Nekad je nužno odabrati stranu

Efikasno hrvatsko pravosuđe. Tko mi na njega trijezan prisegne, plaćam kavu, ručak i taksi do doma

Najesen počinje novo suđenje Glavašu i ovima koji su još živi jer je tako odlučio Vrhovni sud

Sustav je u tih 17 godina potrošio gomilu novaca na ljude u pravosuđu i radnje koje su se morale obaviti da bi se proces mogao odvijati. Naslagali su se i teški milijuni odvjetničkih troškova koje je sada dužna platiti država, što će reći vi i ja.

Prošlo je 17 godina, ružičaste bebe koja su te godine izašle iz rodilišta – sada biraju fakultete. U međuvremenu je umrlo troje okrivljenika, petero odvjetnika i meni nepoznat broj svjedoka. I to je formalno jedini i isključivi saldo procesa u kome su Branimir Glavaš i još pet osoba odgovarali za ratne zločine počinjene 1991. godine protiv civila srpske nacionalnosti u aferi Selotejp. Najesen počinje novo suđenje Glavašu i ovima koji su još živi jer je tako odlučio Vrhovni sud. Od nule. Kako se zovete? Ime oca? Zanimanje? Adresa? Smatrate li se krivim ili ne.

Sustav je u tih 17 godina potrošio gomilu novaca na ljude u pravosuđu i radnje koje su se morale obaviti da bi se proces mogao odvijati. Naslagali su se i teški milijuni odvjetničkih troškova koje je sada dužna platiti država, što će reći vi i ja. Advokat samo jednoga od optuženika, tog Ivice Krnjaka koji je od ove zime pokojni, ispostavlja poreznim obveznicima račun na tri i pol milijuna kuna. I ništa. Sad opet skroz ispočetka.

Sedamnaest godina i ćorak

Glavaš se pet puta od te 2005. godine, kada mu je potvrđena optužnica, u raznim sudnicama izjasnio da nije kriv kao i njegovi jarani. Presude su izricane, pa onda smanjivane, pa na kraju bivale rušene. Suđenje se prebacivalo se iz Osijeka u Zagreb. Osuđenici su odvođeni u zatvor. Glavaš je pobjegao u BiH i otamo davao intervjue, što je i inače hrvatska specijalnost, pa štrajkao glađu, da bi na kraju ipak odslužio dvije trećine kazne od osam godina. Urgirali su Vrhovni i Ustavni sud.

A na koncu će se cijela ta stvar, koju ni pas s maslom ne bi pojeo, uprizoriti ab ovo. Možda nekako pravomoćno završi do 2042. godine. Pa na tome stvarno treba čestitati samostalnom i neovisnom hrvatskom pravosuđu u paketu. Sedamnaest godina i ćorak.

Pitaj dragog boga što se čekalo

Povremeno slušamo mudra raspredanja o reformi pravosuđa u kojima vrhovnici tog glomaznog državnog pogona uglavnom navode stotine razloga zbog kojih suđenja ne mogu biti brža i efikasnija i pritom neumjereno hvale sustav kome su na čelu. Od njih, dakle – točno isto kao ni od vrhuške u javnom zdravstvu – nikakve reforme sigurno neće biti. Novi predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić počeo je nešto nasitno kopati, ali već njemu kopaju jamu. S visine odbijaju poslušnost. I iza leđa mu govore da je glup.

A slučaj Selotejp, evo, kreće skroz iznova. I to ove 2022. godine, osam godina nakon što je Vrhovni sud ukinuo presudu i zatražio novo suđenje. Što su, nakon svega, čekali osam godina, pitaj dragoga boga. A da se ne bi reklo da je ovo iznimno i izolirano, pogledajmo samo nekoliko posljednjih jakih vijesti iz pravosudnih Minotaurovih hodnika hrvatske države.

Kome plaćam kavu, ručak i taksi

Damir Polančec, nekadašnji potpredsjednik Vlade, ovih je dana pravomoćno oslobođen krivice u aferi Spice koju su svi već i zaboravili. Pretresanje njegovog slučaja trajalo je punih 12 godina. Na klupi u sudnici sjedio je preko 300 puta, ne bi toliko dovodili ni one Amere iz megaskandala s Enronom. A Polančecov odvjetnik Anto Nobilo zaradio je četiri milijuna kuna. Koje ćemo, posredstvom države, opet platiti vi, stolar iz Brinja, vlasnica OPG-a iz Marije Bistrice i ja.

Vrhovni sud, koji o sebi ima izuzetno visoko mišljenje, ovih nam je također dana javio i to da je za dio optužbi u prastaroj aferi Indeks – to je ona s kupovanjem ispita na Ekonomskom i Prometnom fakultetu u Zagrebu – nastupila zastara. Kao da zastara “nastupa” s neba pa u rebra, djelovanjem neke zle volje na koju nitko ne može utjecati, a ne propustima pravosuđa. Zastarjela koruptivna djela počinjena su 2008. godine, sud je počeo dvije godine poslije.

Ali konačno izrečene kazne ukinuo je Vrhovni sud zbog korištenja nekih “tajno snimanih” razgovora, čime je trgovcima ispitima “povrijeđeno pravo na privatnost”. Tako su uredovali 2017. godine. A onda ih je sve skupa, eto, zatekla ukleta zastara. Ako je netko, s mirnom rukom na Bibliji i dokazano trijezan, spreman izjaviti da je ovakvo pravosuđe normalno, plaćam kavu, ručak i taksi do doma.