Nekad je nužno odabrati stranu

Doznali smo zašto Mađarska neće izručiti Hernadija; pozivaju se na onu zgodnu presudu našeg Ustavnog suda

U obrazloženju odluke spominje se i presuda arbitražnog suda u Ženevi koji nije prihvatio tužbu RH protiv MOL-a

Mađarski sud odlučio je danas da neće izručiti predsjednika uprave MOL-a Zsolta Hernadija Hrvatskoj i Telegram je upravo doznao obrazloženje te odluke. Europski uhidbeni nalog (EUN), koji je Hrvatska raspisala za Hernadijem, Mađarska će i dalje ignorirati jer je i novi zahtjev za njegovim izručenjem identičan onom prvom iz 2014. godine. Prema tom ranijem EUN-u mađarsko pravosuđe odbilo je uhititi šefa MOL-a i predati ga Hrvatskoj jer je smatralo kako je u postupku u Mađarskoj već utvrđeno da nije kriv za davanje 10 milijuna eura mita bivšem premijeru Ivi Sanaderu što mu hrvatski USKOK optužnicom stavlja na teret. Dvaput se za iste optužbe nikome ne može suditi, podsjeća mađarski sud.

Hernadi u Hrvatskoj ne bi imao pravedno suđenje

Međutim, u najnovijem obrazloženju kao razlog odbijanja hrvatskog EUN-a, spominje se i mogućnost da bi Hernadiju moglo biti dovedeno u pitanje pravo na pravedno suđenje na hrvatskom sudu, odnosno da postupak protiv njega ne bi bio okončan nepristranom presudom. Pri tome se mađarski sud poziva i na odluku UNCITRAL-a, UN-ovog arbitražnog suda koji je odbacio tužbu Hrvatske protiv MOL-a. Hrvatska je tom tužbom tražila raskidanje ugovora s mađarskom stranom upravo zbog mita koje je plaćeno Sanaderu.

Hrvatska u arbitraži nije uspjela, jer je ocijenjeno kako proces protiv Ive Sanadera na Županijskom sudu u Zagrebu doista nije bio sasvim pravedan. Naime, arbitri su zaključili kako Robert Ježić, koji je izjavio da je preuzeo novac za Sanadera, nije pouzdan svjedok, da je sudac Ivan Turudić, koji je vodio postupak bio pristran, budući da u zapisnik s glavne rasprave nije precizno unosio iskaze svjedoka, te je kasnije komentirao slučaj u medijima, a pojavila se i sumnja da se manipuliralo snimkom sastanka Sanadera i Hernadija u Marcellinu.

Mađarski sud podsjetio je i na odluku Ustavnog suda RH koji je već pravomoćnu presudu Sanaderu 2015. ukinuo i vratio slučaj na ponovno suđenje. Telegram je svojedobno ekstenzivno analizirao njezine detalje, među kojima je ključno da u ovom slučaju nije bilo sasvim jasno je li Sanader primio mito kao službena ili odgovorna osoba, te je li prodajom Ine MOL-u u takvim koruptivnim uvjetima doista došlo do “povrede vitalnog gospodarskog interesa Republike Hrvatske”.