Države članice UN-a sljedećeg vikenda usvajaju plan koji bi trebao iskorijeniti siromaštvo u svijetu (do 2030. godine)

Kritičari ovaj 15-godišnji plan smatraju nerealnim i neostvarivim

Former UN Secretary General Kofi Annan delivers a speech during the opening of the Paris Summit of Conscience for the Climate, on July 21, 2015, at the Economic, Social and Environmental Council (CESE) in Paris. Hollande hosts 40 global figures on July 21, including former UN Secretary General Kofi Annan, for a conference to launch an appeal against climate change, five months ahead of a crunch climate summit in Paris. AFP PHOTO/ POOL / ETIENNE LAURENT
FOTO: AFP

Države članice Ujedinjenih naroda (UN) na summitu koji će se održati sljedećeg vikenga trebale bi usvojiti tzv. Agendu održivog razvoja, koja se sastoji od 17 održivih razvojnih ciljeva, kojima je cilj iskorijeniti ekstremno siromaštvo do 2030, piše AP.

Radi se o 15-godišnjem planu kojemu je cilj borba protiv siromaštva, poboljšanje zdravlja i obrazovanja svjetskog stanovništva, te zaustavljanje klimatskih promjena.

193 države članice u kolovozu su već postigle su sporazum o novoj razvojnoj agendi, ubrzo nakon što je Papa Franjo poslao poruku kojom apelira na zaustavljanje globalnog zatopljenja i širenje globalnog bogatstva onima kojima je to najpotrebnije.

Na summitu se očekuje prisustvo više od 150 lidera iz cijelog svijeta, među njima će biti i američki predsjednik Barack Obama i kineski predsjednik k Xi Jinping. Summit se održava netom prije godišnjeg skupa svjetskih lidera na Generalnoj skupštini krajem 28. rujna.

Kritičari smatraju ciljeve nerealnima

Među ciljevima UN niže oslobađanje ljudskog roda od tiranije siromaštva, promicanje blagostanja za sve i održive poljoprivrede, osiguranje pravednijeg i kvalitetnijeg obrazovanja za sve, osiguranje dostupnosti i održivog upravljanje vodom te pristupačnih i modernih energija za sve, smanjivanje nejednakosti unutar i između zemalja

Kritičari novih ciljeva kažu da su preopćeniti, nerealni i da će dovesti do razočaranja među onima kojima je promjena na bolje najpotrebnija.

S druge strane, pristaše ovakvih mjera kažu da nema izbora nego ići radikalnim mjerama obzirom na brzi rast svjetske populacije, rapidni rast nejednakosti,nestajanje resursa i egzistencijalnu prijetnju od globalnog zatopljenja. “Moramo biti realni. Riječ je o preživljavanju,” izjavila je Susan Brown iz World Wildlife Federation Internationala “Nemamo drugog izbora. Svjetska populacija ubrzano raste, nemamo dovoljno prirodnih resursa. Ja ne želim razmišljati kako će izgledati kraj toga za 15 godina ako ne donesemo ovaj plan.”

Ne zna se kako će se mjeriti uspjeh Agende

Ovaj plan će koštati između 3,5 i 5 bilijuna u sljedećih 15 godina (od 2016. do 2030.)

Za razliku od ciljeva prijašnjih godina, ovi ciljevi ne oslanjaju se na tezu da bi bogatije države morale pomagati siromašnijima već u startu računa na razlike u razvoju između zemalja te stavlja naglasak upravo na one najsiromašnije. Jedan od glavnih problema je što nije ustanovljeno kako će se mjeriti uspjeh 169 predviđenih ciljeva.

Gavni tajnik UN-a Ban Ki-Moon je pohvalio ciljeve, ali je upozorio da “daljnji napredak zahtijevat će nepokolebljivu političku volju, i kolektivno, dugoročno truda. Moramo se borila uzroke i učiniti više integrirati ekonomske, socijalne i ekološke dimenzije održivog razvoja. “