Ekskluzivne tajne snimke: Predsjednica suda u Osijeku širi priče da je njoj podređeni sudac primio mito. Nije ga prijavila

Drago Hedl otkriva novi neugodan slučaj na jednom od osječkih sudova

Predsjednica Trgovačkog suda u Osijeku Mirjana Baran u najmanje dva navrata, u razmaku od dva i pol mjeseca, potvrdila je svoje saznanje o ”pričama koje su se širile” vezano uz suca tog suda Borisa Vukovića kako je ”bogato nagrađen” u sudskom postupku kojeg je vodio. I, zahvaljujući tome, ”čak je kupio kuću na moru”.

Telegram je u posjedu očitovanja predsjednice Baran, poslanog uredu predsjednika Visokog trgovačkog suda (VTS) 4. prosinca 2018., u kojem iznosi spomenute tvrdnje. Također, Telegram je u posjedu zvučne snimke od 20. veljače 2019. na kojoj se čuje kako Mirjana Baran, u svom uredu, pred strankama, također tvrdi da je čula priče kako je Boris (misli naravno na suca Vukovića) kupio kuću na moru, a da je prije toga primio novac.

‘Svatko je dužan prijaviti kazneno djelo’

Mirjana Baran, predsjednica Trgovačkog suda u Osijeku, sasvim sigurno, dobro zna za članak 204. Zakona o kaznenom postupku da je ”svatko dužan prijaviti kazneno djelo za koje se postupak pokreće po službenoj dužnosti, koje mu je dojavljeno ili za koje je saznao”. Ona je, dakle, prema vlastitom priznanju, saznala ili joj je bilo dojavljeno, kako je njoj podređeni sudac ”bogato nagrađen”, kako je primio novac i ”čak kupio kuću na moru”.

Ali, šefica osječkog Trgovačkog suda nije svog kolegu prijavila za teško kazneno djelo, pa je on i dalje na njenom sudu, mada bi mu, ako su točne priče koje spominje, mjesto bilo u zatvoru.

”Priče koje su do mene došle glede mita koje je navodno primio sudac Vuković, nisam smatrala istinitim, ali kako bi sve prestalo i sud ne bi bio meta neutemeljenih novinskih članaka, sa sucem Vukovićem sam dogovorila da ga izuzmem iz toga predmeta, ali po njegovu zahtjevu kako druga strana ne bi likovala, te da sačuvam njegov integritet”, napisala je predsjednica Trgovačkog suda u odgovoru na Telegramov upit zašto nije prijavila suca koji je uzeo mito i kupio kuću na moru.

Krši proceduru i predmet daje sebi

Međutim, u spomenutom očitovanju VTS-u, Mirjana Baran eksplicitno tvrdi kako je ”zbog otklanjanja bilo kakvih sumnji u nezakonito i nepravilno postupanje suda”, a ”štiteći ugled i dignitet sudačke profesije i suda”, zbog ”priča koje su se širile”, suca Vukovića maknula od daljnjeg rada na predmetu u kojem je vrijednost spora bila gotovo 60 milijuna kuna. Baran dalje navodi kako ”ne postoje razlozi za izuzeće” suca Vukovića, no da ga je ona ipak izuzela na njegovo traženje ”kako bi se izbjegle sumnje u nepristranost toga suca”.

Umjesto, dakle, da predsjednica Trgovačkog suda raščisti sumnje i prijavi saznanja o mogućem mitu koje je primio njen sudac, ona ga miče iz daljnjeg postupanja i potom, predmet na kojem je on radio, dodjeljuje samoj sebi i to bez propisane procedure koja predviđa automatsku, nasumičnu dodjelu predmeta. Ona se dakle, oslanja na ”priče” (za koje, u odgovoru na Telegramov upit 2. travnja ove godine kaže da ih nije smatrala istinitim), ali te priče i dalje širi. Zar je moguće da to čini samo zbog toga kako bi njena priča o razlozima zašto je sebi dodijelila sporni predmet, bila uvjerljivija?

”Stoga, suca Vukovića nisam nigdje i nikome prijavila, a rezultat toga je da on sada mene prijavljuje i optužuje za korupciju, dok istovremeno stalno jednoj stranci u postupku, dostavlja internu dokumentaciju suda i potiče ju da protiv mene poduzima korake”, kaže Mirjana Baran u odgovoru na Telegramov upit.

Prijava na 32 stranice s dokazima

Točno je da je sudac Vuković prijavio predsjednicu Trgovačkog suda u Osijeku i to na čak 32 stranice (uz tristotinjak stranica dokaza), u kojoj, kao što je Telegram pisao, svoju šeficu prijavljuje zbog ”pogodovnih i koruptivnih postupanja”, te među ostalim spominje i kako je sporni predmet na kojem je radio, uzela i nezakonito dodijelila samoj sebi.

Vuković je, prijavljujući Mirjanu Baran, pojasnio kako u Strategiji suzbijanja korupcije za razdoblje od 2015. do 2020., izrijekom stoji da upravo sustav elektroničkog (automatskog) upravljanja predmetima (e-Spis) ima dodatnu antikorupcijsku vrijednost jer isključuje svaki mogući pokušaj utjecaja u dodjelu predmeta. Također, naveo je i kako Zakon o državnom sudbenom vijeću nalaže razrješenje predsjednika suda kada propuštanjem nadzora ili neposredno, krši odredbe propisa o dodjeljivanju predmeta u rad.

‘Poduzetnik iznimne ekonomske moći’

Predmet koji je, zbog priča o ”bogatoj nagradi” kojom je sudac Vuković ”kupio kuću na moru” završio tako u rukama predsjednice suda, mada ona u rješenju potpisanom 5. lipnja 2018. izrijekom kaže kako ”ne postoje zakonski razlozi za izuzeće” suca Vukovića. Izuzeće je tražio Ivan Ergović, iz našičke Nexe Grupe, a budući da je to već jednom ranije učinio, sudac Vuković je rekao kako nema ništa protiv da ga se izuzme ukoliko Ergović sumnja u njegovu pristranost. Dakle, izuzeće nije tražio Vuković, kako to navodi predsjednica Trgovačkog suda, već vlasnik Nexe grupe, Ergović. Vuković je samo rekao da nema ništa protiv izuzeća, a onda ga je predsjednica suda izuzela od daljnjeg suđenja i taj predmet, ručno, dodijelila samoj sebi.

Radilo se, rekli smo, o predmetu u kojem je vrijednost spora bila 56.897.500 kuna, u kojeg je uz male dioničare, bio uključen Ivan Ergović koga Vuković u prijavi opisuje kao ”poduzetnika od iznimne ekonomske moći”.

‘Izuzetno sramotan i neistinit kontekst’

Ergović je tražio Vukovićevo izuzeće jer je ovaj inzistirao na nekoliko vještačenja vrijednosti dionica Nexea, s obzirom na to da su se dvije procjene kretale u ogromnom nerazmjeru: prva je bila 1.806 kuna, druga 5.881,89 kuna. Treći vještak procijenio je vrijednost dionica na oko 3.300 kuna, pa mu je sudac Vuković poklonio vjeru. Ali tada se vještak javio i rekao kako je vrijednost dionica 2.500 kuna, upravo onoliko koliko će kasnije, kada preuzme taj predmet, presuditi Mirjana Baran, a potom potvrditi i VTS.

Mali dioničari, naravno, bili su ogorčeni. Tada počinje priča koju forsira predsjednica Trgovačkog suda kako je Vuković bio ”bogato nagrađen”, te kako je od mita kupio kuću na moru.

Vuković će u studenome 2020. predsjedniku Visokog trgovačkog suda poslati opširno očitovanje u kojem se referira na ”jednu rečenicu u izuzetno sramotnom i neistinitom kontekstu”. Naravno, na onu Mirjane Baran koja tvrdi da je ”bogato nagrađen” i da je tako dobivenim novcem ”kupio kuću na moru”.

Garsonijera kupljena prije 17 godina

”Iako taj ružni, neistiniti, neargumentirani i ‘kafanski’ navod u očitovanju predsjednice suda ‘da sam od bogate nagrade kupio kuću na moru’ uopće nije nigdje ni naveden niti čak spomenut kao razlog izuzeća, moram pojasniti da se danas takve stvari o kupnji kuće na moru mogu provjeriti za pet minuta, pa da vidimo da li je taj njen sramotni, neistiniti i zlonamjerni navod istinit ili ne, a ako nije, onda itekako dolazi u pitanje vjerodostojnost predsjednice suda kao osobe koja je to iznosila, manipulirala time kako nekome odgovara i uzimala nešto takvo bez provjere zdravo za gotovo, a sve s ciljem da nezakonito dodijeli taj predmet u rad samoj sebi”, kaže sudac Vuković.

Napisao je kako nije kupio nikakvu kuću na moru, već da na Jelsi posjeduje garsonijeru od 19 metara četvornih, kupljenu kreditom Zagrebačke banke prije 17 godina. Iako je sam sudac, obraćajući se predsjedniku nadređenog Visokog trgovačkog suda zatražio da se, ukoliko su navodi predsjednice suda točni, ispita njegova odgovornost, odnosno da, u suprotnom, predsjednica suda odgovara za iznošenje neistina, nije se dogodilo ni jedno ni drugo.

Zašto je na osječki sud stigla inspekcija?

Kao što se vjerojatno ništa neće dogoditi ni nakon dolaska inspekcije Ministarstva pravosuđa i uprave na Trgovački sud u Osijeku dan nakon Telegramovog napisa o prijavi koju je protiv predsjednice suda podnio Vuković. Jer, kao što smo naknadno saznali, ta inspekcija nije došla da bi ispitala Vukovićeve optužbe na račun predsjednice Baran, već da bi ispitala njene navode kojim ona traži stegovni postupak protiv suca Vukovića, jer ju je prijavio za pogodovanje i koruptivna postupanja.

”Inspektorice su od svojih pretpostavljenih dobile točno određen zadatak i u sklopu tog zadatka su provodile nadzor”, napisala je predsjednica Baran sucu Vukoviću 2. travnja, odgovarajući na njegov upit zašto inspekcija Ministarstva pravosuđa nije ispitala i njega, već se isključivo, uz kavu i podvorbu, družila s predsjednicom Trgovačkog suda u Osijeku.