Nekad je nužno odabrati stranu

Teroristički napadi u Bruxellesu: Belgijska policija uhitila jednog čovjeka, i još 8 bitnih stvari o tome

Nekoliko eksplozija odjeknulo je jutros u europskoj prijestolnici

A handout image released on March 22, 2016 by the Belgian Federal Police on demand of the Federal prosecutor shows a screengrab of the airport CCTV camera showing a suspect of this morning's attacks at Brussels Airport, in Zaventem, pushing a trolly with suitcases.
A series of explosions claimed by the Islamic State group ripped through Brussels airport and a metro train today, killing around 35 people in the latest attacks to bring bloody carnage to the heart of Europe. / AFP / BELGIAN FEDERAL POLICE / HO /  - Belgium OUT / RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / BELGIAN FEDERAL POLICE" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS
FOTO: AFP

Svijet je jutros zgrozio teroristički napad koji se dogodio u Bruxellesu. U prijestolnici Europske unije odjeknulo je nekoliko eksplozija koje su odnijele desetke života. Po informacijama belgijske ministrice zdravlja Maggie De Block, u napadima je ubijena 31 osoba dok ih je 250 ozlijeđeno. Jedanaest osoba stradalo je na aerodromu Zaventem, dok ih je 20 ubijeno u napadu na stanicu metroa.

Potresni prizori dignuli su cijeli svijet na noge, a u Europi su na snazi najviše mjere sigurnosti. Po zadnjim informacijama belgijska policija uhitila je u raciji u briselskoj četvrti jednog čovjeka, piše Telegraph. Još nije poznato je li riječ o muškarcu u bijeloj jakni, koji je, kako se sumnja, sudjelovao u napadima. Donosimo pregled dosad poznatih činjenica o terorizmu u srcu Europe.

1. Što se točno dogodilo u Bruxellesu?

Dvije snažne eksplozije odjeknule su u utorak ujutro oko 8 sati na briselskom aerodromu Zaventem. Eksplozivne naprave aktivirane su u prostoru gdje putnici čekiraju karate, ispred šaltera American Airlinesa.

Associated Press javlja da je najmanje jedna bomba u sebi sadržavala čavle, a to potvrđuju i ozljede koje su liječnici pronašli na ranjenicima. Kako je nešto kasnije objavio AFP, postojala je i treća bomba, koja srećom nije eksplodirala.

Otprilike sat vremena kasnije došlo je do tri nove eksplozije u metrou na stanici Maelbeek, koja je svega 500 metara udaljena od EU institucija.

2. Koliko je ljudi stradalo?

Po informacijama belgijske ministrice zdravlja Maggie De Block, u napadima je ubijena 31 osoba dok ih je 250 ozlijeđeno. Jedanaest osoba stradalo je na aerodromu Zaventem, dok ih je 20 ubijeno u napadu na stanicu metroa.

Među ozlijeđenima je i slovenski diplomat. Hrvatski europarlamentarci su putem društvenih mreža javili kako su svi na sigurnome, a jedan od asistenata zastupnice Biljane Borzan se u trenutku eksplozije u metrou nalazio u blizini pa je pomagao unesrećenima, javila je Borzan na Twitteru.

Jedna od fotografija koja je preplavila društvene mreže nakon strašnih jutrošnjih terorističkih napada na Bruxelles bila je i ona na kojoj muškarac leži u krvi u Zračnoj luci Zaventem.

Ubrzo se pokazalo da je riječ o bivšem belgijskom košarkaškom reprezentativcu Sebastienu Bellinu. On je s kompletnom momčadi Antwerp Giantsa, u kojoj je jedan od članova uprave, trebao otputovati u Italiju, na četvrtfinalni dvoboj protiv Varesea u FIBA Europa kupa u kojem sudjeluje i Cibona.

3. Tko je odgovoran za napade?

Prema riječima očevidaca, netom prije prvih eksplozija na aerodromu čuli su se uzvici na arapskom. Belgijski državni tužitelj potvrdio je da su na aerodromu pronađena tri samoubilačka pojasa.

Agencija A’maq, bliska ISIS-u, objavila je izjavu u kojoj ta teroristička grupa preuzima odgovornost za napad. “Borci Islamske države proveli su seriju bombaških napada eksplozivima i eksplozivnim napravama, ciljajući aerodrom i centralnu stanicu metroa u glavnom gradu Belgije, Bruxellesu – zemlji koja sudjeluje u borbi protiv Islamske države.

Borci Islamske države otvorili su vatru unutar aerodroma Zaventem, nakon čega je njih nekoliko detoniralo remenje s eksplozivom, a istovremeno je bombaš mučenik također detonirao svoj eksploziv na stanici metroa. Napad je rezultirao s više od 230 mrtvih i ranjenih”, piše u izjavi.

Islamska država nešto kasnije na svom je službenom računu na Telegramu, servisu za razmjenu poruka, zaprijetila da će se oni koji se bore protiv nje susresti s “crnim danima”.

Zanimljivo je spomenuti da je baš prošlog petka uhićen Salah Abdeslam, jedan od najtraženijih terorista, koji se smatra suodgovornim za terorističke napade u Parizu koji su se dogodili 13. studenoga lani. Abdeslam je bio u bijegu četiri mjeseca, a najveći dio vremena skrivao se baš u Bruxellesu.

Na društvenim mrežama objavljena je fotografija trojice muškaraca, od kojih se smatralo da su dvojica u crnim majicama vjerojatno osumnjičena za napad, no kasnije je policija objavila da traži informacije o trećemu, odjevenom u svijetlu jaknu i s kapom. Prva dvojica, kako se ispostavilo, bili su bombaši samoubojice, a treći je u bijegu.

4. Je li već netko uhićen?

Dvije osobe uhićene su oko 1,5 kilometara od metro stanice Maalbeek na kojoj je jutros i došlo do eksplozija, prenosi RT informaciju koju su objavili lokalni mediji. No, pokazalo se da one nisu u vezi s napadom.

Nakon pretresa četvrti Schaerbeek, gdje su tragali za muškarcem koji je nosio bijeli kaput na fotografiji nadzornih kamera iz zračne luke, policija je uhitila jednog čovjeka, ali još nije poznato je li riječ upravo o trećem muškarcu s aerodroma.

Također, državni tužitelj objavio je kako su prilikom pretresa u jednoj kući pronašli zastavu tzv. Islamske države i bombu s čavlima, prenosi Reuters.

5. Što su poručili svjetski državnici?

Državnici diljem svijeta osuđuju ovaj čin. Belgijski premijer kaže kako broj mrtvih i ozlijeđenih nije konačan. Kazao je kako su napadi izazvali paniku među stanovništvom. ‘Susrećemo se s teškim testom. Trebamo ostati zajedno. Trebamo biti ujedinjeni. Potpuno smo odlučni u rješavanju ove situacije. Bojali smo se napada i ovo se dogodilo’, kazao je belgijski premijer Charles Michel.

Francuski ministar obrane Bernard Cazeneuve istaknuo je da šengenski informacijski sustav mora biti sustavno ispitan na graničnim prijelazima izvan Europske unije. ‘Moramo hladne glave, jasno i odgovorno djelovati na svim pitanjima’, kazao je Cazeneuve i dodao kako treba pojačati i inicijativu borbe protiv trgovine oružjem.Oglasila se i šefica europske diplomacije Federica Mogherini, koja je kazala kako je ovo jako tužan dan za Europu i njezin glavni grad. Mogherini je na press konferenciji koju je održala i zaplakala.

6. Što je bilo s avionom Croatia Airlinesa?

Zrakoplov Croatia Airlinesa, koji je poletio sa zagrebačke zračne luke u 6:50 ujutro, trebao je sletjeti u Bruxellesu u 8:45. Let je na kraju preusmjeren za Amsterdam. Preusmjereni su i svi ostali europski letovi koji su letjeli za Bruxelles.

7. Kakva je sada situacija u Europi i svijetu?

Svi letovi su do daljnjega obustavljeni, a u potpunosti je u prekidu i javni prijevoz u Bruxellesu. Belgijska vlada podignula je stupanj sigurnosti u zemlji na najvišu razinu.

CNN javlja da je evakuirana belgijska kraljevska obitelj. Kraljevska palača nalazi se u blizini ulice u kojoj su pronađene sumnjive naprave. Pojačane su mjere sigurnosti i u Parizu, Londonu, Frankfurtu, Amsterdamu. Mjere sigurnosti su iz opreza pojačane i u više velikih američkih gradova, pa tako i u New Yorku, Washingtonu i Los Angelesu, a policajci su na Times Squareu patrolirali naoružani strojnicama.

Francuski ministar unutarnjih poslova Bernard Cazeneuve potvrdio je da na granicu poslano dodatnih 1.600 policajaca. U znak solidarnosti s Bruxellesom večeras će Eiffelov toranj biti osvijetljen bojama zastave Belgije, objavila je na Twitteru gradonačelnica Pariza Anne Hidalgo.

8. A u Bruxellesu?

Odmah nakon eksplozija poslano je upozorenje građanima da ostanu na mjestima gdje su se prethodno zatekli, te da ne putuju nigdje. Poduzete su mjere najviše sigurnosti i sve je puno policije.

Bolnice u Bruxellesu pozvale su sve s krvnom grupom 0+ da se jave i daju krv.

Po navodima belgijskih medija, provedena je i evakuacija zgrade Europske komisije, a djelomično su evakuirane i dvije belgijske nuklearke. Državni odvjetnik kazao je predvečer u ubraćanju javnosti da je u tijeku nekoliko racija diljem Belgije, javlja AFP.

9. Je li Hrvatska poduzela kakve mjere?

Nakon stravičnih napada u Bruxellesu, reagirale su i hrvatske službe sigurnosti, te je tako podignuta razina sigurnosti na aerodromima i graničnim prijelazima.

Prijetnja nije detektirana, ali je zbog situacije u Bruxellesu podignuta razina sigurnosti. Hrvatske sigurnosne službe prate situaciju, te razmjenjuju informacije s ostalim službama NATO-a.