Državna revizija izašla je sa zbilja suludim podatkom; neki hrvatski policajci su u 2017. imali više od tisuću prekovremenih

Najviše prekovremeno rade policajci koji čuvaju visoke državne dužnosnike

Zagreb: Primopredaja vozila iz projekta "Nabava terenskih vozila za nadzor vanjske granice" 27.11.2018., Zagreb - U dvoristu policijske akademije odrzana je primopredaja vozila nabavljenih iz projekta Nabava terenskih vozila za nadzor granice. Davor Bozinovic.
Photo: Borna Filic/PIXSELLL
FOTO: PIXSELL

Državna revizija utvrdila je koliko hrvatski policajci rade prekovremeno, a brojka za 2017. godinu koju su revizori nedavno analizirali zbilja je nevjerojatna. Hrvatski policajci, kojih ima oko 20 tisuća, lani su, dakle, odradili 843.268 prekovremenih sati. To je, kako stoji u nedavno objavljenom revizijskom izvješću, za 39.887,5 sati više nego u 2016. godini.

Najveći broj prekovremenih sati, 228.132,5 ostvaren je u Upravi za posebne poslove sigurnosti. Dakle, najviše su radili policajci koji čuvaju najviše državne dužnosnike u Hrvatskoj.

U Policijskoj upravi zagrebačkoj ostvareno je ukupno 95.458 prekovremenih, Policijskoj upravi vukovarsko-srijemskoj 53.406, Policijskoj upravi splitsko-dalmatinskoj 4. 429,5, a u Policijskoj upravi krapinsko-zagorskoj 45.871,5 prekovremenih sati.

Ukupno se uštedilo, al se na prekovremenima trošilo više

Iako je MUP ukupno na rashodima i izdacima potrošio 308.987,234 kune ili 6,5 posto manje u odnosu na godinu ranije, ogroman iznos potrošen je na prekovremene sate. Taj iznos je gotovo deset posto veći nego 2016. godine. U pitanju je gotovo 4,6 milijuna kuna.

Državna revizija utvrdila je da se više trošilo na prekovremene sate zbog pojačane granične kontrole te većeg broja posebnih osiguranja štićenih osoba i objekata. Tih osiguranja bilo je lani 31,3 posto više nego godinu ranije.

Ako se tome još doda premalo policajaca, budući da MUP ima sistematizirano nešto više od 31 tisuću radnih mjesta, dolazi se do impozantnog broja prekovremenih sati. Revizori podsjećaju kako bi policijski službenici, zbog rada u smjenama, nakon treće smjene trebali biti slobodni 48 sati. No, dodatno ih se angažira u drugim smjenama kako bi se uopće osiguralo da služba normalno funkcionira.

Koliko su prekovremenih natukli neki hrvatski policajci

Tijekom 2017. godine 509 policajaca odradilo je više od 205 prekovremenih sati. To je, upozorava se, više od propisanog. Naime, prema Zakonu o radu zaposlenik smije raditi najviše 180 prekovremenih sati godišnje, a od 1. studenog 2017. Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike omogućeno je da imaju i do 250 prekovremenih sati godišnje.

Ipak, 348 policajaca koji rade u Upravi za posebne poslove sigurnosti, zadužene za zaštitu najviših državnih dužnosnika premašuju i taj broj. Među ljudima koje čuvaju su predsjednica, predsjednik Sabora, premijer i potpredsjednici Vlade, glavni državni odvjetnik… Ti isti policajci osiguravaju i štićene objekte, a to su oni objekti u kojima najviši državni dužnosnici borave. Za neke se čuvaju i njihovi domovi, kao i članovi njihovih obitelji.

Neki od policajaca koji rade na tim poslovima imali su između 251 i 1.172 prekovremena sata. Prekovremeni sati obračunavani su većinom za radna mjesta pratitelja vozača, vođa grupe-pratitelj, voditelj osiguranja štićenih osoba te dežurni policijski službenik, stoji u izvješću.

MUP: Primamo nove ljude, smanjit ćemo prekovremene

Državni ured za reviziju predložio je MUP-u da smanji smanji potrebe za prekovremenim satima, dok iz MUP-a najavljuju da su već pokrenuli popunjavanje 29 slobodnih radnih mjesta u Upravi za posebne poslove sigurnosti.

“Popunjavanjem će se broj prekovremenih sati smanjiti za četiri do pet tisuća mjesečno, odnosno da 50 tisuća godišnje”, najavljuju iz MUP-a uvjeravajući kako traže i druga rješenja da broj prekovremenih sati svedu u zakonske okvire.