DSV je zeznuo s nekim imenovanjima sudaca pa ih je napao šef Vrhovnog suda; provjerili smo što se događa

Đuro Sessa tvrdi da su neki članovi DSV-a podlegli određenim utjecajima, a Željko Šarić mu odgovara

FOTO: Vjekoslav Skledar

Nakon što je Ustavni sud RH ukinuo nekoliko odluka o imenovanjima sudaca koje je donijelo Državno sudbeno vijeće (DSV) oglasili su se najvišepozicionirani ljudi hrvatskog sudstva, predsjednik Vrhovnog sud RH i predsjednik Državnog sudbenog vijeća. Njihovi se stavovi evidentno razlikuju i sad se preko medija nimalo uvijeno međusobno kritiziraju.

Tako je predsjednik Vrhovnog suda RH Đuro Sessa teško optužio DSV rekavši kako je sada “očito da su neki od sudaca, članova DSV-a podlegli određenim utjecajima koji nisu primjereni za suce uopće”.

Taj je stav iznio u intervjuu Jutarnjem listu, a na upit Telegrama, na kakve je točno utjecaje mislio nije želio biti precizniji. Zbog tog općenitog komentara zamjerio mu je pak Željko Šarić, predsjednik DSV-a, koji je inače i sam sudac Vrhovnog suda RH. Šarić smatra kako bi Sessin istup mogao uzrokovati nepotrebne antagonizme. Od njega je, kaže, očekivao mišljenje koje bi dovelo do rješenja problema, a ne tek paušalnu ocjenu.

Ustavni sud rekao je da neka imenovanja nisu bila ok

Kao što je rekao i u intervjuu Jutarnjem listu Sessa je i za Telegram ponovio da je DSV kod imenovanja sudaca morao bolje obrazložiti svoje odluke. Posebno tu misli na one kojima je neki sudac imenovan, iako nije dobio najviše bodova ni prema kriterijima kojima se rad sudaca ocjenjuje, ni na intervjuu u samom DSV-u. Takvih slučajeva u posljednje vrijeme bilo je mnogo, a ključnu odluku donio je Ustavni sud RH nedavno poništivši nekoliko imenovanja sudaca na Županijski sud u Zagrebu.

O odluci kojom je poništeno polemično imenovanje sutkinje Ane Jeleč Pecirep, koja se prijavila za Građanski odjel, a neočekivano je imenovana u Kazneni djel Županijskog suda u Zagrebu, Telegram je detaljno pisao. Kako ova sutkinja nije imala najviše bodova, i uz to je tijekom natječaja promijenila odluku u kojem bi sudskom odjelu željela raditi ,Ustavni sud RH poništio je njezino imenovanje. DSV je, ocijenjenio je, pogriješio jer svoju odluku o njezinom imenovanju nije objasnio, što je prilično nezgodno za ovo tijelo koje imenuje i razrješuje suce.

Sessa ne želi precizno reći tko je za to kriv

Sessa je uvjeren kako, nakon ovakvih odluka DSV-a, kao i odluka Ustavnog suda koje su uslijedile, javnost opravdano postavlja pitanja. Iako ne želi spominjati imena, tvrdi kako oni koji prate rad DSV-a znaju na koga misli.

Baš zato što nije bio precizan zamjerio mu je predsjednik DSV-a Željko Šarić koji je, kao što je poznato, tražio od DSV-a da poništi odluku o imenovanju sutkinje Jeleč Pecirep nakon što je shvatio da se dogodio propust. No, preglasan je. Iz zapisnika s te sjednice DSV-a vidljivo je da je njegov prijedlog odbijen, ali nije navedeno poimence kako je tko od članova DSV-a glasovao.

Šarić daje Sessi za pravo da komentira rad DSV-a, ali s obzirom da nije nikoga prozvao imenom i prezimenom bacio je sumnju na sve članove tog tijela. Uz to, onima koje je imao u vidu uskratio je mogućnost konkretnog odgovora jer nisu konkretno prozvani.

Šarić se baš naljutio na predsjednika Vrhovnog suda

“Izostavljanje imena navodno kompromitiranih predsjednik Vrhovnog suda objašnjava time da oni koji prate rad DSV znaju o čemu on govori. Međutim, ako nema smisla iznositi imena kompromitiranih jer za njih upućeni znaju, onda nema smisla govoriti niti o negativnim pojavama jer i za njih upućeni znaju”, odgovara Šarić Sessi.

Predsjednik DSV-a svjestan je pak kako intervju s predsjednikom Vrhovnog suda nije namijenjen upućenima jer oni i bez toga znaju za probleme sudstva i probleme u djelovanju DSV. Upravo suprotno, namijenjen je širokoj publici koja i nema posebna znanja o radu tog tijela i konkretnim problemima sudstva.

“Ako se neki problem u intervjuu otvara treba ga artikulirati na jasan i transparentan način bez enigmatičnosti koja uzrokuje konfuziju. Zbog toga je i predsjednik VSRH, ako se već prihvatio kritiziranja, trebao posao obaviti do kraja i iznijeti imena i prezimena navodno kompromitiranih članova DSV, i konkretne razloge za takve optužbe”, objašnjava Šarić svoj stav.

Izgleda da u DSV-u oduvijek ima nekih problema

U odgovoru Sessi Šarić je podsjetio i kako je u vrijeme kad je sam Sessa bio član DSV-a “bilo legalno i normalno za suce viših sudova imenovati suce koji su u vrijeme svog imenovanja na više sudove od strane DSV bili članovi tog tijela”.

I na kraju je sudac Šarić ustvrdio: “Bez namjere da osporavam postojanje nedostataka u radu DSV-a nadam se da nepoštivanje DSV-a i njegovih članova koje je ovom prilikom pokazao predsjednik Vrhovnog suda RH nema za cilj njegov pokušaj da za sebe izgradi temelj s kojeg bi u budućnosti autoritarno surađivao s Državnim sudbenim vijećem”.