Energetski stručnjak Dekanić: ‘U interesu je Europske unije da cijena energije bude što viša'

O Vladinoj uredbi o fiksiranju cijena goriva, kaže da je to bilo jedino razumno rješenje u ovoj situaciji

FOTO: Screenshot N1

Stručnjak za energetiku Igor Dekanić komentirao je za N1 energetska tržišta, Vladino fiksiranje cijena goriva te mogući daljnji rast cijena energenata. Dekanić smatra da će, ako sukob u Ukrajini ne završi, cijene energenata vjerojatno oscilirati otprilike na ovim visinama na kojima su danas. Kad bi se počeo nazirati kraj borbama, tada bi se vjerojatno i cijene energenata počele smirivati, kazao je.

Na pitanje što je crvena linija nakon koje možemo očekivati još snažniju reakciju države i Europske komisije, Dekanić kaže da je to vjerojatno intenziviranje borbi u Ukrajini ili proširenje sukoba.

“Ja imam neki osjećaj da bi, kad bi došlo do daljnje eskalacije i kad bi to upućivalo na cijene goriva na pumpama od tri ili više eura po litri, da bi tada vjerojatno Europska unija inicirala čak i smanjenje PDV-a”, rekao je.

‘Sve je moguće’

Dekanić se osvrnuo na svoju nedavnu izjavu da bi gorivo moglo ići i do 50 kuna po litri. Kaže, to je bila interpretacija novinara, ali “sve je moguće kada krene ludilo ili oscilacije na svjetskim energetskim tržištima”.

Upitan hoće li cijene goriva ikada više biti niže, kaže da “vjerojatno neće nikad biti niža”.

“Prema svim elementima europske energetske strategije, pa i naše, temeljna orijentacija je energetska tranzicija i više obnovljivih izvora energije”, dodao je. “Nema energetske tranzicije kod ekstremno jeftine nafte i plina. Nema toga ako je cijena benzina 10 kuna po litri. Interes EU-a je zapravo skuplja cijena energije koja bi prisilila svijet i sve zemlje na energetsku tranziciju”, smatra.

Jedino razumno rješenje

O Vladinoj uredbi o fiksiranju cijena goriva, kaže da je to bilo jedino razumno rješenje u ovoj situaciji. Međutim, dodaje, da to ne može biti trajna mjera. “Najveći pritisak je na onima koji to prodaju, neki najmanji će zatvorit poslovanje. Država će morati pratiti stanje svog proračuna”, smatra. Na pitanje bi li subvencioniranje bilo dobra opcija, kaže da je to “privlačno na prvi pogled”.

“U socijalizmu se subvencioniralo sve i svašta pa je socijalizam propao zbog toga. Svaka subvencija nosi i opasnost. Ipak tržište regulira učinkovitost i konkurentnost”, rekao je. O malim distributerima kaže da se “svi u ovoj krizi morati posložiti i podesiti nenadanim reakcijama s tržišta i državnim intervencijama”.

‘Nije svaki profit monopol’

Govoreći o velikim profitima naftnih kompanija, rekao je da “nije svaki dobar profit monopolist”. “Po tome, ako je neka roba skupa, onda je Chanel 5 najveći monopolist u svijetu kozmetike”, dodao je.

Dekanić je komentirao i pumpe na autocestama, koje su iznimke kod fiksiranja cijena goriva. “Ako turisti i krenu s autocesta, onda će usput popiti kavu u lokalnim kafićima pa će porasti potrošnja u tom segmentu”, rekao je.