Broj stranaca-terorista u redovima Islamske države porastao za 70 posto

Tisuće stranaca u Siriji i Iraku žive i rade u međunarodnim školama za militante

Islamisti, ilustracija
FOTO: AFP

U redovima Al-Kaide i Islamske države bori se više od 25.000 stranaca iz 100 zemalja svijeta, navodi se u izvještaju UN-a, a prenosi BBC. Izvještaj su sastavili stručnjaci okupljeni u grupu za nadgledanje sankcija UN-a protiv Al-Kaide. Ustvrdili su i da je u nepunu godinu dana, od sredine 2014. do ožujka 2015., broj stranaca-terorista porastao za čak 71 posto.

Strancima koji se žele pridružiti nekoj islamističkoj grupi najčešće destinacije su Sirija i Irak, gdje se nalaze “završne škole” za ekstremiste. Stručnjaci ističu da je broj stranaca koji se pridružuju militantima dramatično porastao – prije desetak godina bilo ih je tek nekoliko tisuća.

Razlijevanje militanata u okolne zemlje

Budući da tisuće stranih boraca u Siriji i Iraku žive i rade u međunarodnim školama za militante, kao što je to bio slučaj u Afganistanu 1990-ih godina, pobjeda nad militantima u tim zemljama mogla bi za sobom povući i neželjene posljedice – njihovo razlijevanje u susjedne zemlje.

U tim dvama zemljama nalazi se približno 22.000 stranih boraca. U Afganistanu ih, po izvještaju tamošnjih snaga sigurnosti, imao oko 6.500, a stotine stranaca bore se i u Jemenu, Libiji i Pakistanu. Oko 100 ih je u Somaliji, a ima ih i na sjeveru Afrike i Filipinima.

U nepunu godinu dana, od sredine 2014. do ožujka 2015., broj stranaca-terorista porastao je za čak 71 posto, navodi se u izvješću UN-a

Velik broj stranih boraca dolazi iz Tunisa, Maroka, Francuske i Rusije, ali ima i onih s Maldiva, iz Finske te Trinidada i Tobaga. U izvješću UN-a ističe se važnost društvenih mreža, putem kojih se militanti povezuju. Također, naglašava se da raste opasnost za sve veći broj putnika širom svijeta, jer su cilj napada sve češće hoteli i javna mjesta.

Cilj – izazvati opću paniku

Dugogodišnji cilj boraca tih grupa je da izazivaju opću paniku, a najefikasnije protumjere su da se sprječava radikalizacija potencijalnih boraca, njihovo zapošljavanje i putovanja. BBC donosi i priče nekih stranaca-terorista:

Teksašanin Michael Wolfe (23) planirao je otputovati u Tursku preko Islanda, a potom se u Siriji pridružiti džihadistima. No, pogriješio je i povjerio se agentu FBI-a koji je djelovao prikriveno te zatražio savjet za putovanje. Uhićen je i priznao da je pokušavao osigurati materijalnu podršku teroristima.

Osamnaestogodišnji Jake Bilardi iz Melbournea otišao je iz svog doma ne bi li se borio u redovima Islamske države. Navodno je poginuo u samoubilačkom napadu u Iraku ove godine. Australiju je napustio lani, a u irak je stigao preko Turske.

Britanac David Souaan osuđen je u prosincu lani zbog pripremanja terorističkih akcija. Uhićen je na aerodromu Heathrow prošlog svibnja nakon dojave kolega studenata. Već je ranije bio u Siriji, gdje je snimljen kako pozira s vatrenim oružjem.