Eksplozivno izvješće CNN-a: 'Kina ima tajne policijske postaje diljem svijeta, jednu otvorili i u Zagrebu'

Policajci bi obično došli pod krinkom "zajedničke suradnje" s domicilnom zemljom

FOTO: MUP

Kina je uspostavila više od stotinu svojevrsnih prekomorskih policijskih postaja diljem svijeta kako bi pratili, uznemiravali i u nekim slučajevima vraćali kineske državljane koji žive u egzilu, piše CNN. Kineska vlada koristi bilateralne sigurnosne sporazume sklopljene sa zemljama u Europi i Africi kako bi dobila široku međunarodnu prisutnost, navodi se u novom izvješću u koji je CNN imao uvid.

Madridska udruga za ljudska prava Safeguard Defenders kaže da je pronašla dokaze da Kina upravlja s 48 dodatnih policijskih postaja u inozemstvu, otkako je skupina prvi put otkrila postojanje 54 takve postaje u rujnu.

Kina je, kako navode, sklopila sporazume o zajedničkim policijskim ophodnjama s Hrvatskom i Srbijom između 2018. i 2019. kao dio sve većeg strateškog otiska nacije u sklopu vanjske politike predsjednika Xija Jinpinga, poznate po nazivu Inicijativa pojas i put, piše CNN. Kineski policajci viđeni su u zajedničkoj ophodnji s hrvatskim kolegama na zagrebačkim ulicama još u srpnju ove godine, javljaju kineski mediji. Dužnosnik zagrebačke policije s kojim je razgovarala kineska državna novinska agencija Xinhua rekao je da su patrole ključne za “zaštitu i privlačenje stranih turista”.

‘Hrvatska prva zemlja uključena u projekt’

MUP se još u ljeto 2019. godine hvalio dolaskom kineskih policajaca, koji su s “hrvatskim kolegama pridonijeli sigurnosti”, a tom su prigodom zajedno i pozirali te su fotografije objavljene na službenoj stranici MUP-a. Riječ je, kako je tada navedeno, o projektu naziva Sigurna turistička sezona, koji se u Hrvatskoj provodio do tada već 13 godina, s ciljem da tijekom turističke sezone stignu policijski službenici iz drugih europskih država. Te sezone stiglo je “osam kineskih policijskih službenika i službenica koji su u Hrvatsku došli sa zadaćom da i oni svojim znanjem i prisutnošću pridonesu sigurnoj turističkoj sezoni u Hrvatskoj”, rečeno je iz MUP-a.

Policajci su u zajedničkim ophodnjama bili u direktnom kontaktu sa svojim državljanima, pa je MUP pisao da su “zasigurno pridonijeli njihovom osjećaju sigurnosti, a što u konačnici pozitivno utječe na percepciju rada policije te ujedno potvrđuje činjenicu da je Hrvatska ne samo interesantna turistička destinacija, nego i ‘pouzdan domaćin’ sa sigurnosnog aspekta”. Zadovoljan sa suradnjom bio je zamjenik direktora Službe za međunarodnu suradnju MUP-a NR Kine Tan Jun, koji je s ponosom istaknuo: “Hrvatska je prva zemlja s kojom smo se uključili u ovakav projekt”.

Reutersovo izvješće iz 2019. godine kaže da su se kineski policajci pridružili srpskim policajcima u patrolama po Beogradu, kako bi pomogli u rješavanju priljeva kineskih turista. Jedan srpski policajac izjavio je da kineski kolege u Beogradu nisu imali ovlasti za uhićenja.

Koji su razmjeri ove mreže?

U svom novom izvješću, udruga Safeguard Defenders fokusirala se na razmjere ove kineske mreže, te ispitao ulogu koju su zajedničke policijske inicijative između Kine i nekoliko europskih zemalja, uključujući Hrvatsku, Italiju, Srbiju i Rumunjsku, odigrale u širenju kineskih “postaja” u stranim zemljama, prije nego su na vidjelo izašla otkrića ove organizacije.

Madridska udruga iznijela je i nekoliko zabrinjavajućih slučajeva, odnosno, postupaka tajne kineske policije. Tvrde da su operativci na tajnom zadatku u kineskoj prekomorskoj policijskoj postaji u predgrađu Pariza, izričito unovačeni za tu svrhu, jednog kineskog državljanina natjerali na povratak kući. Ranije je otkriveno da su još dva kineska iseljenika prisilno vraćena u domovinu iz Europe, jedan iz Srbije, drugi iz Španjolske.

Peking sve demantira

Nakon uvida u službene i javno dostupne kineske dokumente, madridska udruga tvrdi da su identificirali aktivnosti četiriju kineskih policijskih uprava u najmanje 53 zemlje, na sve četiri strane svijeta, a koje navodno trebaju pomagati iseljenicima iz Kine s njihovim potrebama u inozemstvu.

Iz Pekinga su demantirali postojanje neprijavljenih policijskih snaga izvan svog teritorija, a njihovo Ministarstvo vanjskih poslova reklo je za CNN u studenom: “Nadamo se da će relevantne strane prestati to preuveličavati s ciljem stvaranja napetosti. Koristiti ovo pitanje kao izgovor za blaćenje Kine je neprihvatljivo.”

Kina tvrdi da su njihove inozemne ispostave samo administrativna središta, uspostavljena kako bi pomogla kineskim iseljenicima u stvarima poput obnove njihovih vozačkih dozvola. Kažu i da su ovi uredi dijelom uspostavljeni kao odgovor na pandemiju covida-19, zbog koje su se mnogi građani našli pod režimom lockdowna u inozemstvu ili im je pak zbog lockdowna u Kini bio onemogućen povratak doma, zbog čega nisu mogli obnoviti istekle dokumente.

Neprijavljene konzularne aktivnosti su ilegalne

Kada se prošlog mjeseca CNN obratio kineskom ministarstvu vanjskih poslova u vezi s izvornim optužbama Safeguard Defendersa, iz Pekinga su im odgovorili da njihove inozemske policijske ispostave vode volonteri. Međutim, najnovije izvješće organizacije tvrdi da je samo jedna policijska mreža koju su istraživali zaposlila 135 ljudi za potrebe uspostavljanja samo prve 21 postaje. Kao dokaz su ponudili i jedan trogodišnji ugovor o radu potpisan s čovjekom angažiranim u uredu u Stockholmu.

Neprijavljene konzularne aktivnosti izvan službenih diplomatskih misija neke nacije vrlo su neuobičajene, a i nezakonite, osim ako država domaćin nije dala svoj izričit pristanak, tumači CNN. Izvješće Safeguard Defendersa tvrdi da su neki kineski uredi u inozemstvu otvoreni nekoliko godina prije pandemije. Njihova izvješća su do sada potaknula istrage u najmanje 13 različitih zemalja i rasplamsala sve žešću diplomatsku svađu između Kine i zemalja poput Kanade, koja je dom brojnoj kineskoj dijaspori.

Međutim, CNN ističe kako Kina nije jedina velesila koju se optužuje za korištenje ovakvih sredstava za provođenje zakona ili u svrhu političkog progona u inozemstvu. Rusija je, primjerice, u dva navrata optužena za postavljanje smrtonosnih kemijskih i radioaktivnih tvari na britanskom tlu kako bi pokušala ubiti svoje bivše špijune. Rusija je te optužbe uvijek poricala.

Kina ubacila video nadzore u kinesku četvrt Napulja

Italija, koja je potpisala niz bilateralnih sigurnosnih sporazuma s Kinom od 2015., uglavnom je šutjela tijekom otkrića navodnih aktivnosti na svom tlu. Između 2016. i 2018. godine talijanska policija provela je više zajedničkih patrola s kineskom policijom. Prve su bile u Rimu i Milanu, a kasnije su se proširile u druge gradove uključujući Napulj, gdje su u isto vrijeme, kažu iz Safeguard Defendersa, pronašli dokaze da je sustav videonadzora postavljen u jedan kvart u kojem pretežno žive Kinezi, navodno zbog “učinkovite prevencije kriminala”.

Jedan talijanski policijski dužnosnik rekao je 2016. godine za NPR da će zajedničko policijsko djelovanje s Kinezima “dovesti do šire međunarodne suradnje, razmjene informacija i dijeljenja resursa za borbu protiv kriminalnih i terorističkih skupina koje pogađaju naše zemlje.” Madridska organizacija utvrdila je tada da je Italija domaćin za 11 kineskih policijskih postaja, a jedna od njih je bila uspostavljena i u Veneciji, a jedna blizu Firence. Na ceremoniji otvaranja nove postaje u Rimu 2018. godine nazočili su talijanski policijski dužnosnici, prema videosnimkama objavljenim na kineskim web stranicama, što je dokaz bliskih veza između policijskih snaga u dvjema zemljama.

Kako operiraju kineski agenti?

Safeguard Defenders otkrio je policijske mreže dok su pokušavali procijeniti razmjere kineskih nastojanja da uvjere neke svoje državljane da se vrate u Kinu, čak i protiv svoje volje, a takvih bi osoba, prema službenim kineskim podacima, moglo biti oko 250.000. “Ono što vidimo da dolazi iz Kine su sve veći pokušaji slamanja neistomišljenika posvuda u svijetu, prijetnje ljudima, njihovo uznemiravanje, ušutkivanje zastrašivanjem”, izjavila je direktorica Safeguard Defendersa Laura Harth.

“Obično kreće s telefonskim pozivima, ponekad i sa zastrašivanjem rodbine u Kini, raznim prijetnjama. Spremni su učiniti sve kako bi nagovorili mete u inozemstvu da se vrate. Ako to ne uspije, koristit će tajne agente u inozemstvu. Poslat će ih iz Pekinga i koristiti metode poput namamljivanja i zarobljavanja”, rekla je Harth. Francusko ministarstvo unutarnjih poslova odbilo je komentirati tvrdnju da je kineska policijska postaja u predgrađu Pariza prisilila kineskog državljanina da se vrati kući.

Neke zemlje su izradile negodovanje, druge šute

Otkrića madridske organizacije izazvala su negodovanje u nekim zemljama, a u drugima upadljivu šutnju. Prošlog mjeseca direktor FBI-a Christopher Wray rekao je kongresnom Odboru za domovinsku sigurnost da je duboko zabrinut zbog otkrića. “Nečuveno je misliti da bi kineska policija pokušala otvoriti trgovinu u New Yorku, recimo, bez odgovarajuće koordinacije. Time se krši suverenitet i zaobilaze standardni procesi pravosudne suradnje i suradnje u provedbi zakona”, rekao je.

Irska je zatvorila kinesku policijsku postaju pronađenu na njezinu teritoriju, dok su Nizozemska i Španjolska poduzele slične mjere, uz pokretanje istraga. Njemačka istražuje postojanje ilegalne policijska postaje u Frankfurtu. Harth je za CNN rekla da će organizacija vjerojatno pronaći više postaja u budućnosti. “Ovo je samo vrh ledene sante. Kina ne skriva što radi. Oni izričito kažu da će proširiti te operacije, pa ih moramo shvatiti ozbiljno. Sada je trenutak kada zemlje moraju uzeti u obzir da se radi o održavanju vladavine prava i ljudskih prava u njihovim zemljama, kako za ljude iz Kine, tako i za sve ostale širom svijeta”, zaključila je.