EP danas raspravlja o sankcijama za Mađarsku; Orban će ih pokušati uvjeriti da je sve što radi OK

Zastupnici će raspravljati o pokretanju članka 7 Ugovora o EU kojima bi se Mađarskoj ukinula glasačka prava

Hungary's Prime minister Viktor Orban (C) arrives to attend an European Union (EU) emergency summit on the migration crisis with a focus on strengthening external borders, at the EU Headquarters in Brussels, on September 23, 2015, a day after interior ministers agreed a deal on refugee relocation quotas.  AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP

Zastupnici Europskog parlamenta saslušat će u utorak u Strasbourgu mađarskog premijera Viktora Orbana kako bi odlučili treba li EU poduzeti mjere protiv Mađarske u svrhu uklanjanja “rizika od teškog kršenja svojih vrijednosti” u toj zemlji. Orban planira “otvoreno i iskreno” braniti svoja stajališta pred Europskim parlamentom, koji će odlučiti hoće li pokrenuti korake koji bi mogli dovesti do političkih sankcija protiv Mađarske.

Europski zastupnici raspravljat će o izvješću o Mađarskoj i mogućem pokretanju članka 7 Ugovora o EU. U ekstremnom slučaju, ovaj članak predviđa ukidanje glasačkih prava zemlji koja krši europske vrijednosti. Glasovanje o Mađarskoj bit će u srijedu.

Mađarska tvrdi da postupaju u skladu s raspoloženjem Europljana

Budimpešta tvrdi da su njezine protuimigrantske mjere i obrana suverenih prava u skladu s raspoloženjem europskih birača, koji će izabrati novi saziv parlamenta u Strasbourgu u svibnju iduće godine. Međutim, Judith Sargentini, koja će predvoditi glasovanje u srijedu o tome hoće li biti poduzete mjere protiv Mađarske, upozorila je svoje kolege zastupnike da su u pitanju temeljne vrijednosti EU-a

“Želite li vladavinu zakona?”, upitala je Sargentini, zastupnica Zelenih iz Nizozemske. Njezina predložena rezolucija upozorava da akcije Mađarske predstavljaju sustavnu prijetnju temeljnim demokratskim vrijednostima EU-a. U njoj se izražava zabrinutost glede neovisnosti mađarskog pravosuđa, korupcije, slobode izražavanja, akademske slobode, vjerske slobode kao i prava manjina i izbjeglica.

Povećati će se jaz između Budimpešte i Bruxellesa

Protivljenje Orbanovoj viziji ne dolazi samo s ljevice. Zbog njegovih stajališta uznemirenost se pojavila i u redovima Europske pučke stranke (EPP). “Zastupnici desnog centra imaju jasan izbor”, rekao je Guy Verhofstadt, čelnik ALDE grupe. “Podržite slobodu i vrijednosti EU-a sankcionirajući Orbana ili kapitulirajte pred populistima krajnje desnice koji promoviraju neslobodu”. Austrijski premijer Sebastian Kurz, već je najavio da će glasati za pokretanje postupka protiv Mađarske.

I dok su Orbanovi potezi izazvali protivljenje, populisti diljem EU-a ih hvale. Tako je čelnik krajnje desne austrijske stranke, vicekancelar Heinz-Christian Strache, rekao da bi “rado” pozvao Orbanovu stranku u zajednički blok, a novi talijanski ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini također je izrazio divljenje spram Orbana. Glasnogovornik mađarske vlade Zoltan Kovacs rekao je novinarima u Bruxellesu u ponedjeljak da Orbanova vlada smatra taj prijedlog Europskog parlamenta “lovom na vještice”.