Epidemiolog Kaić o zaštiti nakon cijepljenja: 'Određena razina počinje dva tjedna nakon prve doze i potom raste'

Nije jasno koje cjepivo nudi najbolju zaštitu nakon prve doze

FOTO: N1

Prema posljednjim informacijama iz Nacionalnog stožera civilne zaštite, u Hrvatskoj su, zaključno s jučerašnjim danom, protiv koronavirusa cijepljene 578.273 osobe. Prvom dozom cijepljeno je 427.919 osoba, a drugom njih 148.042. Smatra se da su oni koji prime obje doze 90 posto ili više zaštićeni od mogućnosti zaraze koronavirusom te potpuno zaštićeni od obolijevanja od najtežeg oblika covida.

Bernard Kaić, voditelja Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti pri HZJZ-u, objasnio je kolika je djelotvornost cjepiva nakon prve doze. Dnevnik.hr navodi primjere građana koji su nakon prve primljene doze odlučili serološkim testom provjeriti koliku razinu antitijela imaju. No, kako je za taj portal kazala jedna čitateljica, rečeno im je kako nije moguće utvrditi je li ta razina antitijela dostatna za neku zaštitu.

Razina antitijela nakon prve doze nije bitna

Kaić je potvrdio da ne postoji neka razina antitijela utvrđena serološkim testom za koju je određeno da pokazuje razinu zaštite. Određivanje djelotvornosti cjepiva nakon prve doze nema veze s razinom antitijela, objasnio je. “Određena razina zaštite počinje dva tjedna nakon prve doze i potom raste. Za AstraZenecu i Pfizer ta je razina četiri do pet tjedana nakon cijepljenja na nekih 80 posto u smislu sprječavanja hospitalizacije.

Nakon šest tjedana ta razina kod Pfizera malo pada pa stoga i preporučujemo da se druga doza tog cjepiva primi u tom roku. Naravno, može se druga doza primiti i ranije. Teško je reći koje je cjepivo u ovom kontekstu najbolje jer različita istraživanja daju različite podatke”, kaže Kaić, prenosi portal Nove TV.

Što ako je druga doza od različitog proizvođača?

Epidemiolog je kazao kako nije preporučljivo primiti drugu dozu cjepiva različitog proizvođača od onog primljenog u prvoj dozi. “Ne znamo kakav bi utjecaj takva praksa imala na razinu imuniteta, kao i bi li bilo nekih nuspojava. Ako se slučajno i dogodi da netko greškom primi drugu dozu cjepiva od različitog proizvođača, taj će vjerojatno ipak biti u nekoj mjeri zaštićen.”

Takvi slučajevi zabilježeni su u Hrvatskoj i nisu rezultirali nuspojavama, kazao je Kaić, uz napomenu kako u tim situacijama ne treba ponavljati cijepljenje, odnosno dati osobi dati i treću dozu. Što se tiče trudnica, Kaić je kazao kako se preporučuje da se cijepe samo ako imaju neku kroničnu bolest.