Ekskluziv: Bratić moćnog suca Vrbana ilegalno zarađuje velik novac na stečajevima, dok uredno radi u državnoj firmi

U samo tri mjeseca zaradio je 80.000 kuna. Uz to prima plaću u osječkom Državnom arhivu

FOTO: Marijan Mikolić, Telegram/Pixsell

Bratić predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana, Željko Vrban, razvio je vrlo unosan posao s hrvatskim pravosuđem koji mu omogućavaju stečajni upravitelji i stečajni suci Trgovačkih sudova, mahom Trgovačkog suda u Osijeku.

Željko Vrban zaposlen je u Državnom arhivu u Osijeku, u Odjelu za nadzor i zaštitu arhivskog i registraturnog gradiva, a posao koji mu donosi značajna financijska sredstva obavlja unatoč upozorenju i bez suglasnosti poslodavca.

Tako je za samo nepuna tri mjeseca ove godine, bratić predsjednika Županijskog suda u Osijeku, Željko Vrban, zahvaljujući stečajnim upraviteljima i stečajnim sucima Trgovačkog suda u Osijeku, koji su te isplate odobravali, zaradio oko 80.000 kuna neto. I uz to primao redovnu plaću u osječkom Državnom arhivu.

Razvrstava arhivu tvrtki koje završe u stečaju

Posao se toliko razvio da je u njega uključio i suprugu, Lidiju Vrban, po zanimanju krojačicu koja je svojedobno radila u osječkoj modnoj konfekciji Slavonija.

Obiteljski biznis bratića predsjednika Županijskog suda u Osijeku sastoji se u razvrstavanju arhivske građe tvrtki koje završe u stečaju. Da bi stečajni postupak bio okončan nužno je srediti dokumentaciju tvrtke, odvajanjem onoga što treba trajno čuvati, prije nego što tvrtka bude brisana iz Sudskog registra.

U tom poslu obitelj Željka Vrbana našla je rudnik zlata. Što je najzanimljivije, bratić Zvonka Vrbana taj posao radi ilegalno, bez dopuštenja Državnog arhiva u Osijeku. Iako je već jednom, u kolovozu 2010., bio usmeno upozoren da arhivska služba nadzora i zaštite gradiva izvan arhiva, gdje on radi, ne može, kao nadzorni organ, obavljati poslove škartiranja arhivske građe na terenu i za to uzimati novčanu naknadu, Željko Vrban nastavio je po svome.

Upozoren je da je u sukobu interesa

Vrban je naime te, 2010. godine sklopio ugovor o djelu i za 7000 kuna neto sređivao arhiv Grada Našica. Međutim, nije se obazirao na upozorenje tadašnjeg ravnatelje Državnog arhiva Stjepana Sršana, koji mu je ukazao na sukob interesa (jer Vrbanov posao bio je nadzor i zaštita arhivske građe izvan arhiva) pa je nastavio s poslom i, štoviše, silno ga razgranao.

Izvori bliski Državnom arhivu rekli su za Telegram kako su od Željka Vrbana svi zazirali zbog njegovog moćnog bratića. Jedan od razloga zbog kojih je s funkcije morao otići bivši ravnatelj Siniša Bjedov – kažu naši izvori – bio je i taj što je Željka Vrbana više puta upozorio da ne smije raditi poslove na kojima je, bez suglasnosti poslodavca, dodatno zarađivao.

Usprkos svemu i dalje intezivno radi

Svježi, javno dostupni dokumenti, pokazuju da Željko Vrban te poslove i dalje intenzivno radi. U dopuni izvješća stečajnog upravitelja Zorana Subotića, od 26. siječnja ove godine, koji vodi stečajni postupak tvrtke Čvor iz Vinkovaca, stoji i podatak da je sa Željkom Vrbanom sklopljen ugovor o djelu za poslove sređivanja arhivske građe. Za taj posao ugovoren je iznos od 30 tisuća kuna neto.

Čini se da stečajni upravitelj Subotić i arhivar Vrban vrlo uspješno surađuju jer će u stečajnom postupku tvrtke Bonus iz Vinkovaca, ponovno, 2. veljače 2021., stečajni upravitelj Subotić angažirati bratića predsjednika Županijskog suda u Osijeku.

S njim će sklopiti ugovor o djelu za ”izlučivanje dokumentacije, stečajnog dužnika, izradu popisa izlučene građe, utovar izlučene građe u vozilo tvrtke za zbrinjavanje otpada, te sređivanje i popis dokumentacije za primopredaju”. Iznos honorara ovaj će puta biti skromniji: 5000 kuna neto.

Arhivirao građu tvrtke u kojoj mu je radila supruga

Stečajna upraviteljica Snježana Sudarević, koja vodi stečaj Zdravstvene ustanove za zdravstvenu njegu i rehabilitaciju u kući Vesne Vegar, potvrdila nam je kako se iznos od 12.010,25 kuna, u sklopljenom ugovoru u odjelu za ”troškove izlučivanja i popisa arhivske građe te predaje na čuvanje”, u prijedlogu za određivanje ročišta upućenog Trgovačkom sudu u Osijeku 11. siječnja ove godine, odnosi na Željka Vrbana.

Stečajna upraviteljica tvrtke Prepoz iz Zagreba, Lidija Balog u izvješću nadležnom Trgovačkom sudu u Osijeku, upućenom 15. ožujka ove godine, obavještava o ugovoru o djelu sa Željkom Vrbanom ”za popis, izlučenje i pohranu dokumentacije” u neto iznosu od 35.000 kuna (bruto iznos je 52.012,35 kune).

No, to je tek vrh ledene sante. Željka Vrbana već nekoliko godina susrećemo na poslovima arhiviranja građe mnogih propalih tvrtki. Tako u rješenju od 13. siječnja prošle godine o zaključenju stečaja nekad moćne osječke modne konfekcije Slavonija (u kojoj je radila njegova supruga) nalazimo podatak o troškovima naknade za sređivanje, izlučivanje i popis arhivskog gradiva u iznosu od 32.778,38 kuna. Taj iznos dogovorio je stečajni upravitelj, a odobrila ga stečajna sutkinja Trgovačkog suda u Osijeku, Nada Roso.

Posao mu se očito jako razgranao

Samo u proteklih nekoliko godina, Željko Vrban uredno je naplaćivao izlučivanja i popise arhivske građe te predaju na čuvanje, među ostalim, tvrtkama Goričica, Građevinar, Navigo, Vox, Franto, Fenix, Geodetski zavod, Millco, Gramat, Klik, Agro Kultura… Sređivao je i arhivsku građu tvrtke Kappa, koja je bila investitor Kappa centra u Osijeku, u čijoj nekadašnjoj zgradi u središtu Osijeka, danas u stanu od 160 metara četvornih, živi Zvonko Vrban, predsjednik Županijskog suda u Osijeku.

Posao se očito, toliko razgranao da je Željko Vrban, rekli smo, u njega uključio i suprugu. Telegram je u posjedu dva ugovora o djelu, sklopljena u ožujku i svibnju 2019. iz kojih je razvidno da se sortiranjem i sređivanjem dokumentacija propalih tvrtki bavila i Lidija Vrban.

Prvi, na iznos od 21.000 kuna neto (!) sklopila je sa stečajnom upraviteljicom Snježanom Sudarević, koja je, kako smo vidjeli, u istom poslu – stečaju Zdravstvene ustanove za njegu i rehabilitaciju Vesne Vegar – već sklopila ugovor u djelu sa Željkom Vrbanom. Drugi ugovor o djelu, za iznos od 2500 kuna neto, Lidija Vrban sklopila je sa stečajnim upraviteljem Ivanom Perkovićem koji je vodio stečaj Agro Kulture.

Na popisu i svježi poslovi koje radi supruga

Našli smo i svježijih poslova koje na sređivanju dokumentacije propalih tvrtki po izboru stečajnih upravitelja i uz blagoslov Trgovačkog suda u Osijeku radi Lidija Vrban. Tako je u izvještaju stečajnog upravitelja Stjepana Kruljca, angažiranog u stečaju tvrtke Končar Turs, ona sklopila ugovor o djelu na iznos od 8.194,60 kuna.

Iz rješenja Trgovačkog suda u Osijeku od 8. ožujka 2021., pak, vidljivo je da je Lidija Vrban za sortiranje, popisivanje i škartiranje arhivske građe tvrtke Malagić iz Gunje imala ugovor o djelu na iznos od 15.206,56 kuna.

U stečajnom postupku Javne ustanove za zbrinjavanje komunalnog otpada istočne Slavonije sklopila je u listopadu 2019. ugovor o djelu za ”sređivanje arhivsko-registraturne dokumentacije po vrstama i godinama i izradu popisa sređene dokumentacije za primopredaju” u neto iznosu od 4000 kuna. Taj posao dao joj je stečajni upravitelj Stjepan Kruljac koji ju je i ranije angažirao, a sve je blagoslovio Trgovački sud u Osijeku.

Poslali smo mu upit, ignorirao ga je

Kao što je vidljivo, obitelj Vrban, u srodstvu s predsjednikom Županijskog suda u Osijeku Zvonkom Vrbanom, ima vrlo razgranate i unosne poslove koji traju već godinama. Željku Vrbanu poslali smo upit i zamolili da objasni otkud on i supruga dobivaju tolike poslove vezane uz stečajeve, te je li u tome imao pomoć svog bratića, Zvonka Vrbana. Ignorirao je naš upit.

Ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku, Dražen Kušen, neizravno je potvrdio Telegramu da Željko Vrban nelegalno obavlja poslove na sortiranju dokumentacije tvrtki u stečaju.

”U posljednje dvije godine Državni arhiv u Osijeku nije zaprimio nijednu zamolbu za predmetno odobrenje, niti je zaprimljena bilo kakva prijava da je netko od zaposlenika DAOS kršio čl. 101. Zakona o radu”, napisao je Kušen u odgovoru na naš upit. U Zakonu o radu stoji kako ”radnik ne smije bez odobrenja poslodavca, za svoj ili tuđi račun, sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac (zakonska zabrana utakmice)”.

‘Njemu nitko ništa ne može’

”Državni arhiv u Osijeku, kao poslodavac, u posljednje dvije godine nije nikome od svojih zaposlenika davao odobrenje da za svoj ili tuđi račun može sklapati poslove iz djelatnosti koju obavlja poslodavac”, napisao je Kušen i dodao: ”Svatko od djelatnika ukoliko smatra da bi neki njegov mogući angažman izvan radnog vremena mogao predstavljati tržišno natjecanje s poslodavcem, sukladno odredbama važećih propisa, može podnijeti zahtjev za posebno odobrenje, a čelnik ustanove može izdati ili uskratiti predmetno odobrenje.”

Željko Vrban, očito, na to se nije obazirao. ”Veliki novac koje Željko Vrban, bratić moćnog suca Zvonka Vrbana, zarađuje temeljem ugovora o djelu, nije zanimljiv samo kao značajan prihod mimo plaće, već takve isplate, kako njemu tako i njegovoj supruzi, značajno će povećati osnovicu za obračun mirovine”, kaže Telegramov izvor blizak Državnom arhivu u Osijeku. ”Ali kao što vidite, njemu nitko ništa ne može u skladu s narodnom: Tako je to kad ima vraga za kuma.”