Dugo na televizijama nije izgovoren važan komentar kao ovaj u Srbiji: 'Nemate pravo pitati žrtve zašto su šutjele'

Reakcija voditeljice Jelene Obućine masovno se širi društvenim mrežama

FOTO: Screenshot Twitter

Društvenim mrežama širi se snimka komentara Jelene Obućine, urednice srbijanske televizije NewsMax Adria, posvećenog mučnom skandalu koji je izbio u Srbiji kada je nekoliko glumica optužilo voditelja glumačke škole Miroslava Miku Aleksića za seksualno zlostavljanje. Obućina je na to reagirala na početku emisije Pregled dana, koja uvijek počinje njezinim osvrtom na dnevne aktualnosti. Voditeljica je postala poznata po britkim komentarima u kojima ne štedi političku i društvenu elitu Srbije, pa se nešto slično i očekivalo sinoć.

Obućina je, međutim, gledatelje iznenadila kada je nakon uvodne špice izgovorila: „Dobro večer“, nakon čega je 15-ak sekundi sjedila bez riječi, gledajući u kameru. „Neugodno je, ali mi smo navikli šutjeti, kada nam kasne plaće, kada nosimo pelene za plaće od 300 eura, kada fotografiramo glasačke listiće, kada su piloti proglašeni za alkoholičare, kada nemamo vodu za piće, kada nam truju rijeke…“, kazala je nakon neobičnog uvoda, nabrajajući poznate afere na koje je srbijanska javnost reagirala nezainteresirano.

Napadi na društvenim mrežama

„Mi šutimo kada ne bismo smjeli. I zato nemojte nikada više pitati žrtve zašto su šutjele. Nemate pravo, nego ih podržite da progovore kad god da su spremne”, zaključila je Obućina nakon što je nabrojala dvadesetak afera, razjasnivši time na što se komentar odnosi. Naime, spomenuti skandal vezan za profesora Aleksića izbio je kada je mlada glumica Milena Radulović ispričala kako ju je Aleksić silovao kada joj je bilo 17 godina. Ohrabrene njezinim izlaskom u javnost, javile su se druge žrtve koje je 68-godišnji učitelj glume zlostavljao tijekom njihovog školovanja.

Srbijanski mediji jučer su javili kako je Aleksić priveden zbog sumnje da je od 2008. godine počinio osam silovanja i sedam drugih djela spolnog zlostavljanja na štetu šest žrtava, od kojih je jedna bila maloljetna. Dok je dio javnosti podržao žrtve čestitavši im na tome što su smogle hrabrosti prijaviti zlostavljača, društvene mreže preplavili su komentari u kojima se djevojke napada i posramljuje.

Šutnja je uobičajena reakcija na afere

Tipičan pristup u takvim napadima je optužiti žrtve da su zlostavljanje izmislile. Kao dokaz za to komentatori u pravilu spominju činjenicu da silovanja nisu prijavile neposredno nakon što su se dogodila, nego tek kada je o njima progovorila Milena Radulović. Dakle, šutjele su, što znači da lažu.

Prema teorijama trolova s društvenih mreža, žrtve su prijavile izmišljena zlostavljanja želeći se osvetiti profesoru zbog loših ocjena tijekom školovanja, ili naprosto zato da bi dobile medijsku pažnju. Obućina je svojim komentarom na efektan način podsjetila kako je šutnja o zločinima i kriminalu nešto uobičajeno u srbijanskoj javnosti, pa se ne treba čuditi zbog toga što su i žrtve seksualnog zlostavljanja progovorile tek kada je prošlo više godina od zločina koji su pretrpjele.