Doznajemo: Zdravko Mamić mogao bi posve izbjeći zatvor

Zbog detalja iz sporazuma Hrvatske i BiH Mamić možda neće služiti kaznu od 6,5 godina

18.04.2018., Osijek - Zdravko Mamic i Milan Pernar s odvjetnicima dolaze na Zupanijski sud na nastavak sudjenja za izvlacenje novca iz Dinama. 

Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Hrvatska će, kada pravomoćna presuda Zdravku Mamiću postane i izvršna (izvršna postaje nakon što je prime svi sudionici procesa), uputiti Bosni i Hercegovini zahtjev da on u toj zemlji odsluži kaznu od šest i pol godina zatvora. I sam Mamić je maloprije potvrdio da će je služiti isključivo u BiH ako do toga dođe.

Da će Hrvatska pokrenuti proceduru za izvršenje Mamićeve kazne potvrđeno je iz Ministarstva pravosuđa za Telegram.

Važan sporazum BiH i Hrvatske

To omogućuje, kako je službeno objašnjeno, Sporazum između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Federacije Bosne i Hercegovine o međusobnom izvršavanju sudskih odluka u kaznenim stvarima

Članak 13. navedenog Sporazuma navodi: ”Ako je osoba koja je državljanin jedne od država ugovornica ili osoba koja na njezinom teritoriju ima stalno prebivalište, pravomoćno osuđena za kazneno djelo u drugoj državi ugovornici na kaznu zatvora ili joj je izrečena sigurnosna mjera, svaka država ugovornica može zahtijevati da se izvršenje kazne zatvora ili sigurnosne mjere provede u onoj državi ugovornici čiji je osuđenik državljanin ili u kojoj ima stalno prebivalište”, objašnjavaju iz Ministarstva pravosuđa.

Koji su još uvjeti ovdje bitni?

Napominju i da Članak 2. Sporazuma propisuje da će se izvršenje kazne zatvora preuzeti ako je osuđena osoba državljanin države izvršenja ili tamo ima stalno prebivalište.

Isti članak navodi da je preuzimanje moguće ako je sudska odluka pravomoćna, zatim ako je djelo, na kojem se temelji pravomoćna sudska odluka, kazneno djelo prema pravu obiju država, te ako država presuđenja i država izvršenja pristaju na prijenos izvršenja ili nadzora.

Drugim riječima, Mamić će moći u Bosni u zatvor ako tamošnji sud utvrdi da je ono za što je osuđen u Hrvatskoj i u BiH kazneno djelo.

Može li služenje kazne propasti?

O tome će odluku donijeti jedan od tamošnjih sudova – izvjesno sud u Mostaru.

Međutim, ovdje valja podsjetiti da je u istom ovom procesu, kada je Hrvatska tražila izručenje Mamića, Prizivno vijeće Suda Bosne i Hercegovine odbilo zahtjev Hrvatske s “obzirom na to da kazneno djelo za koje je optužen u Hrvatskoj nije propisano kao kazneno djelo u BiH”. Hoće li istu odluku donijeti i kada Hrvatska ustupi Mamićevu zatvorsku kaznu?