Dvanaest važnih stvari koje trebate znati o nedjeljnim izborima

Na biralište svaki glasač mora ponijeti identifikacijski dokument

06.11.2015., Bjelovar, Zupanijska vijecnica - U izbornim povjerenstvima, gradskom za Grad Bjelovar i zupanijskom za Bjelovarsko-bilogorsku zupaniju imaju za 2. izbornu jedinicu imaju pune ruke posla jer se pripremaju "papiri" za izborna mjesta.  
Photo: Damir Spehar/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Danas nas očekuju novi parlamentarni izbori, a mi vam donosimo popis svih stvari koji morate znati prije odlaska na biračka mjesta. Podsjećamo i da na biralište svaki glasač mora ponijeti identifikacijski dokument.

1. U kojem vremenu možete glasati?

Sva biračka mjesta otvaraju se u sedam sati ujutro, a zatvaraju se u 19 sati.

2. Koliko zastupnika biramo?

Bira se ukupno 151 zastupnik novog saziva Hrvatskog sabora. Njih 140 bira se u 10 izbornih jedinica, a uz njih bira se i osam predstavnika nacionalnih manjina, kao i tri predstavnika dijaspore.

3. Za koje liste možete glasati?

U Republici Hrvatskoj ukupno je oko sedam tisuća biračkih mjesta, podijeljenih u 10 izbornih jedinica. Svaki birač na izborima može glasati samo za liste izborne jedinice u kojoj ima prebivalište, bez obzira glasaju li u mjestu boravišta ili izvan njega.

Glasati možete samo za liste iz svoje izborne jedinice
Glasati možete samo za liste iz svoje izborne jedinice PIXSELL

4. Znate li gdje trebate glasati?

Ako niste sigurni koje je vaše biračko mjesto, to možete provjeriti u REGISTRU BIRAČA.

5. Kako pretražiti Registar birača?

Na stranicama Registra birača, kliknete na “Upit u Registar birača”. Upišete svoj OIB ili MBG te prezime. Nakon što popunite kontrolni tekst, pokazat će vam se podaci o izbornoj jedinici s adresom na kojoj se nalazi biračko mjesto.

6. Što znači preferencijalno glasanje?

Po prvi put u Hrvatskoj je omogućeno preferencijalno glasanje. To znači da svaki birač koji to želi može, uz odabranu listu, svoj glas dati i jednom od kandidata s te liste. Na taj način birači mogu promijeniti zamišljeni raspored i nekom od kandidata osigurati ulazak u Sabor.

7. Kako će izgledati glasački listić?

Na glasačkom listiću bit će navedene sve liste s određene izborne jedinice, a ispod imena svake liste nalaze se i imena svih kandidata za tu izbornu jedinicu. Listić će biti poprilično veći od onih koje smo dosad imali prilike vidjeti.

06.11.2015., Bjelovar, Gradska vijecnica - U izbornim povjerenstvima, gradskom za Grad Bjelovar i zupanijskom za Bjelovarsko-bilogorsku zupaniju imaju za 2. izbornu jedinicu imaju pune ruke posla jer se pripremaju "papiri" za izborna mjesta. Photo: Damir Spehar/PIXSELL
Glasački listić PIXSELL

8. Za koliko lista možete glasati?

Svaki birač može odabrati samo jednu listu, na način da zaokruži broj ispred naziva.

9. Kako dati preferencijalni glas jednom kandidatu?

Dodatno, svaki birač može odabrati jednog kandidata kojem će dati prednost za ulazak u Sabor, s te iste liste koju je zaokružio. Glas kandidatu se daje tako da se zaokruži broj ispred njegova imena.

10. Što ako zaokružite jednu listu, a kandidata s druge?

Ako birač zaokruži jednu listu, a istodobno preferencijalni glas dade kandidatu s druge – listić se neće poništiti, ali se preferencijalni glas neće računati. Broji se samo glas za odabranu listu, objasnio je ministar Arsen Bauk.

11. Što ako zaokružite samo kandidata, a ne i njegovu listu?

Ako birač zaokruži samo kandidata, ali ne i broj njegove liste, glas će se smatrati valjanim, a ići će i listi i kandidatu. No, ovih dana je profesor Ivan Rimac s Pravnog fakulteta u Zagrebu upozorio da takvi listići ostavljaju mogućnost krađe glasova. “Postoji mogućnost da netko naknadno na njima zaokruži redni broj ispred druge liste, čime glas za kandidata propada, a listić se boduje u korist zaokružene liste”, upozorio je Rimac. Dakle, najsigurnije je zaokružiti broj željene liste i zatim odabrati jednog od njihovih ponuđenih kandidata.

12. U kojem slučaju vrijedi biračev preferencijalni glas?

Preferencijalni glasovi za pojedinog kandidata će se uvažiti samo u slučaju da broj glasova za tog kandidata iznosi minimalno 10 posto glasova koje je osvojila pojedina lista u određenoj izbornoj jedinici. U protivnom se, ako kandidat skupi manje od 10 posto glasova koje je osvojila njegova lista, glasovi za njega ne računaju. Također, ako lista na nacionalnoj razini bude imala manje od pet posto glasova i ne uđe u Sabor, ne vrijede ni glasovi za kandidate s te liste.