

Naime, aktualni propisi koji uređuju mogućnost legalnog tajnog nadzora, omogućuju DORH-u i MUP-u da eventualno prisluškuju razgovore obavljene putem GSM mreže te zatraže od teleoperatera ispis poziva ili SMS-ove. No pristup komunikaciji osumnjičenika putem enkriptiranih aplikacija problem je ne samo domaćim policijskim snagama, stoga se posljednjih nekoliko godina poseže za rješenjima poput GrayKeya. S jamstvom od godinu dana, MUP će to platiti 622.992,50 kuna s PDV-om.