Nekad je nužno odabrati stranu

'Države na Balkanu moraju preuzeti odgovornost za pitanje migranata'

Zapadnobalkanska ruta postala je glavna za migrante na putu prema EU

TOPSHOTS
Migrants are seen behind a fence as they arrive at the refugee center in the town of Presevo, after walking from Macedonia to Serbia on August 26, 2015. At least 2,000 more migrants flooded overnight into Serbia in a desperate journey to try and go on to Hungary, the door into the European Union, a UN official said on August 24. More than 9,000 people, mostly Syrian refugees, have arrived to Serbia those last three days. AFP PHOTO / ARMEND NIMANI
FOTO: AFP

Pitanje povećanog broja migranata koji žele u Europu preko “zapadnobalkanske” rute bit će jedno od važnih pitanja današnje konferencije EU-a i zemalja zapadnog Balkana koja se održava u okviru Berlinskog procesa, a države u regiji, ali i EU imaju zajedničku odgovornost za taj izazov, potvrdili su među ostalim u svojoj zajedničkoj izjavi o konferenciji i njenim ciljevima njemački i austrisjki ministri vanjskih poslova, Frank-Walter Steinmeier i Sebastian Kurz.

Zapadnobalkanska ruta

Konferencija će, kako su naveli, posebnu pozornost posvetiti činjenici da je zapadnobalkanska ruta postala glavna u nastojanju sve većeg broja migranata da dođu u Europu, stoji u njihovoj najavi tema konferencije, zajedničkom izjavi koju je u četvrtak objavilo ljubljansko “Delo”.

“Takav razvoj (događaja) donosi brojne izazove za kontrolu granica i sustave azila, kako u nekim državama zapadnog Balkana, tako i državama članicama”, navode Steinmeier i Kurz, te dodaju da države u regiji moraju prihvatiti odgovornost za prevladavanje tih izazova, pri čemu će imati pomoć EU-a.

Njemački i austrijski ministar ponovili su stajalište da je konačni cilj Berlinskog procesa koji je započela Njemačka omogućavanje punopravnog članstva svih država zapadnog Balkana u Europskoj uniji, pri čemu one moraju nastaviti potrebne reforme i stabilizirati međusobne odnose.

Punopravno članstvo

Unatoč teškoćama koje na tom planu još postoje, a koje su se pokazale u ovogodišnjim događajima u Srebrenici ili kod problematike migranata, zemlje u regiji zabilježile su mnoge stvari koje se mogu ocijeniti uspješnima, a osobiti kad je riječ o normalizaciji odnosa Srbije i Kosova.

Kad je riječ o Makedoniji, šefovi diplomacija Njemačke i Austrije pozivaju sve makedonske stranke da omoguće brze reforme koje bi omogućile “slobodne i poštene izbore” u travnju iduće godine.

Za stanje u BiH ocijenili su da je novi jači angažman EU-a pridonio većoj pažnji koja se posvećuje provedbi reformi koje će koristiti svim ljudima u toj državi.

Svi ti slučajevi pokazuju da postoje primjeri “priče o uspjehu” u regiji i da Europska unija sa svojim nastojanjima daje pozitivan prilog rješavanju ozbiljnih izazova, naveli su Steinmeier i Kurz u svojoj poruci pred konferenciju u Beču.