Eksplozivno izvješće: francuski svećenici zlostavljali 216.000 djece

Neovisna komisija istraživala je pedofiliju u francuskoj Crkvi, upravo objavljeni rezultati su zastrašujući

FOTO: AFP

Svećenici i drugi pripadnici klera u posljednjih 70 godina seksualno su zlostavljali 216.000 maloljetnika u Francuskoj, pokazuju rezultati istrage neovisne komisije koja je istraživala pedofiliju u francuskoj Katoličkoj crkvi.

Taj broj bi mogao narasti i do 330.000 ako bi se uključivali i vjernici koji su radili za Crkvu, poručio je čelnik komisije Jean-Marc Sauve, piše BBC. Sauve je na predstavljanju izvješća rekao kako su otkrili da je od 1950. unutar Crkve djelovalo između 2900 i 3200 pedofila od ukupno 115.000 svećenika i drugih pripadnika klera u Francuskoj.

“Zlostavljanje je bilo sustavno”, rekao je Sauve, inače visoki državni dužnosnik. Osudio je crkvenu hijerarhiju i cijelu instituciju nazvao disfunkcionalnom.”Crkva ne samo da nije poduzela potrebne mjere da spriječi zlostavljanje, nego je i okrenula leđa. Nisu prijavljivali zlostavljanje, a nekad su svjesno djecu dovodili u kontakt s predatorima”, poručio je.

‘Izdaja povjerenja i djece’

Sauve je naglasio da taj problem još uvijek postoji te da je Crkva pokazivala potpunu i okrutnu ravnodušnost prema žrtvama i da je stav stvarno počela mijenjati tek 2015. i 2016. Istaknuli su kako su većina žrtava bili dječaci iz različitih društvenih pozadina.

“Vi ste sramota čovječanstva”, poručio je voditelj udruge žrtava Francois Devaux predstavnicima Crkve, koji su bili na predstavljanju izvještaja. Crkvu je optužio za kukavičluk. “U ovom paklu događali su se gnjusni i masovni zločini. Dogodilo se i nešto gore. Izdaja povjerenja, izdaja morala i izdaja djece”, rekao je Devaux, javlja Reuters.

Jedna od žrtava je objavu izvještaja nazvala prekretnicom u povijesti Francuske, ali su mnogi slučajevi koje je predstavila komisija najvjerojatnije otišli u zastaru po francuskim zakonima.

Istragu zatražili biskupi

Istragu neovisne komisije zatražili su francuski biskupi 2018. nakon učestalih skandala seksualnog zlostavljanja maloljetnika u drugim zemljama. Namjera im je bili razotkriti zlostavljanja i povratiti povjerenje javnosti u Crkvu. Izvješće je temeljeno na crkvenim, sudskim i policijskim arhivama, kao i intervjuima sa svjedocima.

Komisiju su činila 22 člana, a među njima su bili pravnici, liječnici, povjesničari, sociolozi i teolozi. Kad je započela s radom, uspostavila je posebnu telefonsku liniju putem koje su prijavljivani slučajevi pedofilije. Sauve je u nedjelju rekao da su izvješćem, koje ima 2500 stranica, pokušali kvantificirati broj počinitelja i broj žrtava. Također su traženi “mehanizmi, pogotovo institucionalni i kulturalni” koji su omogućili pedofilima da ostanu unutar Katoličke Crkve.

Francuska Katolička crkva je u nedjelju na Twitteru objavila molitvu uime žrtava seksualnog zlostavljanja, dodavši kako će se moliti i danas. “Dragi Gospodine, povjeravamo ti sve one koji su bili žrtve nasilja i seksualnih napada u Crkvi. Molimo se da ćemo uvijek moći računati na tvoju podršku i pomoć tijekom ovih iskušenja”, objavili su u nedjelju. U ožujku su rekli da će predložiti financijsku naknadu žrtvama seksualnog zlostavljanja.

‘Odgovor Crkve često pogrešan’

Sauve je još u studenom rekao da je odgovor Crkve na moguće slučajeve pedofilije “u prošlosti često bio pogrešan”. Dodao je da je “iznimno ozbiljno što su mogle postojati neke institucije i neke zajednice, u malom broju, u kojima su se mogle počiniti sustavne zlouporabe”.

Prije osnivanja komisije papa Franjo je obvezao one koji znaju za seksualno zlostavljanje u Katoličkoj crkvi da to prijave svojim nadređenima, a ove je godine napravio dosad najveću reviziju crkvenih zakona u posljednjih 40 godina, prema kojoj inzistira da biskupi poduzmu mjere protiv pripadnika klera koji zlostavljaju maloljetnike i pripadnike ranjivih skupina. Međutim, postoje i kritičari koji smatraju da nije učinio dovoljno.

Prošlogodišnje izvješće objavljeno u Britaniji je otkrilo kako je Katolička crkva zaprimila stotine prigovora za više od 3000 slučajeva zlostavljanja djece u Engleskoj i Walesu između 1970. i 2015. godine, kao i da je od 2016. bilo više od 100 optužbi o navodnom zlostavljanju.