Nekad je nužno odabrati stranu

Doznajemo: SDP-ov kandidat za gradonačelnika Osijeka u mladosti osuđen za prometnu za smrtnom posljedicom. Stranka to nije znala

'Užasno mi je žao zbog tog događaja od prije 28 godina. Skrivio sam nesreću, presuđen sam i nisam se žalio na presudu', kaže Goran Kušec

SDP-ov kandidat za gradonačelnika Osijeka na lokalnim izborima u svibnju, dr. Goran Kušec, (58) u lipnju 1994., na Općinskom sudu u Osijeku osuđen je na 10 mjeseci zatvora, uvjetno na dvije godine zbog prometne nesreće sa smrtnom posljedicom.

Iako se nesreća dogodila 31. siječnja 1993. a rok rehabilitacije odavno prošao, građani Osijeka koji će u svibnju birati nasljednika aktualnog gradonačelnika Ivice Vrkića, taj podatak imaju pravo znati. Tvrde to u obitelji Geze Pavlukovića, žrtve prometne nesreće koju je izazvao SDP-ov kandidat za gradonačelnika Osijeka, a koji su se obratili Telegramu nedugo nakon najave Kušecove kandidature.

Umro 18 dana nakon liječenja

Žrtva nesreće, Geza Pavluković, u vrijeme prometnog udesa imao je 77 godina, a od udara vozila kojim je upravljao Kušec, i pada na kolnik, pored ozljeda lake naravi u vidu krvnih podlijeva kože i razderne rane u predjelu sljepoočnice, zadobio je i prijelom desne ključne kosti, krvarenje unutar tvrde moždane ovojnice i nagnječenje velikog mozga ”koje povrede su bile osobito teške naravi i uslijed kojih povreda je došlo do razvoja gnojne upale pluća i dišnih puteva, što je uzrokovalo smrt”, kako stoji u presudi. Pavluković je odmah nakon nesreće prevezen u Klinički bolnički centar u Osijeku, ali je 18. dan liječenja umro.

Na presudu od 10 mjeseci zatvora, s rokom kušnje od dvije godine, nije se žalio ni Goran Kušec, ni obitelj Geze Pavlukovića pa je ona, nakon isteka 15-dnevnog žalbenog roka, postala pravomoćna u srpnju 1994.

“Svjesni smo da se prometna nesreće svakome može dogoditi, no nama, obitelji, teško je palo što nas nakon udesa Goran Kušec nije kontaktirao, nije se raspitivao za stanje mog djeda, niti ga je posjetio u bolnici dok se nalazio na liječenju. Nije pokazivao nikakvu empatiju prema stradalom”, kaže Ksenija Rumora, unuka Geze Pavlukovića. Kušec, kako saznajemo, o tom događaju nije izvijestio vrh Socijaldemokratske partije, stranke koja ga je kandidirala za gradonačelnika Osijeka.

‘Užasno mi je žao zbog tog događaja’

“Izražavamo sućut obitelji i naravno svi bismo bili sretni da se taj događaj nije zbio. Ali nesreće se, na žalost, događaju i svaki vozač koji sjeda za volan izložen je takvoj mogućnosti. Gospodin Kušec iskazao je kajanje obitelji preminulog”, kratko je rekao za Telegram Peđa Grbin, šef SDP-a, kad smo ga zamolili za komentar.

“Užasno mi je žao zbog tog događaja od prije 28 godina. Skrivio sam nesreću, presuđen sam i nisam se žalio na presudu”, kaže Goran Kušec, znanstvenik i redoviti profesor na Fakultetu agrobiotehničkih znanosti u Osijeku. Dodaje kako je s obitelji stradalog Geze Pavlukovića imao vrlo korektan odnos tijekom suđenja, a da se, dok je unesrećeni bio u bolnici, kod liječnika raspitivao o njegovu zdravstvenom stanju.

Vozio je polako, ali ne dovoljno

Nesreća se dogodila u širem središtu Osijeka, na pješačkom prijelazu, raskrižju Reisnerove ulice i Ulice kardinala Alojzija Stepinca, a cesta je tog posljednjeg siječanjskog dana 1993., bila zaleđena i skliska i mada je, kako je utvrđeno vještačenjem, Kušec vozio brzinom od 32 kilometra na sat, sud je tu brzinu ocijenio neprilagođenom s obzirom na uvjete vožnje, jer je ”propustio obratiti dovoljnu pozornost na pješaka koji se nalazio na obilježenom pješačkom prijelazu” te je ”olako držeći da će i pri ovakvoj vožnji [32 kilometra na sat] biti u mogućnosti zaustaviti svoje vozilo, ako mu se za to ulaže potreba”.

SDP se tako, pred skori početak kampanje za lokalne izbore, u Osijeku našao u prilično nezgodnoj situaciji: kandidat kojeg su predložili i podržali nije ih obavijestio da je skrivio prometnu nesreću sa smrtnim posljedicama, bez obzira na to što je to bilo prije gotovo tri desetljeća.