Elegantna muljaža s fakturama: kako je brodogradilište u Rijeci uvučeno u prijevaru od 130 milijuna eura

Talijanski istražitelji uhitili su 30 osoba koje su unazad četiri godine organizirale ozbiljne financijske malverzacije u brodogradnji

Talijanski istražitelji otkrili su kriminalnu organizaciju koja je koristila brodogradilišta, među kojima i jedno od hrvatskih u Rijeci, za utaju poreza i pranje novca. U pitanju je prijevara teška 131 milijun eura, a otkriveno je i nezakonito zapošljavanje radnika u brodogradnji.

Kako je objavila Financijska policija iz Ancone, istragom je do sada utvrđeno da je unazad četiri godine ova grupa, u kojoj je identificirano 30 osumnjičenih, počela koristiti poslovnu suradnju s moćnim talijanskim Fincantierijem za izvlačenje novca i varanje na porezima.

Tko je činio kriminalni ‘Konzorcij’?

Poslove što ih je Fincantieri nudio kooperantima kriminalci su na prijevaru dobivali. Naime, napravili su tzv. “Konzorcij” koji je redovito uspijevao ponuditi najnižu cijenu radova. Za dobivene poslove “Konzorcij” bi zatim angažirao podizvođače.

U mreži od oko 250 tvrtki koje su se pojavljivale u talijanskim brodogradilištima u Anconi, Margheri (Venecija), Monfalconeu (Gorica), Livornu, Muggianu (La Spezia), Sestri (Genova) i našoj Rijeci, uslijedila bi izrada lažnih faktura. Fincantieri ih je plaćao ne sluteći prijevaru.

Milijunska šteta za državni proračun

Neke od poveznih firmi služile su, kako slikovito opisuju istražitelji, doslovno samo za “štancanje papira”. Na osnovu tih faktura koje su neosnovano ispostavljane najprije bi se izvlačio novac, a zatim su se, lažiranjem poslovnih odnosa, umanjivale porezne obveze i ostala davanja državi.

U konačnici talijanski državni budžet oštećen je za oko 94 milijuna eura davanja. Je li šteta učinjena i hrvatskom proračunu za sada nije utvrđeno.

Kriminalci izrabljivali strane radnike

Otkriveno je i da je u ovom lancu prijevara na poslovima u brodogradnji sudjelovalo i preko 150 stranih radnika, mahom iz Bangladeša. Njih su, sumnja se, članovi zločinačke grupe koju je koordinirao ured za porezno savjetovanje na području Salerna, iskorištavali mizerno ih plaćajući.

Kako bi dodatno utajili porez nekima čak i nisu isplaćivali plaće već su novac za njih iz firmi izvlačili pravdajući to putovanjima i dnevnicama na što je plaćano puno manje poreza i doprinosa.

Utvrđeno je da su tvrtke koje su zloupotrebljavale radnike napravila oko 16 milijuna eura dugova prema državi, da bi nakon toga bile jednostavno ugašene. Njihov posao nastavile su druge ad hoc osnovane firme.

Jesu li uprave brodogradilišta išta znale?

Istražitelji su u ovom času uvjereni kako uprava Fincantierija nije znala za ove malverzacije. Ta tvrtka spominjala se kao mogući strateški partner riječkog brodogradilišta 3. maj koji je s njom i ranije surađivao.

Inače u Hrvatskoj se 3. maj i njegovog vlasnika brodogradilište Uljanik povezuje s muljažama teškima više od dvije milijarde kuna.