Bivši šef Policijske akademije pod istragom u aferi Rimac, sumnja se da je urgirao oko stručnih ispita

Policija je, doznajemo, mjesecima tajila snimljeni kontakt svog visokog rukovoditelja s Josipom Rimac

Istraga koja je proširena protiv Josipe Rimac obuhvatila je i bivšeg ravnatelja Policijske akademije Dubravka Novaka, doznaje Telegram iz izvora bliskih istrazi. On je, kako sumnja USKOK, bio jedan od onih koji su bivšu državnu tajnicu Ministarstva uprave kontaktirali zbog državnog stručnog ispita.

Iz USKOK-ovog priopćenja nije sasvim jasno za koliko je ljudi ravnatelj Novak urgirao, no istražitelji su, prema Telegramovim informacijama bliskima ovom slučaju, tajno snimili njegove razgovore s Josipom Rimac upravo oko kandidata za polaganje tog ispita.

Istraga je proširena protiv 18 ljudi

Proširenjem istrage, kako smo već javili, obuhvaćeno je ukupno 11 kandidata, koji su na državni stručni ispit izlazili između 13. studenog 2018. i 28. svibnja ove godine. Sumnja se da je Rimac za njih urgirala kod ispitivača u državnoj ispitnoj komisiji. Nekima je, stoji u rješenju o proširenju istrage, tako omogućila da prođu ovaj ispit bez da su pokazali dovoljno znanja, dok je nekima navodno sredila da prije ispita dobiju pitanja.

Prisluškivanjem telefonskih kontakata Josipe Rimac zabilježen je i onaj što ga je imala s ravnateljem Novakom. I on se, prema informacijama bliskima istrazi, kod nje založio za pomoć najmanje jednom kandidatu.

Dubravko Novak Dusko Jaramaz/PIXSELL

Zašto je Novaku omogućena mirovina?

Iako su istražitelji, kako doznajemo iz Ravnateljstva policije, znali za ovaj podatak čim je Novak nazvao Josipu Rimac, dakle prije 29. svibnja kada je ona uhićena, pod istragom se donedavni ravnatelj Policijske akademije našao tek sada.

U međuvremenu je Novak otišao u mirovinu. Policijska akademija objavila je 16. lipnja ove godine da je ravnatelj umirovljen tjedan dana ranije. Sindikat policijskih službenika postavlja pak 21. lipnja upit ministru unutarnjih poslova Davoru Božinoviću upravo oko Novakovog odlaska u mirovinu.

Tko je probio mjere protiv Josipe Rimac?

Naime, iznenadila ih je, kažu, brzina kojom je komisija za umirovljenja odobrila Novakov zahtjev. Pitali su ministra je li njegovo umirovljenje imalo veze sa slučajem Rimac.

Poznato je, naime, da je Rimac doznala da ju se prisluškuje zbog čega je operacija njezinog uhićenja žurno finalizirana.

Telegramova pitanja ostala bez odgovora

I Telegram je Ministarstvu unutarnjih poslova uputio pitanje o Novakovom umirovljenju. Odgovoreno nam je tek da je stekao uvjete za mirovinu, odnosno da je napunio 65 godina života. Takav odgovor, prema informacijama sa službene web stranice, dobio je i Sindikat policijskih službenika.

Pitali smo još nekoliko puta Ministarstvo unutarnjih poslova kada su točno ministar i ravnatelj policije dobili informaciju da je načelnik Policijske akademije snimljen u komunikaciji s državnom tajnicom u Ministarstvu uprave i zašto mu je omogućeno da ode u mirovinu, no odgovor nismo dobili.

USKOK je od početka istraživao Novaka

Ni iz USKOK-a nam, ni krajem lipnja i ni početkom srpnja, kada smo im slali upite, nisu odgovorili jesu li upoznati sa sadržajem tajno snimljene komunikacije Novaka i Josipe Rimac.

Tek smo neslužbeno uspjeli doznali da se taj kontakt istražuje, a sada je USKOK zaključio kako ima dovoljno dokaza da kazneni postupak pokrene i protiv bivšeg ravnatelja Policijske akademije.

Karijera Dubravka Novaka u policiji

Dubravko Novak u Ministarstvu unutarnjih poslova radio je 27 godina. Karijeru je započeo još 1993. godine. Iako je, kako stoji u službenoj obavijesti o njegovom umirovljenju, po struci doktor veterinarske medicine, radio je na niz rukovodećih i odgovornih funkcija u MUP-u. Od zamjenika načelnika Policijske uprave bjelovarsko-bilogorske i Policijske uprave zagrebačke, do načelnika Policijske uprave ličko-senjske. Bio je i načelnik Ureda glavnog ravnatelja policije, tajnik Kabineta ministra i na posljetku načelnik Policijske akademije.

Dubravko Novak bio je prvi načelnik Centra za obuku vodiča i dresuru službenih pasa koji je osnovan 2002. godine pod Upravom za granicu, da bi Centar kasnije poslao sastavni dio Policijske akademije. Radio je i u Sektoru specijalne policije. Novak je bio prvi upravitelj i jedan od osnivača Zaklade policijske solidarnosti osnovane 2006. godine.