Nekad je nužno odabrati stranu

Državno odvjetništvo kreće u provjere kršenja samoizolacije. Za širenje zaraze prijeti zatvor

Za širenje zaraze propisana je kazna do tri godine zatvora, ali i do 12 godina ako netko umre zbog toga

11.03.2020., Zagreb - Pojacan nadzor policijskih sluzbenika na granicnom prijelazu Bregana zbog epidemije koronavirusa. Photo: Robert Anic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Deseci ljudi svakog su dana uhvaćeni u kršenju mjera samoizolacije koje su im propisane zbog koronavirusa. Na taj način povećavaju opasnost od širenja zaraze. Samo noćas, policija je u Zagrebu zatekla čovjeka koji je trebao biti u samoizolaciji, no umjesto toga vozio se u automobilu s još tri osobe.

Zbog ovakve situacije Državno odvjetništvo Republike Hrvatske naložilo je svim svojim općinskim i županijskim državnim odvjetništvima da žurno i temeljito istraže tko krši mjere samoizolacije i širi lažne vijesti te ima li tu temelja za kazneni progon, potvrđeno je danas Telegramu.

Učinjeno je to nakon velikog broja ovakvog neodgovornog ponašanja od početka izbijanja krize s koronavirusom u Hrvatskoj, kao i nakon potresa koji je u nedjelju ujutro pogodio Zagreb.

Je li novčana kazna dovoljna?

I kršenje samoizolacije i širenje lažnih vijesti policija je do sada prijavljivala kao prekršaje. To znači da su počinitelji mogli biti kažnjeni uglavnom novčano ili tek blažom zatvorskom kaznom.

Državni inspektorat je u prekršajnim prijavama tražio da se onima koji su uhvaćeni van izolacije izrekne kazna od osam tisuća kuna. Sudovi se, međutim, tim slučajevima još nisu počeli baviti, a i nije izvjesno kakve će kazne u konačnici biti.

Kazna do 12 godina zatvora

Međutim, u slučaju da se kršenje samoizolacije prijavi kao kazneno djelo širenja i prenošenja zarazne bolesti, na čemu će sada temeljitije raditi državna odvjetništva, građanima prijeti i zatvorska kazna do tri godine zatvora. U slučaju da zbog širenja zaraze dođe do smrti jedne ili više osoba, zakon predviđa kaznu i do 12 godina zatvora.

I za lažnu uzbunu, kazneno djelo za koje se može prijaviti osoba koja širi uznemirujuće glasine, zakon propisuje bezuvjetnu zatvorsku kaznu – do tri godine zatvora.

I pravni stručnjaci traže strože kazne

Na upit Telegrama hoće li nakon brojnih kršenja samoizolacije početi podnositi i kaznene prijave, iz Ravnateljstva policije kažu kako će provesti kriminalističko istraživanje u slučaju da netko svojim ponašanjem počini kazneno djelo koje se goni po službenoj dužnosti.

Telegram je jučer prenio poruku profesora s Katedre za kazneno pravo Pravnog fakulteta u Zagrebu koji smatraju kako bi i policija i državno odvjetništvo trebali kršenje samoizolacije prijaviti kao kazneno djelo.

Objašnjavaju kako je i nehajno širenje zaraze, odnosno neodgovorno ponašanje koje nije namjerno, kažnjivo po Kaznenom zakonu, a predviđeno je i kažnjavanje onih koji su potpuno ravnodušni, odnosno nije ih briga za posljedice kršenja mjere samoizolacije.