Drago Hedl doznaje: U velikom strahu od debakla u Slavoniji, Plenković razmišlja da na izbore ide s Antom Đapićem

Spominjanje Đapićeva imena u tzv. točkastim koalicijama u koje bi se u pojedinim izbornim jedinicama upuštao HDZ uopće ne izgleda nerealno

Da bivšeg ministra obrane Marija Banožića ne čeka optužnica za prometnu nesreću u kojoj je smrtno stradala jedna osoba; da europski tužitelji, uz staru, nisu pokrenuli i novu istragu protiv Gabrijele Žalac te da i nju ne čeka suđenje; da Damiru Dekaniću također za vratom ne visi optužnica jer je pijan slupao službeni automobil pa lagao kako je auto vozio njegov rođak; da se Ivan Penava, Josip Dabro i Damir Juzbašić nisu odmetnuli od HDZ-a, Andreja Plenkovića ne bi morile brige o rezultatu u petoj izbornoj jedinici.

Ovako, za nositelja liste u toj tradicionalnoj utvrdi HDZ-a morao je posegnuti za ministrom rada i socijalne politike Marinom Piletićem, koji u tri slavonske županije, Vukovarsko-srijemskoj, Brodsko-posavskoj i Požeško-slavonskoj ne znači puno. Njegov lik i djelo mogu eventualno povući istočne dijelove Sisačko-moslavačke županije, koji su novim Zakonom o izbornim jedinicama anektirani trima slavonskim županijama.

Rovito je i u Požeško-slavonskoj

Uz već spomenutu Vukovarsko-srijemsku županiju, stanje unutar HDZ-a prilično je rovito i u Požeško-slavonskoj županiji, bremenitoj mnogobrojnim aferama do jučer ključnih ljudi stranke poput Franje Lucića, bivšeg župana Alojza Tomaševića, saborskog zastupnika i gradonačelnika Požege Darka Puljašića i njegova zamjenika Marija Pilona, te nekadašnjeg ministra rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Josipa Aladrovića, od kojih su neki u zatvoru, neki imaju pravomoćne ili nepravomoćne presude, a neke tek čekaju suđenja.

U Brodsko-posavskoj županiji HDZ nema gradonačelnika već dva desetljeća, ondje od 2005. suvereno vlada Mirko Duspara, ranije član HSP-a, sada nezavisni. Prilično sumornu sliku HDZ-ovih izbornih izgleda u izbornoj jedinici u kojoj je pobjeđivao s lakoćom, osobito mute najave da bi se šefu Domovinskog pokreta, HDZ-ovu otpadniku Ivanu Penavi, mogao pridružiti Tomislav Karamarko, o čemu se, kako je rečeno ovih dana, ozbiljno pregovara. Zato ne čude informacije da bi Andrej Plenković u petoj izbornoj jedinici mogao potražiti pomoć Ante Đapića, bivšeg šefa HSP-a, dugogodišnjeg saborskog zastupnika i uspješnog gradonačelnika Osijeka (2005. – 2009.).

U petoj izbornoj jedinici, sasvim je jasno, doći će do žestokog obračuna HDZ-a i radikalno desnog Domovinskog pokreta, a loše unutarstranačko ozračje u HDZ-u Vukovarsko-srijemske županije i pomanjkanje snažnih političkih ličnosti koje se mogu suprotstaviti Penavi, Mariju Radiću, Ćipi Mlinariću i Josipu Dabri, moguće i Nikoli Kajkiću (bude li se angažirao na nekoj od lista, a koji je na prošlim lokalnim izborima dobio zavidan broj glasova), stavljaju Đapića u fokus Plenkovićeve potrage za osobom koja im može parirati.

Đapić jedini na desnici nije kontra HDZ-a

Ako se pažljivo analiziraju Đapićevi istupi, vidljivo je da on, bez obzira na svoju dokazano desnu političku orijentaciju, za razliku od Domovinskog pokreta, Suverenista ili Mosta, nije nasrtao na HDZ i Andreja Plenkovića. On je, dakle, jedini na desnici koji nije kontra HDZ-a, pa je Plenkoviću idealna osoba, čak i mogući saveznik, u neutraliziranju Domovinskog pokreta i Hrvatskih suverenista Marijana Pavličeka.

Spominjanje Đapićeva imena u tzv. točkastim koalicijama u koje bi se u pojedinim izbornim jedinicama upuštao HDZ zato ne izgleda nerealno. Iako Đapića već cijelo desetljeće nema u visokoj politici (sada je samo vijećnik nezavisne liste u Gradskom vijeću Osijeka i vijećnik Županijske skupštine Osječko-baranjske), on se iz politike nikad nije povukao, osobito na lokalnim izborima, gdje je bio uspješan.

Đapić kao logičan Plenkovićev izbor

No, puno više od toga, Plenkoviću je važan zbog stavova koji predsjedniku HDZ-a itekako idu u prilog. Na društvenim mrežama i javnim istupima Đapić se žestoko obračunava s Domovinskim pokretom, Suverenistima, Mostom i naročito predsjednikom Republike Zoranom Milanovićem i praktično je jedini relevantni političar s desnog spektra koji nije neprijateljski raspoložen prema HDZ-u. Može li Plenković poželjeti bolje? Uz to, Đapić je kao svojedobni šef HOS-a problematizirao upravo one teme na kojima sada jašu Penava i Domovinski pokret i vrlo jasno ih artikulirao na skupovima i mitinzima u Vukovaru još 1998. u vrijeme mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja (zbog čega je imao problema s Državnim odvjetništvom) ili kasnije na Ovčari 2001.

Đapić, kad su u pitanju teze koje danas problematizira Penava, puno je autentičniji i vjerodostojni, ne samo zbog toga što je Penava do jučer jeo iz HDZ-ove zdjele, već zato što je Đapić u svojim političkim stavovima dosljedan i konzistentan. Uz to, Đapićev stav prema Miloradu Pupovcu, aktualnom koalicijskom partneru Andreja Plenkovića, ima puno dužu povijest od Penavinog, Radićevog ili Pavličekovog. U izbornoj kampanji Đapić će o tome moći biti puno oštriji, što HDZ zbog sadašnjeg savezništva (i mogućeg budućeg) sa srpskom manjinom, neće moći.

Zato mogućeg pojavljivanje Ante Đapića na izbornoj listi HDZ-a neće biti nikakvo iznenađenje, već logičan Plenkovićev izbor osobe koja mu u toj problematičnoj izbornoj jedinici itekako može pomoći.