Ekskluziv. Pola godine nakon Telegramovog otkrića, kompanjon Gabrijele Žalac dobio još jedan unosan posao od države

Tvrtka Mladena Šimunca prošla je na natječaju za konzultanta, u konkurenciji je bilo devet tvrtki

Mladen Šimunac, poduzetnik i jedan od četvero optuženih u aferi Softver, osim s ministarstvom suoptuženice i prijateljice Gabrijele Žalac, donedavno je poslovno surađivao i s Ministarstvom turizma. Šimunac je angažiran u vrijeme ministra Garija Cappellija, pola godine nakon što je Telegram otkrio čudan natječaj za nabavu softvera – koji je završio optužnicom europskog tužiteljstva.

Šimunčeva tvrtka Micro projekt, nakon postupka jednostavne nabave, dobila je 2020. konzultantski posao u međunarodnom projektu Smartmed, financiranim iz Europskog fonda za regionalni razvoj.

Na natječaj se javilo devet tvrtki, a presudila je cijena: Šimunac je ponudio najniži iznos, 424 eura (3200 kuna) manji od cjenovno najbližeg konkurenta.

Od konzultantskih usluga do skupog softvera

Osnovne su konture slučaja s preplaćenim softverom poznate: tužiteljstvo sumnja da je (tadašnja) ministrica regionalnog razvoja i fondova EU Gabrijela Žalac, uz sekundiranje šefa agencije za kontrolu trošenja europskog novca Tomislava Petrica, uštimavala natječaj ministarstva za Šimunčev softver, na koji se javila tvrtka njegovog poslovnog suradnika Marka Jukića i pritom ubrala višemilijunsku dobit zbog preplaćenog posla.

U konzultantskom biznisu, Šimunac se već prije susretao sa Žalac: radio je na projektima u Vukovarsko-srijemskoj županiji, ali i za razvojnu agenciju te županije, za koju nije isporučio naručenu studiju.

Telegram je otkrio da biznis, unatoč pravosudnim problemima, nije stao: Ličko-senjska županija nedavno ga je angažirala kao konzultanta na EU projektu Centra za razvoj brdsko-planinske poljoprivrede i stočarstva te izradu strategije Pametnih sela.

Posao s Ministarstvom turizma na EU projektu

U periodu nakon inkriminiranog natječaja za softver Ministarstva regionalnog razvoja i fondova EU, krajem 2019., Šimunčeva tvrtka Micro projekt javlja se i na natječaj za konzultante Ministarstva turizma. Tražili su savjetodavne usluge i izradu dokumenata u okviru upravljanja projektom Smartmed.

Kako su nam odgovorili iz Ministarstva turizma i sporta, riječ je o projektu kojem je cilj bio “razvoj Mediterana kao atraktivne, pametne i uključive destinacije”, a ministarstvo je imalo ulogu vodećeg partnera odgovornog za upravljanje i koordinaciju s ostalih osam država u projektu vrijednom ukupno 3 milijuna eura.

U konkurenciji 9 tvrtki, Šimunčeva najpovoljnija

Kako je ministarstvo procijenilo da posao vrijedi manje od 200 tisuća kuna, nije proveden otvoreni postupak nabave, već jednostavni. Konkurencija je bila poprilična. Javilo se devet tvrtki, a prema propozicijama natječaja, najviše 70 bodova moglo se dobiti za specifično iskustvo stručnjaka, a još 30 bodova za (najnižu) cijenu.

Gotovo sve tvrtke dobile su maksimalan broj bodova za stručnjake, pa je bodovnu prevagu na kraju donijela ponuđena cijena posla. Šimunčev Micro projekt ponudio je 108.800 kuna bez PDV-a, točno 3200 kuna manje od Zavoda za informatičku djelatnost Hrvatske, čija je ponuda bila 112.000 kuna. Ugovor s Micro projektom potpisan je početkom veljače 2020.

Konzultant u pritvoru, a projekt se odužio zbog korone

No, krajem 2021. u mirne vode konzultantskog biznisa uplovljava europsko tužiteljstvo pa je direktor Micro projekta, zbog već znane afere Softver, završio u istražnom zatvoru. Tako je na gotovo dva mjeseca, od početka studenog do početka siječnja, Šimunčev konzultantski posao bio objektivno otežan. Iz Ministarstva turizma i sporta su potvrdili da se projekt malo odužio, ali zbog korone.

“Zbog činjenice da je zbog utjecaja pandemije COVID-19 bilo nemoguće provoditi aktivnosti partnera u provedbi projekta koje su uključivale veća okupljanja, bilo je potrebno produžiti cijeli projekt. Uvažavajući činjenicu da zbog produljenja projekta nije bilo moguće izraditi završno izvješće u ugovorenom roku bilo je nužno Dodatkom 1. Ugovoru od 29.7.2022. godine produljiti rok do 31. listopada 2022. godine”, ustvrdilo je ministarstvo u odgovoru za Telegram i napomenulo da sklapanje dodatka ugovoru i produljenje roka nije uzrokovalo dodatne troškove.