Državni tajnik optužuje Bandića: 'Grad Zagreb ne želi sudjelovati u obnovi nakon potresa'

Ljutit je i zbog toga što Grad svoje stanove nije ponudio građanima koji su ostali bez smještaja

FOTO: N1

Državni tajnik u Ministarstvu graditeljstva Željko Uhlir danas je na N1 televiziji optužio gradonačelnika Milana Bandića da ne želi sudjelovati u obnovi Zagreba od štete nastale u potresu. „Zagreb se izjasnio, gradonačelnik Bandić, da ne želi obnavljati grad Zagreb. Sam gradonačelnik je dao izjavu za medije da su građani sami krivi”, rekao je Uhlir za N1.

Državni tajnik Bandiću zamjera i to što gradske stanove nije spreman staviti na raspolaganje građanima koji su u potresu ostali bez smještaja. „Oni tvrde da nemaju raspoloživih stanova u koje bi se privremeno smjestili građani, a znamo da grad ima 4.800 stanova, od toga 800 bespravno useljenih”, kazao je Uhlir. “Niti jedan stan nisu ponudili za smještaj građanima pogođenima potresom”, požalio se.

Na pitanje može li država grad Zagreb prisiliti da sudjeluje u obnovi, Uhlir je odgovorio da Vlada razmišlja što učiniti. “To je sad vanredno stanje, kada gradska uprava pronalazi razloge da ne sudjeluje u obnovi, ne žele na raspolaganje staviti resurse građanima. Vlada je pred pitanjem kako će se ponijeti, hoće li isključiti grad i upravu ili će ići u nekom drugom smjeru koji ne želim sada prejudicirati”, rekao je Uhlir, prenosi N1.

Bandić najavio obnovu gradske imovine

Milan Bandić u ponedjeljak je rekao kako će Grad Zagreb obnoviti svoju imovinu, a da će vlasnici privatnih zgrada morati to učiniti sami, optuživši ih za neulaganje i neodržavanje svojih nekretnina. Istaknuo je kako će grad Zagreb obnoviti svoju imovinu koja je uništena u Donjem i Gornjem gradu te kulturne i ine institucije sukladno postojećem zakonima. Također, rekao je da će država obnoviti svoje institucije, ali će privatni vlasnici morati obnoviti svoje nekretnine.

Bandić drži kako bez izmjene zakonskog okvira Grad Zagreb ne može obnavljati privatnu imovinu. Stoga će vlasnici privatne imovine štetu morati nadomjestiti po postojećem zakonu ili iz osiguranja ako su osigurali nekretninu te do pet posto pomoći od grada ili države ako je objekt oštećen više od 60 posto, prenijela je Hina.