Nekad je nužno odabrati stranu

Ekskluziv: Otkrivamo tko su uhićeni u velikoj akciji i kako su na lažnim građevinskim radovima oprali 50 milijuna kuna

Jutros je 180 policajaca izašlo na teren kako bi uhitili sve osumnjičene članove ove skupine prevaranata

Kriminalna grupa koja je nešto više od godinu dana varala na PDV-u, lažirajući račune za građevinski materijal koji je baš u tom periodu doživio cjenovni bum, zaradila je, kako se sumnja, milijune kuna. Od jutros se neslužbeno spominje brojka od 50 milijuna kuna koliko bi mogla iznositi ilegalna zarada i šteta za državni proračun.

Telegram iz pouzdanih izvora bliskih istrazi doznaje da su kao organizatori ove skupine osumnjičeni Goran Novosel, vlasnik tvrtke Celox iz Zagreba, Luka Prtenjača, koji je osnovao tvrtku Prtenjača gradnja, što ju od ožujka ove godine vodi izvjesna Latinka Bojanić iz Zemuna, te Mirko Vukadin, vlasnik građevinske firme Damida iz Splita. Uhićenja pratimo od jutros.

Kako je funkcionirao lanac prevara?

Oni su, kako sumnjaju istražitelji, povezali ostale privatne građevinare i ostale poduzetnike kako bi među svojim firmama ispostavljali lažne fakture. Osim toga, i osnivali su neka privatna poduzeća koja su im služila za fakturiranje robe. Mahom se radilo o građevinskom materijalu čija je trgovina porasla lani nakon potresa u Zagrebu i Petrinji, a u nebo su otišle i njegove cijene.

Osim građevinskim materijalom, ova se skupina bavila i trgovinom materijala za uređenje interijera. No, i tu je, kako je utvrdio Samostalni sektor za otkrivanje poreznih prijevara Porezne uprave, bilo ispostavljanja lažnih računa. Drugim riječima, isplaćivan je novac za robu koje uopće nije bilo u stvarnom prometu. U konačnici, na osnovu tih faktura neosnovano su pravdali PDV, odnosno tražili njegovo umanjenje od države.

Kako su pokušali zavarati trag novca?

Sredstva utajena proračunu prosljeđivana su, sumnja se, na račune drugih firmi s kojima su se povezali, odnosno koje su osnovali isključivo kako bi zavarali trag novca. S računa tih tvrtki podizana su i prosljeđivana dalje.

Kada se pogleda u datume osnivanja tih firmi vidi se sumnjiva kronologija poslovanja. Tako je poduzetnik iz Dubrovnika, Mato Radoje, koji je također među osumnjičenima, lani u veljači u Splitu osnovao firmu ‘Usluge gospar Mato’, a zatim je u kolovozu ove godine u Dubrovniku pokrenuo tvrtku “Usluge gospar Mato Radoje”.

S lancem prijevara istražitelji povezuju i privatnog poduzetnika iz Kaštel Novog koji također ima registriranih nekoliko tvrtki.

Policija ih tajno pratila i snimala

Prema informacijama do kojih smo došli, ovaj kriminalni lanac aktivirao se u kolovozu prošle godine, a istražitelji s aktere tajno nadzirali mjesecima. Sada je slučaj finaliziran, te se očekuje da na osnovu kaznene prijave Policijskog nacionalnog ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala (PNUSKOK) bude otvorena istraga.

Na teren je danas rano ujutro izašlo 180 policijskih službenika, budući da je za sada 27 osoba osumnjičeno, a prije finaliziranja akcije potrebno je pretražiti sve njihove poslovne prostore i domove. Međutim, kako je ekipa, koju su predvodila trojica građevinara, bila pod nadzorom policije godinu dana izvjesno je da je prikupljeno dovoljno dokaza za pokretanje istrage.