EK dala Hrvatskoj dva mjeseca da istraži Gotovinine tvrtke zbog sumnjivog uvoza tune, izašli su novi detalji

O nepoštivanju propisa ranije je govorio i jedan ribarski inspektor koji sada ministricu poziva na ostavku

General Ante Gotovina
FOTO: PIXSELL

Hrvatska je dobila službenu opomenu od Europske Komisije koja je revizijom i provjerom utvrdila ozbiljne nedostatke u praćenju prijevoza i stavljanja plavoperajne tune u kaveze. Prema EK, nacionalna tijela trebala bi osigurati učinkovitu provjeru, točnost i validaciju podataka te bi trebala istražiti potencijalne slučajeve nepoštivanja i poduzeti administrativne ili kaznene mjere protiv onih koji su odgovorni za kršenje zakona EU-a. Kako u Komisiji smatraju da Hrvatska nije poduzela potrebne korake za rješavanje tih nedostataka dali su joj dva mjeseca za poduzimanje potrebnih mjera i odgovor na opomenu.

Na probleme na koje upozorava Komisija, u svibnju je upozoravao i ribarski inspektor iz Zadra i nezavisni vijećnik u skupštini Zadarske županije na listi Akcije mladih Marko Pupić Bakrač, koji i danas nakon opomene EK traži da ministrica poljoprivrede odgovara za te probleme. “Bilo bi dobro da ministrica Vučković podnese ostavku ili Plenković da je smjeni. Ministrica se petlja u posao inspektorata i govori im što treba raditi, a dokumentacija o uvozu tuna u Hrvatsku se krivotvori”, rekao je za Slobodnu Dalmaciju.

Pogodovanje uzgajivačima tune

Pupić Bakrač u svibnju je prozvao Ministarstvo i ministricu da pogoduju uzgajivačima tuna tako da tunu iz Libije registriraju tek nakon što bude zaklana i izvezena u Japan, a ne prilikom uvoza u zemlju, čime se izigrava zakon, odnosno pravila Europske komisije. Ribarski inspektor tada je kazao i kako se sastanci o tome održavaju u Ministarstvu te da na njima sudjeluje desetak djelatnika ministarstva, a ministrica u dogovoru s uzgajivačima govori inspektorima kako trebaju postupati. “To je oblik zlouporabe položaja i ovlasti”, ustvrdio je.

Pupić Bakrač o svojim saznanjima obavijestio je i policiju i Odvjetništvo, no oni do danas ništa nisu poduzeli. Prijava Europskoj uniji, tvrdi, nije njegovih ruku djelo, ali vjeruje da oni prate situaciju i kroz hrvatske medije. U međuvremenu je portal Morski.hr objavio dokumentaciju iz koje se vidi da su datumi uvoza tuna iz Libije namijenjene uzgajivačima na području Zadarske županije naknadno mijenjani, odnosno da je uvezena tuna registrirana tek nakon što je izvezena. Radilo se o tuni za Jadran tunu i Pelagos net farmu, tvrtke u suvlasništvu generala Ante Gotovine. Unatoč tome, tvrdnje Pupić Bakrača iz tvrtke Pelagos net farme i Ministarstva su demantirali.

Novi detalji muljanja

No, on danas upozorava na nove detalje. “Problem je što EK još ne zna za neke stvari, koje su puno gore, kao što je lažiranje iskrcaja male plave ribe za tunogojilišta. Ona bi se trebala iskrcavati u za to predviđenim iskrcajnim lukama, ali se izravno donosi na uzgajališta, a dokumentacija se krivotvori i drukčije prikazuje”, navodi.

“Tvrtke koje ulove malu plavu ribu trebaju je donijeti u iskrcajnu luku gdje se važe, evidentira i tek onda odvozi na uzgajalište. Međutim, oni s ribom samo dotaknu rivu, evidencija se falsificira, i odmah odnosi na uzgajališta. Time se izravno krše naputci EK, a uzgajivači tuna i ribolovci profitiraju na lažnoj evidenciji. U tim stvarima, prema mojim saznanjima, sudjeluju i ljudi iz Ministarstva poljoprivrede. Oni tako zapravo sudjeluju u kaznenim djelima, dok uzgajivači tuna odgovaraju prekršajno”, zaključuje.