Doznajemo: Nakon Telegramovog otkrića Beroš raskinuo milijunski IT posao koji je dao tvrtki za cvjetne aranžmane

Formalni razlog je nevažeća bankarska garancija

Prije nešto više od godinu dana, Telegram je otkrio jedan od zanimljivijih angažmana u digitalizaciji domaćeg zdravstva: izradu projektne dokumentacije i tehničkih specifikacija u IT projektu e-Bolnica, Ministarstvo zdravstva je dodijelilo tvrtki Navada d.o.o. čije je dotadašnje poslovno iskustvo bilo vezano uglavnom uz cvjetno dekoriranje.

Jedini su se javili, u zajednici ponuditelja s tvrtkom DiMeros d.o.o., a natječaj je proveden zakonito; glasio je tada odgovor iz resora Vilija Beroša. Kako otkrivamo, od posla nije bilo ništa. Ugovor s njima je raskinut jer – nisu produžili bankarsku garanciju za uredno ispunjenje ugovora. Prema podacima iz registra ugovora i državne riznice, tvrtkama na kraju nije isplaćena ni kuna.

Projekt od 132 milijuna kn

Jedan od europskih projekata čiji je nositelj Ministarstvo zdravstva, punog naziva “e-Bolnica – Uspostava standardnih, integriranih i 360 interoperabilnih informatičkih sustava u javnim bolnicama Republike Hrvatske”, vrijedan je 132 milijuna kuna, od tog iznosa čak je 112 milijuna bespovratnih europskih sredstava. Projekt je počeo u prosincu 2019. godine, a trebao je biti okončan krajem ove godine.

No, važna nabava unutar projekta vrijedna 4,5 milijuna kuna, kojom se trebala dobiti dokumentacija i tehnička specifikacija budućih IT sustava, posve je propala. Unutar istog natječaja, posao stručnog nadzora je trebala dobiti tvrtka bivšeg ministra zdravstva, Nevena Ljubičića, no istog dana kada je Telegram to otkrio, objavljeno je kako su ipak poništili taj dio natječaja.

Zašto je ugovor raskinut

Drugi dio istog natječaja, koje su osvojile tvrtke DiMeros i Navada, nije poništen, već je ugovor s njima raskinut. Formalni razlog tome je nevažeća bankarska garancija, koja inače služi da se naručitelj (u ovom slučaju, ministarstvo) može naplatiti u slučaju neurednog ispunjavanja obveza iz sklopljenog ugovora. Vrijednost garancije bila je 10 posto ugovorene vrijednosti bez PDV-a.

“Obzirom da je utvrđeno kako je rok valjanosti dostavljene bankarske garancije za uredno ispunjenje Ugovora istekao 2. svibnja 2021. godine, a Pružatelj nije postupio sukladno članku 5. točki 5.2. Ugovora i dostavio novu, odnosno produžio postojeću bankarsku garanciju, ovim putem Vam sukladno članku 9. točki 9.2. Ugovora dostavljamo pisanu obavijest o raskidu Ugovora”, stoji u registru ugovora Ministarstva zdravstva.

Porazna bilanca projekta

Zašto tvrtke nisu produžile garanciju koju su već poslale u natječaju, ostat će misterij, no jedno od mogućih objašnjenja je i pritisak javnosti koji je nastao nakon što je Telegram otkrio priču 19. travnja prošle godine. Svega dva tjedna nakon toga, garancija je već bila nevažeća, a očito je nikada nisu produžili, pa je ministarstvo imalo osnovu za raskidanje ugovora, što se dogodilo tek u siječnju.

Projekt e-Bolnica, započet krajem 2019. godine upisao je na kraju poraznu bilancu: iz SAFU-a su Telegramu potvrdili kako su u tri godine iz Ministarstva zdravstva tražili povrat tek 281.578,51 tisuća kuna utrošenih sredstava. Dok je vrijednost europskog dijela sufinanciranja, podsjećamo, 112 milijuna kuna.

Niska posrnulih projekata

Reformski projekt e-Bolnica tako je zašao u slijepu ulicu, gdje se blisko susreo s još jednim rashodovanim europskim kolegom, projektom naziva e-Smjernice. O njemu smo isto tako pisali, jer je propao zbog bivšeg ministra zdravstva Ljubičića, čiji se utvrđeni sukob interesa pokazao toksičnim za nabavnu proceduru.

Paničnog čupanja bilo je i u projektu uspostave sustava akreditacije bolničkih zdravstvenih ustanova, jer administracija godinu dana nije uspjela uspješno okončati natječaj za voditelje projekta. Pa su posao konzultanata radili sami. No, to su ipak projekti financirani EU sredstvima.

Projekti financirani iz vlastitog proračuna idu nešto lakše. Pa je tako tvrtka Cuspis Vinka Kojundžića nedavno osvojila dvogodišnji ugovor održavanja i nadogradnje Centralnog upravljačkog sustava vrijedan 9,8 milijuna kuna s PDV-om. Priložili su, izvjesno je, i važeću garanciju.