Doznajemo: Pompozno najavljivan novi sud ipak još ne kreće. Dva tjedna prije početka rada blokirao ga je Ustavni sud

Visoki kazneni sud trebao je početi s radom 1. siječnja 2020.

Ustavni sud zaustavio je početak rada Visokog kaznenog suda čije je osnivanje ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković povjerio sucu Ivanu Turudiću. Učinjeno je to jer je Ustavni sud prihvatio zahtjev za ocjenu ustavnosti odredbi Zakona o sudovima kojima je propisano osnivanje tog novog suda. Potvrdio je to za Telegram predsjednik Ustavnog suda RH Miroslav Šeparović.

Ukoliko Ustavni sud ocijeni da odredbe zakona o osnivanju Visokog kaznenog suda nisu u skladu s Ustavom one bi mogle biti poništene, a ukoliko se procijeni da su one ustavne novi sud počet će s radom. U ovom trenutku moglo bi se reći da je Šeparović zaustavio početak rada Turudićevog suda. Nije tajna da ova dva moćna suca, koji su nekoć bili prijatelji, više, barem prema Turudićevim riječima, nisu u dobrim odnosima. Sve je počelo kada je Ustavni sud srušio pravomoćnu presudu suca Turudića protiv Ive Sanadera u aferi Ina-MOL.

SDP-ovci tražili ocjenu ustavnosti

Sinoć smo zamolili suca Šeparovića da nam potvrdi vijest o blokiranju početka rada novog suda. “Ustavni sud Republike Hrvatske na sjednici u utorak je donio rješenje o privremenoj odgodi primjene zakonskih odredbi koje se odnose na osnivanje i početak rada Visokog kaznenog suda.

To vrijedi do konačne odluke Ustavnog suda o ocjeni suglasnosti s Ustavom osporenih zakonskih odredbi, te je Ustavni sud o tome obavijestio Državno sudbeno vijeće. Odluka će biti javno objavljena sukladno Poslovniku Ustavnog suda”, kratko nam je rekao Šeparović.

Je li ugrožena pozicija Vrhovnog suda?

Od ranije je poznato da su saborski zastupnici SDP-a Orsat Miljenić i Peđa Grbin podnijeli ovaj zahtjev za ocjenu ustavnosti. Smatraju kako je prije početka rada Visokog kaznenog suda potrebno provjeriti zadire li on u ustavni položaj Vrhovnog suda Republike Hrvatske koji je do sada bio najviši sud u zemlji.

Visoki kazneni sud trebao bi donositi pravomoćne odluke o presudama županijskih sudova a to bi onda bilo u sukobu s ulogom koju prema Ustavu ima Vrhovni sud RH. Uz to, ispada da bi sada oba ova suda bila zadužena za jedinstvenu primjenu prava, zbog čega je zatraženo da se Ustavni sud RH očituje o ustavnosti izmjena Zakona o sudovima.

Što će biti sa sucima za novi sud?

Do ovog zaustavljanja početka rada Visokog kaznenog suda došlo je svega dva tjedna prije nego što je sud trebao profunkcionirati. To se očekivalo 1. siječnja iduće godine. Već su provedene i opsežne pripreme – izabrano je 11 sudaca, iako je predviđeno da ih na Visokom kaznenom sudu radi ukupno 15.

Osim toga, u tijeku je i renovacija prostorija u zgradi na Zrinjevcu u kojoj se sada nalazi Županijski sud. Naime, upravo taj prostor sudac Turudić odabrao je za sjedište Visokog kaznenog suda. Preseljenje dijela županijskih sudaca izazvalo je prilično negodovanje i među njima i njihovim suradnicima. Naime, njih 60 moralo se iseliti kako bi se uselilo 11 sudaca koje je Državno sudbeno vijeće odabralo za Visoki kazneni sud.

Suci koji su izabrani na Visoki kazneni sud tako će za sada ostati na svojim dosadašnjim radnim mjestima. Kako je Telegram već pisao, njihov izbor na novi sud znači da će neki veliki procesi, poput suđenja Branimiru Glavašu, morati krenuti iznova. Naime, ako se promijeni predsjednik sudskog vijeća proces mora početi iznova.