Doznajemo: Novi milijunski dugovi stižu na naplatu, Bandić svom nekad bliskom poduzetniku naprosto nije platio radove na mostu

Trgovački sud u Zagrebu donio je nepravomoćnu presudu protiv Grada Zagreba

Telegram je doznao za još jedan financijski kostur koji iz ormara političke vlasti Milana Bandića ispada pred novog zagrebačkog gradonačelnika Tomislava Tomaševića. Riječ je o nešto više od milijun kuna dugova i sudskih troškova koje je Trgovački sud u Zagrebu dosudio tvrtki Produkt u vlasništvu Marijana Žužula, Bandiću bliskog građevinskog poduzetnika. Utvrđeno je da mu Grad Zagreb nije platio dovršetak radova na mostu preko potoka Vrapčak u naselju Špansko.

U pitanju je iznos od 640 tisuća kuna, no s kamatama od 2015. ukupna cifra sada je već premašila 900 tisuća kuna. Tome treba dodati i nešo više od 90 tisuća kuna sudskih troškova koje je sud priznao Žužulovom odvjetniku. Riječ je o presudi koja još nije postala pravomoćna, te Grad Zagreb na nju ima pravo uložiti žalbu.

Odnos Milana Bandića i poduzetnika Žužula

Inače, o trubulentnom odnosu Bandića i poduzetničke obitelji Žužul proteklih godina puno se pisalo. Marijan Žužul našao se u fokusu medija kada su se pojavile informacije da njegova tvrtka Produkt nije Gradu Zagrebu platila svih 16,1 milijun kuna za zemljište za hotel na križanju Držićeve i Ulice grada Vukovara. Navodno je prema ugovoru iz 1998. plaćeno svega 1,6 milijuna kuna, no kasnije, u siječnju 2005., ostatak od 14,5 milijuna kuna plaća Školska knjiga, u vlasništvu drugog člana obitelji Žužul, Ante Žužula. On je i preuzeo taj ugovor, te je smatrao da je iznos prema Gradu Zagrebu podmiren. No, iz Grada su u to vrijeme tvrdili kako sedam milijuna kuna iznose zatezne kamate od 1998. do 2005., te da im je Produkt još uvijek dužan.

Zagrebački gradonačelnik pokušao je 2014. novcem građana Grada Zagreba spasiti obitelj Žužul od stečaja. Naime, građevinska tvrtka Produkt nalazila se u predstečajnoj nagodbi, a najveći je vjerovnik bio Grad Zagreb. Tada se Bandić dosjetio kako bi Žužulovima mogao oprostiti 42,1 milijun kuna dugovanja te ih tako gradskim novcem spasiti od stečaja. Ova ideja nije prošla na raspravi u Gradskoj skupštini.

Godinu kasnije, Grad Zagreb je izgubio sudski spor protiv stambene zadruge Gradec prema kojem je ovoj zadruzi morao isplatiti 20,7 milijuna kuna. Zanimljivo, vlasnik zadruge bila je upravo obitelj Žužul, Marijan, Josip i Ante Žužul, a iz te zadruge nikada za medije nisu željeli službeno potvrditi oko čega su se točno sporili s gradom. Nerijetko je bilo riječi i o odnosu Bandića sa Žužulima kada je Grad Zagreb za zagrebačke učenike kupovao upravo njihove udžbenike.

Bandić se hvalio mostom u Španskom

Sada je pak Marijan Žužul, odnosno njegova tvrtka Produkt, na Trgovačkom sudu u Zagrebu dokazala nove dugove iz vremena Bandićeve vlasti. U pitanju je novac za posljednju fazu izgradnje prometnice Ante Šoljana od Pavlenskog puta do Ulice Dobriše Cesarića. Ukupna vrijednost radova ugovorena je na nešto manje od 3,2 milijuna kuna.

Bandić se tim radovima javno hvalio i obilazio ih tijekom 2011. godine. Dovršetkom mosta preko potoka Vrapčak trebale su se, uvjeravao je, rasteretiti prometne gužve u Španskom i na Oranicama.

No, prema Žužulovim tvrdnjama njegova je firma obavila sve tražene radove, pa tako i famozni most preko potoka Vrapčak, što je u konačnici cijenu povisilo za još 640 tisuća kuna, a Bandić im to nije platio. Grad Zagreb podmirio je samo ugovoreni iznos, dok im dodatnu vrijednost radova nije platio.

Ovrha Žužula protiv Grada Zagreba

Žužul je tijekom 2014. pokušao ovršiti račun Grada Zagreba, no gradske vlasti uložile su prigovor na rješenje o ovrsi. Slučaj 2015. završava na sudu. Tijekom procesa obavljen je i očevid na mjestu gradnje, te detaljno vještačenje za koje je sud angažirao vještaka. On je potvrdio da je Produkt doista napravio i most preko potoka Vrapčak, kao i da je Grad Zagreb ostao dužan upravo 640 tisuća kuna.

Pokušali su predstavnici Grada Zagreba uvjeriti sud da Damir Đerzić koji je 2012. potpisao u ime Zavoda za izgradnju grada posljednju situaciju, odnosno dovršetak radova, nije za to imao ovlasti. Sud u to nije povjerovao jer je, stoji u presudi, malo vjerojatno da bi izvođač bez suglasnosti investitora obavljao bilo kakve radove. Dapače, predstavnici Produkta tvrdili su kako ih se iz grada pritiskalo da završe s radovima, koji su neko vrijeme zbog problema oko projekta bili prekinuti. Oni su na to pristali iako grad nije sklopio anex ugovora za dodatne radove.

Osim toga, tijekom procesa se ispostavilo da nisu bili riješeni ni neki imovinsko-pravni odnosi na zemljištu gdje su obavljani radovi, a trebalo je čekati i dozvole Hrvatskih voda za finalizaciju mosta. Naime, Hrvatske vode inzistirale su da ga se projektira na razinu dvjestogodišnjeg protoka. Zbog toga je, objasnio je na suđenju voditelj
projekta Tomislav Ćupić, došlo i do potrošnje dodatnog materijala.

Što je Trgovački sud rekao u presudi?

Sud je na kraju nepravomoćnom presudom ipak prihvatio Produktovu tužbu. “Da su radovi izvedeni potvrđeno je provedenim vještačenjem te iznos vrijednosti radova Grad Zagreb nije na konkretan način osporio niti je uspio osporiti vjerodostojnost samog zapisnika od 30. ožujka 2012. u kojem su tri osobe potvrdile da se priznaju radovi po devetoj privremenoj situaciji.

Nedopušteno je da Grad Zagreb osporava ovlast Damira Đerzića koji je taj zapisnik potpisao u ime Zavoda za izgradnju grada s obzirom da je on predstavljao tijelo u sastavu Gradske uprave i potpuno izvjesno se spomenuti Zavod i gospodin Đerzić nisu na tom gradilištu pojavljivali samoinicijativno odnosno bez suglasnosti Grada Zagreba.

Ako je i došlo do zakašnjenja u izvedbi radova razlog tome su nepripremljenost Grada Zagreba na izvedbu tih radova u naselju Špansko koje je očigledno dobrim dijelom građeno stihijski”, zaključeno je u presudi.