Država je uložila 6,6 milijuna u poduzetničku zonu u Slavoniji. Iz koje je bivši načelnik onda tjerao poduzetnike

Mnogi poduzetnici htjeli su tamo dalje ulagati, no svi su odbijeni. Mogla ju je koristiti samo velika privatna tvrtka, pod čudnim okolnostima

U poduzetničku zonu u Ivankovu, općini nadomak Vinkovaca, uloženo je više od 6,6 milijuna kuna, no 20-ak hektara na kojima se prostire, godinama je zjapilo prazno. Prema izvješću Državne revizije, cijena izgradnje jednog hektara poslovne zone u Ivankovu stajala je porezne obveznike 317.251 kunu, pa je, dakle, toliko novca, godinama bilo bačeno u vjetar. No, sama ta činjenica ne bi bila nikakva posebna vijest, jer praznih poduzetničkih zona u Hrvatskoj je koliko vam volja.

Prema izvješću Državne revizije iz listopada 2014., samo u vukovarsko-srijemskoj županiji, osim one u Ivankovu, bile su još četiri zone u koje je ulupano brdo državnog novca, a koje nisu služile namjeni za koje su izgrađene. U eri prave pošasti građenja poduzetničkih zona, a da se prije toga uopće nije znalo postoje li mogući investitori, uložen je ogroman novac, u mnogim slučajevima posve uzaludno.

U samo 4 zone uloženo 24 milijuna kuna

Tako, stoji u papirima Državne revizije, u poduzetničku zonu u Gradu Iloku investirano je 2,9 milijuna kuna, u Općini Nijemci 2,2 milijuna, a u Lovasu nevjerojatnih 12,2 milijuna kuna ili čak 1,3 milijuna po hektaru! Dakle u samo četiri zone jedne od 20 hrvatskih županija uloženo je 24 milijuna kuna, a da se u njima, od velikih priča o razvoju poduzetništva i zapošljavanju lokalnog stanovništva, godinama ama baš ništa nije događalo.

Da je slavonski književnik Josip Kozarac, rođeni Vinkovčanin, danas živ mogao bi, s obzirom na okruženje prepuno praznih poduzetničkih zona, napisati nastavak svog romana o propasti hrvatskog sela – Mrtvi kapitali, 2. Samo što danas, uz neobrađena slavonska polja, o čemu je Kozarac pisao još prije 130 goidna, danas zjape prazne ili poluprazne i poduzetničke zone, koje su iz poljoprivrednog zemljišta pretvorene u građevinsko.

Prihvaćene tri ponude, ali i od toga ništa

No, vratimo se poduzetničkoj zoni u Ivankovu. Ne može se reći da nakon njene izgradnje 2012. nije bilo zanimanja poduzetnika za moguće ulaganje u tamošnju poduzetničku zonu. Stiglo je desetak upita i ponuda, no iz razloga koje bi jedino mogao znati dugogodišnji HDZ-ov bivši načelnik te općine, Branko Galić, inače rođak aktualnog, također dugogodišnjeg vukovarsko-srijemskog župana Bože Galića (HDZ), osim tri, sve su odbijene. Ali, ni od te tri tvrtke, koje su sklopile ugovore i uplatile između 50 i 300 tisuća kuna, ni jedna nije uvedena u posjed!

U međuvremenu, najveći dio poduzetničke zone u Ivankovu, umjesto da služi za razvoj gospodarstva, zbog čega je i bila izgrađena i u što je, kako smo rekli, uloženo 6,6 milijuna kuna, bivši načelnik općine Ivankovo, bez provedenog natječaja, dao je na korištenje PZ Osatina iz Semeljaca, koja je kasnije ušla u sastav Osatina grupe. Osatina je to zemljište koristila još od 2008., dakle prije izgradnje poduzetničke zone i tada je, prema dokumentima koje je Telegram dobio na uvid, za 20-ak hektara zemlje I. klase, plaćala godišnji najam od samo 14.800 kuna.

Osatina koristila zemljište do prošlog mjeseca

No, najveći dio tog zemljišta Osatina grupa koristila je sve do rujna ove godine. Tako se i ondje ponovio slučaj iz Grada Pleternice, gdje poduzetnička zona također zjapi prazna i gdje jedino jedan njen dio koristi obitelj saborskog zastupnika HDZ-a, Franje Lucića, koja ondje, u posve uređenoj zoni, namjenjenoj razvoju gospodarstva, već drugu godinu sadi crveni luk.

Kada je Marko Miličević, novi načelnik Općine Ivankovo, nezavisni kandidat koji je bivšeg HDZ-ovog načelnika Galića na prošlogodišnjim lokalnim izborima potukao do nogu već u prvom izbornim krugu (dobio je 60,86 posto glasova), zatekao neobično stanje u kojem se nalazila poduzetnička zona, raskinuo je ugovor i u rujnu ove godine raspisao natječaj s namjerom da poduzetnička zona napokon počne služiti svrsi.

Pokrenute su dvije ovrhe prema Osatini

A da su između tvrtke Osatina i Općine Ivankovo, za trajanja nekoliko mandata načelnika Branka Galića, vladali neki, blago rečeno, neobični odnosi, vidljivo je i iz dvaju ovrha koji je novi načelnik općine pokrenuo prema toj poljoprivrednoj tvrtki, jednoj od najvećih u Slavoniji, čiji se poslovni prihodi i rast posljednjih godina kreću astronomskom brzinom.

Punih 27 mjeseci tvrtka Osatina nije plaćala čak ni komunalnu naknadu u iznosu od samo tisuću kuna godišnje, kao ni komunalni doprinos za koji se dugovanje popelo na više od milijun kuna. Iako je Općinsko vijeće u starom sastavu, na prijedlog sad već bivšeg načelnika, Osatina grupi otpisalo više od 600.000 kuna komunalnog doprinosa, ta tvrtka nije platila ni preostali dug od oko 450.000 kuna, pa je sadašnji načelnik Marko Miličević, pokrenuo postupak prisilne naplate.