Nekad je nužno odabrati stranu

Epidemija u BiH konačno pod kontrolom. Ukida se policijski sat i popuštaju restrikcije za ugostitelje

Nije prihvaćena samo preporuka da se dopusti povratak publike na nogometne stadione

26.02.2021.,Sarajevo, Bosna i Hercegovina - Sarajlije uzivaju u suncu i odmoru u kaficima.
Photo: Armin Durgut/PIXSELL
FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

U Bosni i Hercegovini od četvrtka je ukinut policijski sat, koji je u Federaciji BiH bio na snazi tijekom noći, a od petka će se u Republici Srpskoj u ugostiteljskim objektima moći sjediti do ponoći. Vlada Federacije BiH je, na sjednici održanoj tijekom dana, prihvatila prijedlog entitetskog kriznog stožera da se zbog povoljne epidemiološke situacije ublaže dosadašnje mjere.

Tako više neće vrijediti zabrana kretanja od 23 sata navečer do 5 sati ujutro, u zatvorenim prostorima pa i ugostiteljskim objektima moći će boraviti do 30 gostiju, na otvorenome do 70, a dopuštena je glazba uživo. Nije prihvaćena jedino preporuka da se dopusti povratak publike na nogometne stadione. Radno vrijeme ugostiteljskih objekata svaka od deset županija sama će regulirati.

U restoranima u RS do 50 osoba

Krizni stožer RS, gdje policijskog sata nije ni bilo, ranije je odlučio kako će u tom entitetu od petka restorani, kafići i klubovi moći raditi do 24 sata, u zatvorenim prostorima tamo će moći boraviti do 50 osoba, a na otvorenome do 100. I u RS dopuštena je živa glazba u ugostiteljskim objektima.

Popuštanje mjera ograničenja uslijedilo je jer je u BiH od početka mjeseca značajno smanjen dnevni broj novozaraženih koronavirusom. Ovog je tjedna taj broj ispod 200, a značajno je smanjen broj smrtnih slučajeva.

Stabilizacija unatoč kašnjenju cijepljenja

Epidemiološka situacija u BiH stabilizirana je unatoč činjenici da proces cijepljenja stanovništva u toj zemlji i dalje kasni za drugim državama regije jer naručena cjepiva stižu neredovito i u ograničenim količinama.

U BiH ne postoji objedinjena baza podataka iz koje bi se jasno vidjelo koliko je točno osoba cijepljeno, jer svaki entitet odnosno županija u Federaciji BiH taj proces provodi zasebno, a poznato je samo kako je u tu zemlju do sada dopremljeno manje od 200 tisuća doza cjepiva.