Nekad je nužno odabrati stranu

Država je Đakovu uvalila ruglo od zgrade, tvrdi da vrijedi 24 milijuna. Gradonačelnik ju je veselo prihvatio

Ministar Goran Marić prošli je ponedjeljak svečano potpisao ugovor; isto je pokušala učiniti i Vlada Jadranke Kosor pa su je odbili

FOTO: Vjekoslav Skledar/Pixsell

Prošlog ponedjeljka, boraveći u Osijeku, ministar državne imovine Goran Marić potpisao je pet ugovora kojima je Republika Hrvatska općinama i gradovima u Osječko-baranjskoj županiji poklonila nekretnine koje su do tada bile u njenom vlasništvu. Jedna od njih je i zgrada bivšeg PIK-a Đakovo, zvana Mimoza, veličine 8000 metara četvornih koju je Vlada poklonila Gradu Đakovu. To, nekoć reprezentativno zdanje, slikovito rečeno, danas izgleda kao većina vozila na autootpadu: ako zamislite automobil bez kotača, motora, vrata i prozora i preslikate to no zgradu – bit će vam jasno u kakvom je stanju.

Telegram je u kolovozu prošle godine donio fotoreportažu koja je zorno ilustrirala sav nemar države prema svojevremeno jednoj od najljepših i najraskošnijih poslovnih zgrada u Đakovu.
Nakon ove zime, ionako katastrofalno stanje bivše poslovne zgrade PIK-a Đakovo, bit će još gore i Grad Đakovo, njen novi vlasnik, što god s njom odlučio učiniti – srušiti je ili adaptirati – imat će samo golemi, višemilijunski trošak.

Bivša uprava smatrala je ovo zakamufliranom kupoprodajom

Ruševna zgrada u centru grada Vjekoslav Skledar

Ideja koju je uz pomoć gradonačelnika Đakova Marina Mandarića u ponedjeljak uspio realizirati ministar Marić – utrapiti posve oronulu, propalu i neupotrebljivu zgradu Gradu Đakovu – nije nova. Pokušala je to još, koncem rujna 2011. tadašnja premijerka Jadranka Kosor. Tada je naime Vlada Republike Hrvatske donijela odluku o darivanju te zgrade Đakovu. Uz jedan mali uvjet: vrijednost zgrade procijenjena je na 24.333.466,80 kuna, no Grad Đakovo trebao se, zauzvrat, odreći potraživanja prema Republici Hrvatskoj u spomenutom iznosu.

Bivši gradonačelnik Đakova Zoran Vinković nije htio prihvatiti takav poklon jer ga je smatrao zakamufliranim kupoprodajnim ugovorom i na takvom je stavu ustrajavao sve dok je obnašao funkciju. Kada je 2017. godine izgubio izbore, a na njegovo mjesto došao Mandarić (HDZ), zapuhali su novi vjetrovi. Krajem srpnja prošle godine u Grad Đakovo stigao je gotovo isti darovni ugovor, ovaj puta formuliran na sjednici Vlade Andreja Plenkovića, 26. srpnja 2018.

Razlika je bila samo u tome što je u darovnom ugovoru iz vremena Jadranke Kosor odluku o darivanju zgrade trebala provesti tadašnja, u međuvremenu ugašena Agencija za upravljanje državnom imovinom, a sada nadležni ministar Goran Marić. On je to u ponedjeljak i učinio, jer je novi gradonačelnik Đakova, Marin Mandarić, za razliku od svog prethodnika, poklon objeručke prihvatio.

Raskošni interijer Vjekoslav Skledar

‘Samo se trebamo odreći svojih potraživanja prema RH’

Kad je Telegram u kolovozu prošle godine donio reportažu o katastrofalnom stanju zgrade koja je krajnjim nemarom države dovedena u takvu situaciju, Mandarić je rekao kako je Grad Đakovo zainteresiran za njeno preuzimanje.

”Da bismo riješili taj problem jedino što preostaje je dostaviti Ministarstvu državne imovine izjavu o odricanju svih potraživanja prema RH. S obzirom da Grad Đakovo ima obračunata potraživanja prema Republici Hrvatskoj, u tijeku je rješavanje tog pitanja. Očekujemo da će, nakon što riješimo pitanje potraživanja prema državi, biti riješeno pitanje darovanja”, rekao je za Telegram u kolovozu prošle godine gradonačelnik Mandarić.

Gradonačelnik danas govori malo drugačije nego lani

Međutim, na pitanje kakav je ugovor s ministrom Marićem potpisao, te kolika su potraživanja Grada Đakova prema državi bila prije nego što je u ponedjeljak potpisan ugovor, Mandarić je za Telegram u utorak, 22. siječnja, odgovorio ovako:

”Grad Đakovo nema potraživanje prema RH ni po jednoj osnovi, pa se Grad tako nije ničega niti odrekao. Ugovor sadrži sve elemente propisane člankom 9. Uredbe o darovanju nekretnina u vlasništvu RH, uključujući i odredbu da se Grad odriče i svih eventualno kasnije pronađenih potraživanja prema RH koja su nastala do dana sklapanja ugovora. Unatoč zatečenom neredu sa strane potraživanja Grada Đakova, gradske službe su u zadnjih godinu i pol dana naplatile sva naplativa potraživanja od RH.”

Vjekoslav Skledar

Sada je sve troškove opasne zgrade odgovoran samo Grad

Na naše pitanje koliko su ta potraživanja bila, nismo dobili odgovor. Iako je ranije tvrdio kako će i ta zgrada, kada je država pokloni Đakovu, biti važna za ”gospodarski i svaki drugi razvoj grada”, u utorak je na naše pitanje što s njom kani napraviti, odgovorio bitno drugačije:

”S obzirom da je zgrada već desetak godina devastirana, teško je prije očitovanja struke išta obećavati. Prvo je potrebno izraditi procjenu stanja zgrade, da bi se uopće utvrdila mogućnost korištenja u budućnosti”, rekao je za Telegram.

Budući da je zgrada u ruševnom stanju i prijetnja prolaznicima, osobito djeci koja se ondje igraju, Grad Đakovo – a ne više Republika Hrvatska – imat će obvezu osigurati je na način da ne predstavlja opasnost za građane. Po načelu – brigo moja pređi na drugoga – država je zgradu uvalila posve neupotrebljivu zgradu i još ispala velikodušna: darovala je Đakovu više od 24 milijuna kuna, s tim da joj taj grad otpiše sva potraživanja ukoliko ih ima ili ih naknadno pronađe.

Vjekoslav Skledar
Vjekoslav Skledar
Vjekoslav Skledar