Nekad je nužno odabrati stranu

Doznali smo tko je gospodin koji je prodavao lažne dionice Dinama i o kojim se konkretno ciframa radi

Dinamo je privatizaciju najavio 2015., no dionice još nisu u prodaji

23.02.2015., Zagreb - Na stadionu Gradjanskog nogometnog kluba Dinamo u lozi Maksimir odrzana je sjednica Skupstine GNK Dinamo.  Zdravko Mamic . Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Prije nešto više od godinu i pol dana, 42-godišnji Zlatko Mamić osmislio je prijevaru pomoću koje je izvlačio novac od ljudi zainteresiranih za sudjelovanje u privatizaciji Dinama. Klub iz Maksimirske je, prema informacijama koje su u to vrijeme objavljivane, trebao krenuti u privatizaciju još početkom 2016., i to na osnovu odluke skupštine kluba koja je održana u veljači 2015. Skupština je, naime, odlučila početi preoblikovati klub u dioničko društvo.

U javnosti nikada nije objavljena precizna informacija o vrijednosti na koju su procijenjene dionice Dinama, no prema ciframa koje su dostupne u medijima vrijednost kluba kreće se između 200 i 700 milijuna kuna. Iz Dinama tvrde da se službene dionice kluba još uvijek nisu pojavile na tržištu, no to nije spriječilo ovog 42-godišnjaka da osmisli i provede prijevaru.

Iskoristio svoje prezime – Mamić

Izvjesni gospodin, Zlatko Mamić, pritom je očito iskoristio svoje prezime, koje je identično onom aktualnog savjetnika Dinama Zdravka Mamića, kako bi uvjerljivije prodao privatizacijsku priču. Inače je rodom iz BiH, točnije iz Dervente. Nije nam potvrđeno je li u ikakvom srodstvu s obitelji Zdravka Mamića.

Baš u vrijeme kada se najviše govorilo o privatizaciji Dinama, još u siječnju prošle godine, Zlatko Mamić je proširio informacije o tome kako je u mogućnosti ralizirati kupoprodaju Dinamovih dionica. Uvjeravao je potencijalne kupce kako prodaja još nije javno objavljena, ali da on unatoč tome može srediti određene dioničke pakete.

Koliko je lažnih dionica prodano?

Ubrzo je, kako sada proizlazi iz prijave što je protiv njega podnijeta, pronašao i zainteresirane buduće dioničare. Prema informacijama do kojih smo došli, jedan od njih uplatio mu je 14 tisuća eura. Međutim, kako ni nakon godinu i pol dana nije upisan kao dioničar, budući da prave privatizacije nije ni bilo, prevareni muškarac tražio je povrat novca. No, Mamić mu je vratio tek dvije tisuće eura, zbog čega je ovaj vrlo brzo protv njega podnio kaznenu prijavu za prijevaru.

Drugi zainteresirani dioničar kupio je paket vrijedan dvije tisuće eura, ali ni on svoje dionice nije nikada vidio. U međuvremenu je i sam Dinamo prijavio slučaj policiji. “Smatramo da ne treba posebno naglašavati činjenicu da privatizacijski postupak nije pokrenut na način da bi ikakve legalne dionice GNK Dinamo bile na tržištu”, podsjećaju iz kluba.

Sve ovjerio kod javnog bilježnika

Potvrđeno je da je Zlatko Mamić izradio i lažnu internetsku stranicu s koje je u ime Dinama komunicirao s kupcima dionica, te im obećavao deseterostruki profit. “Kao garanciju isplate ovjeravao je izjavu kod javnog bilježnika u kojoj bi naveo garanciju zarade i povrata novca u slučaju da se to ne dogodi. U nekoliko navrata kupcima je isplaćivao manje novčane iznose, sve na ime ostvarene dividende”, objavio je klub.

Doznajemo da je do sada policija uspjela pronaći 13 takvih ugovora ovjerenih u javnobilježničkom uredu, dok se računalo Zlatka Mamića još pretražuje kako bi se pronašli dodatni dokazi protiv njega budući da se sumnja da prevarenih ulagača ima još. Telegram je najave o privatizaciji Dinama ekstenzivno pratio još u vrijeme kada je Zdravko Mamić uputio javnosti poruku zbog koje je odlučio krenuti u taj proces.

Pravo prvokupa dionica Gradu

“Stalno nas se destabilizira na ovaj ili onaj način, pa se kaže: to je prčija, familijarna, to je prčija izvršnog predsjednika… E pa dobro, gospodo. Evo, mi Uprava, predlažemo, Izvršni odbor je to podržao, da krenemo u proces preoblikovanja pa ćemo mi sada podnuditi (nadam se da ćete vi tako odlučiti) na tržište Dinamove dionice. Neka članovi, prijatelji i poduzetnici ulože u svoj Dinamo”, bile su riječi kojima se Mamić tada obratio članovima Skupištine kluba.

Nakon što je odluka o privatizaciji prihvaćena predstavljena je procedura kojom bi se ona trebala odvijati. Jedan model izradio je prof. Darko Tipurić, bivši dekan Ekonomskog fakulteta i bivši član izvršnog odbora Dinama. Prema tom modelu pravo prvokupa dionica Dinama imao bi Grad Zagreb, kao vlasnik klupske imovine, dok bi u drugom krugu to pravo imali svi članovi kluba. Tek kasnije pravo kupnje dionica imali bi ostali zainteresirani građani. Za zakonitost procesa privatizacije Dinama zadužen je odvjetnički ured Marijana Hanžekovića.