Doznajemo: Vrhovni sud ukinuo oslobađajuću presudu direktoru iz Ine; optužen da je uzeo 8 milijuna kuna mita

Vrhovni sud RH ukinuo je presudu kojom je Milković oslobođen. Proces kreće ispočetka

Bojan Milković bio je direktor Inine tvrtke za bušenje i održavanje bušotina – CROSCO, a zatim i glavni izvršni direktor u Ini. Na toj poziciji uhićen je početkom 2011. zbog sumnji da je primio gotovo osam milijuna kuna mita. Sada će mu se, kako doznaje Telegram za to ponovno suditi.

Vrhovni sud RH ukinuo je presudu kojom je Milković, zajedno sa svojim suradnikom, voditeljem remonta platformi Miroslavom Pacakom bio oslobođen krivnje u ovoj teškoj korupcijskoj aferi. Slučaj je vraćen na ponovno suđenje.

Zanimljiv tajming novog suđenja

Ponovni postupak protiv Milkovića i Pacaka dolazi u situaciji poljuljanog stanja u samom Croscu u kojem stotinama radnika slijede otkazi. Očekuje se i nastavak pregovora Vlade RH i MOL-a oko otkupa dionica Ine. Ovo bi moglo biti posebno neugodno i zbog činjenice da je gospodin Milković, nakon što je otišao s čelne funkcije u Ini, dobio posao upravo u MOL-u. Tamo i danas radi.

Optužbe protiv Milković sežu još na početak 2000-ih. USKOK tvrdi da su on i Pacak od tada, pa sve do kraja prosinca 2009., od kooperanata tražili pet do deset posto od neto vrijednosti ukupno izvedenih radova. To je, sumnja se, bio uvjet da bi uopće dobili posao uopće dobili. Dakle, iz optužnice proizlazi da su ljudi koji su željeli surađivati s Croscom morali za to platiti mito.

Kako su direktori plaćali mito?

Direktori tih tvrtki, prema tvrdnjama USKOK-a, doista su i plaćali tražene postotke mita ne bi li nastavili normalno poslovanje. Iznosi su, prema optužnici, isplaćivani u ratama, do ukupnog iznosa 7.764.401 kunu mita. USKOK dalje navodi da je Milković kao nagradu za ugovorene poslove dobio i mobitel vrijedan 11 tisuća kuna te umjetničku sliku Mersada Berbera za koju je navodno plaćeno oko 1.500 eura.

Ključni svjedok USKOK-a u ovom slučaju je Petar Elkaz, direktor tvrtke RIG-TSG. Upravo je on, tvrde istražitelji, davao mito Milkoviću i Pacaku. Istražitelji vjeruju da su uspjeli rekonstruirati i na koji je način Elkaz došao do novca za mito.

Izvlačili novac preko lažnih faktura

Na sudu u Slavonskom Brodu Elkaz je ranije kažnjen zbog izvlačenja novca iz tvrtke “Đuro Đaković – Montaža”. Prema presudi, sa svojom suprugom Đurđicom te Vinkom Marunicom, koji je bio voditelj gradilišta, ispostavljao je tvrtki “Đuro Đaković – Montaža” fiktivne račune koje je ta tvrtka uredno podmirivala. Na taj je način od 2002. do 2008. godine izvučeno oko 6,8 milijuna kuna. Upravo taj novac, uvjeren je USKOK, Elkaz je prosljeđivao Milkoviću i Pacaku kao mito.

Elkaz i suoptuženi na slavonskobrodskom sudu nagodili su se s tužiteljstvom te su dobili uvjetne kazne.

Može li optuženi biti ključan svjedok?

O plaćanju provizije i mita Elkaz je već svjedočio na prvom suđenju Milkoviću i Pacaku. Opisao je kako im je za blagdane dostavljao poklon pakete s kuvertama u kojima se nalazila provizija. Prisjetio se kako je Pacaku nosio novac i predavao mu ga u lokalima. Milković ga je, tvrdi, jednom čak upozorio da ne smije kasniti s plaćanjem provizije. Pokazao mu je, kaže Elkaz, tablicu s dugovanjima i rokovima isplata.

Budući da je Milković u međuvremenu napredovao do glavnog izvršnog direktora u Ini, Elkaz je bio svjestan da je porastao i njegov utjecaj. “Znao sam da, ako ne platim proviziju tvrtke s kojima je Crosco surađivao na platformama neće više dobivati poslove”, naglasio je tijekom procesa Elkaz.

Međutim, Županijski sud u Zagrebu na kojem se sudilo Milkoviću i Pacaku nije povjerovao ni Elkazu, kao ni ostalim svjedocima koji su opisivali plaćanje milijunske provizije. Nisu im, kaže ovaj sud, bili ni dovoljno uvjerljivi ni precizni.

Zašto sud nije vjerovao svjedoku?

USKOK je na oslobađajuću presudu uložio žalbu u kojoj je rekonstruirao sve kontakte Milkovića i Pacaka s ljudima u tvrtkama koje su gradile naftne platforme. Posebno su u toj žalbi skrenuli pozornost na činjenicu da je Elkaz, nakon što više nije mogao plaćati mito, odnosno kada su mu dvije tvrtke uništene zbog propasti projekta jedne Croscove platforme, podnio kaznenu prijavu.

Izložio je na taj način i samog sebe jer je opisao na koji je način izvlačio novac preko svoje firme ne bi li mogao plaćati Milkovića i Pacaka. Vrhovni sud smatra kako je Elkazovo svjedočenje ipak trebalo biti pomnije analizirano. To se očekuje na ponovljenom suđenju koje bi uskoro trebalo započeti.

Protiv Milkovića je u tijeku i sudski postupak zbog optužbi da je preplatio marketinške usluge tvrtki Fimi media. Sumnja se da je taj novac izvlačen za punjenje HDZ-ovih crnih fondova zbog čega se sudi i bivšem premijeru i predsjedniku HDZ-a Ivi Sanaderu. Prema optužnici Milković je između srpnja 2005. i srpnja 2007. Fimi mediji platio oko četiri milijuna kuna na osnovu 105 ispostavljenih računa. Tužiteljstvo, međutim, tvrdi da se radilo o marketinškim uslugama vrijednima tek dva milijuna kuna pa je Milković optužen za zloporabu svog položaja.