Doznali smo da sudac koji sudi Sanaderu za aferu Ina-MOL ide na Vrhovni sud. To će sad još malo odgoditi početak suđenja

Sudac Ratko Šćekić, koji je trebao zakazati početak suđenja, promaknut je

Predsjednik Županijskog suda u Zagrebu Ivan Turudić gostujući danas u emisiji Aleksandra Stankovića Nedjeljom u 2 izjavio je kako je jedan od sudaca s njegovog suda uskoro odlazi na Vrhovni sud RH za koji ga je imenovalo Državno sudbeno vijeće. Telegram doznaje kako je riječ o sucu Ratku Šćekiću koji vodi postupke protiv Ive Sanadera u slučajevima Hypo i Ina-MOL.

Taj je slučaj u posljednje vrijeme posebno zanimljiv nakon što je Hrvatska izgubila arbitražu zbog prodaje Ine MOL-u. Presuda, u kojoj su arbitražni suci iz Švicarske među ostalim zaključili da je Robert Ježić lažno svjedočio, da je sudac Ivan Turudić bio pristran na suđenju Sanaderu te da postoji sumnja kako se manipuliralo snimkom sastanka Sanadera i Hernadija u Marcellinu, potpuno je kompromitirala hrvatsko pravosuđe.

Novi sudac za Sanadera

Sada, nakon Šćekićevog skorog odlaska na Vrhovni sud, na Županijskom sudu u Zagrebu morat će pronaći novog suca koji će suditi Sanaderu za ove optužbe. Nije isključeno ni da će optužnice, budući da su u međuvremenu razdvojene, dobiti i dva suca.

Kako su u pitanju uskočki predmeti, u kojima ne sudi sudsko vijeće sastavljeno od sudaca porotnika, već isključivo tri suca profesionalca, Županijskom sudu u Zagrebu moglo bi se dogoditi da mora za Sanadera pronaći šest novih sudaca. To moraju biti suci koji do sada nisu donosili nikakve odluke u njegovim postupcima. Iako je Državno sudbeno vijeće nedavno imenovalo četiri nova županijska suca za Zrinjevac, novo vijeće ili nova vijeća neće biti lako sastaviti.

Elektronski odabir suca

Sa suda nam je potvrđeno da će se nova dodjela spisa sada provesti elektronski. No, svi suci koji su već bili uključeni u ove ili ostale Sanaderove slučajeve, neće moći biti na toj listi. To će dodjelu ponešto zakomplicirati, a kada i bude formirano novo sudsko vijeće njegov prvi čovjek, predsjednik ili predsjednica vijeća, morat će se upoznati s detaljima pozamašnog spisa.

Zbog toga će se zakazivanje sudske rasprave protiv Ive Sanadera u slučaju Hypo, u kojem je optužen za primanje provizije od Hypo banke od tri i pol milijuna kuna još za vrijeme Domovinskog rata, te rasprave u aferi Ina-MOL, u kojoj mu se sudi za primanje mita od predsjednika uprave MOL-a Zsolta Henradija, još malo odužiti. Hernadiju je određeno suđenje u odsutnosti, a zastara nastupa krajem 2019. godine

Zastara za aferu Hypo?

I u slučaju Hypo novo sudsko vijeće morat će voditi računa o zastari. Naime, na samom početku bit će ključno razjasniti je li već došlo do zastare kaznenog progona, budući da bi se takav zaključak mogao nametnuti nakon presude Ustavnog suda RH. Ustavni sud srušio je pravomoćnu presudu Sanaderu kojom je u ovim slučajevima bio proglašen krivim i kažnjen s osam i pol godina zatvora.

Jedan od razloga bio je i taj što je ocijenio da je za kazneni progon bivšeg premijera nastupila zastara unatoč donošenju Zakona o nezastarijevanju kaznenih djela ratnog profiterstva i kaznenih djela iz procesa pretvorbe i privatizacije 2011. Protiv Sanadera je trenutno u tijeku ponovljeno suđenje u aferi Fimi medija, dok su svi ostali postupci, među kojima je i pogodovanje Robertu Ježiću pri kupnji jeftinije struje od HEP-a, zapeli.

Na nastavak suđenja za afere Hypo i Ina-MOL čekalo se više od godinu i pol jer je Vrhovni sud odlučivao treba li Hernadiju ključnu dokumentaciju prevoditi na mađarski. Nakon što je odluka konačno stigla, krenulo se u razdvajanje postupka jer je postalo evidentno da će prijevod neko vrijeme potrajati, što bi usporilo i proces za aferu Hypo.

Više o sudskim procesima bivšem premijeru možete pročitati OVDJE.