Ekipa dobila državnu zemlju za plantažu industrijske konoplje. Sve je završilo s 8 tona marihuane i, sada, zatvorom

Pilot projekt nastao je u suradnji sa županijskom Agencijom za ruralni razvoj. Danas su osuđeni na pet i šest godina zatvora

FOTO: PU Zadarska

Vlasnici najveće plantaže industrijske konoplje u Dalmaciji, čiju je sadnju 2020. kao pilot projekt u Zadarskoj županiji pokrenula tvrtka ‘Spela’ u suradnji sa županijskom Agencijom za ruralni razvoj, danas su na Županijskom sudu u Zadru osuđeni na višegodišnje zatvorske kazne. Vlasnik Spele Marijo Lončar dobio je pet godina zatvora, a tolike su kazne izrečene i njegovim suoptuženicima Marinku Crnjaku i Petru Lergi. Kaznu od šest godina zatvora dobio je Ilija Mazzura.

Sud je utvrdio da su njih četvorica od početka siječnja 2021. do kraja kolovoza 2021. dogovorili proizvodnju marihuane te njezinu preprodaju. Zasadili su ju na zemljištu veličine 20.000 metara kvadratnih u blizini Smilčića. Radilo se o zemlji u vlasništvu Republike Hrvatske koju je Lončareva firma uzela u zakup za projekt plantaže industrijske konoplje.

Umjesto industrijske prava marihuana

Međutim, prema nepravomoćnoj presudi, uzgojili su najmanje 7728 stabljiki marihuane, koje su narasle do 163 centimetara visine. Utvrđeno je da su sadržavale ukupno oko 8,8 tona marihuane.

Obrazlažući presudu, sutkinja Mitra Meštrović istaknula je da je uzgoj industrijske konoplje specifična grana poljoprivrede.

“Da bi se radilo o industrijskoj konoplji potrebno je da je ona certificirana odnosno da ima potvrdu o tome da se doista radi o sjemenu industrijske konoplje jer samo u tom slučaju ima dozvoljenu količinu Tetrahydrocanabinola, odnosno THC-a. Ta količina ne smije biti veća od 0,2 posto”, objasnila je sutkinja Meštrović.

Količina THC bila je ključan dokaz

Navela je zatim kako osobe koje se žele baviti proizvodnjom industrijske konoplje uvijek moraju provjeravati količinu THC-a, kako bi posao kojim se bave bio legalan.

Prema presudi, Lončar je u ovo kazneno djelo ušao tako da je na zemljištu u vlasništvu Republike Hrvatske, koje je zakupio radi proizvodnje industrijske konoplje, posadio marihuanu. On se, doduše, pravdao da je nenamjerno došlo do povećanja THC-a, no sud mu nije povjerovao.

“Ta opojna droga se sijala i uzgajala, a Lončar je u svemu tome sudjelovao zajedno s ostalim okrivljenicima. Marinko Crnjak, u njihov zajednički kriminalni pothvat očito nije ušao s novcem, jer je slabog imovnog stanja, već je ušao svojim radom. Utvrdili smo da je cijelo vrijeme – od kada je sjeme droge marihuane posijano, pa potom i zasađeno – bio prisutan na plantaži, te se brinuo o uzgoju. Petar Lerga i Ilija Mazzura sudjelovali su i financijski i svojim radom, jer je Mazzura namjeravao u uzgoj marihuane uložiti oko 400.000 kuna”, navela je sutkinja.

Sud nije povjerovao obranama

Do trenutka do kada na plantažu nije upala policija, Mazzura je uložio ukupno sto tisuća kuna – nabavio je sjeme i platio radnike na polju. Lerga je pak, navedeno je u presudi, uložio nešto manje, oko deset tisuća kuna. Taj je novac dao Lončaru, a sudjelovao je i u izgradnji plastenika, te je jednom došao na plantažu dok je trajalo prskanje posađene konoplje.

“Iznesene obrane svih okrivljenika koji su negirali počinjenje ovog kaznenog djela sud je smatrao nelogičnim, neživotnim, neuvjerljivim i suprotnim dokazima izvedenim u ovom postupku te ih nije mogao uvažiti”, zaključila je sutkinja u obrazloženju presude.