Nekad je nužno odabrati stranu

Doznali smo nove detalje o aferi u kojoj su policajci (za novac) dojavljivali koga sve USKOK istražuje, tajno prati i prisluškuje

Optužnicu zbog trgovine povjerljivim informacijama sud je opet vratio USKOK-u

03.04.2014., Zagreb - Istrazitelj USKOK-a donose spise na Zupanijski sud u Zagrebu. 
Photo: Daniel Kasap/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Optužnicu za jednu od najvećih domaćih policijsko-korupcijskih afera, onu podignutu zbog prodaje povjerljivih informacija o tajnim istragama Županijski sud u Zagrebu ponovno nije potvrdio. Ovo je već treći put da je vraćena USKOK-u na doradu, među ostalim jer zakonska definicija kaznenih djela što se okrivljenicima stavljaju na teret nije u skladu s navedenim činjenicama.

Riječ je optužbama protiv kontroverznih poduzetnika Vlade Rajića, kuma nedavno likvidiranog Vinka Žuljevića Klice, Igora Mlinara, koji je svojem vlasništvu imao više tvrtki, i Rudolfa Krpine, koji je sudjelovao i u zamjenama zemljišta s gradom Zagrebom. Njih se tereti da su od policijskih istražitelja, koji su također optuženi, kupovali povjerljive informacije, te ih preprodavali onima koji su kasnije na taj način izbjegli kaznene progone.

Informacije curile od 2010. godine

Taj slučaj počeo se rasplitati još krajem 2012. godine kada je postalo jasno da podaci o tajnim istraga “cure” iz Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala.

Naime, poduzetnici su preko mreže posrednika od 2010. godine od policijskih službenika nabavljali podatake i službenu dokumentaciju o aktualnim kriminalističkim istraživanjima, provođenju posebnih dokaznih radnji i planiranim uhićenjima. U prijevodu, znali su koga, kada i zbog čega USKOK istražuje, tajno prati ili prisluškuje. Tako se trgovalo transkriptima razgovora i sudskim nalozima za tajno praćenje.

Povjerljiva dokumentacija prodavana je zainteresiranim osobama samo s jednim ciljem – da se neovlaštenim dostavljanjem podataka i službene dokumentacije oteža ili onemogući prikupljanje dokaza provođenjem kriminalističkih istraživanja i posebnih dokaznih radnji.

Policajci trgovali tajnim informacijama

Osim spomenute trojke među optuženima su policijski službenici Marko Svalina i Vjekoslav Drnić iz PNUSKOK-a, te njhova kolegica Selma Abadžić koja je bila zadužena za tada najosjetljivije istrage u HAC-u, ARZ-u, no to ju nije sprječavalo da se sastaje s bivšim HDZ-ovim ministrima Ivanom Šukerom i Božidarom Kalmetom. Kalmeta je već tada zbog svoje ministarske uloge u vrijeme izvlačenja milijunskih iznosa iz javnih tvrtki bio zanimljiv istražiteljima.

Na listi optuženih su i oni kojima su dostavljane povjerljive policijske informacije – Željko Biloš, osječki poduzetnik u međuvremenu optužen zajedno s bivšom šeficom Porezne uprave Nadom Čavlović-Smiljanec, Stipe Barišić Moljac, Čepinac blizak Bilošu, Damir Ivić, bivši direktor Osijek Koteksa i Jozo Petrović, bivši član uprave Ine.

Iznosi za koje su policajci odavali povjerljive informacije nisu bili posebno impresivni, dok je šteta što su ju učinili istražnim organima, kako je u trenutku izbijanja afere potvrđeno, bila velika.

Umalo propala operacija na Medicinskom fakultetu

Jedna od operacija što je umalo propala zbog Svaline koji je odao povjerljive informacije bila je ona kojom su istražitelji rasvjetljavali korupciju na Medicinskom fakultetu. Tamo je naime studirao sin Višnje Lončar, bivše zamjenice glavnog državnog odvjetnika, kojoj je Svalina dojavio da joj je suprug pod tajnim nadzorom.

Upravo je dio optužbi na Svalinin račun među spornima u optužnici jer mu je stavljeno na teret primanje mita, dok se među činjenicama što bi to trebale potkrijepiti navodi da obećano mito, a radilo se o građevinskom materijalu, nije do njega stiglo.