Epidemiologinja HZJZ-a: 'Ne bi me iznenadilo da je omikron već kod nas'

Doktorica Petrović smatra da nema razloga za ovoliko panike

FOTO: HRT

U emisiji HRT-a ‘U mreži prvog’ gostovali su epidemiologinja HZJZ-a Goranka Petrović, zamjenik ravnateljice Klinike za infektivne bolesti “Dr. Fran Mihaljević” Zoran Barušić i imunolog s Medicinskog fakulteta u Rijeci Bojan Polić koji su govorili o novoj varijanti koronavirusa, omikronu.

Epidemiologinja Petrović je rekla da omikron još nije otkriven u Hrvatskoj, ali je ne bi iznenadilo da je već tu. “Što nas podsjeća da trebamo što više sekvencionirati, kolege trebaju slati uzorke pozitivnih pacijenata. Ne bi me iznenadilo da omikron stvarno jest kod nas”, ponovila je. Smatra da nema razloga za ovoliko panike, ali upozorava da novi varijantu treba ozbiljno shvatiti. Kazala je da je dobro da protuepidemijske mjere djeluju i na omikron.

‘Svaki dan je borba koga ćemo hospitalizirati’

I imunolog Polić smatra da je potreban oprez, ali ne i panika. Ipak je naglasio da nemamo dovoljno informacija o virusu pa ne znamo širi li se brže od delte. “Važno je da se ljudi cijepe i docijepe kako bi bili zaštićeni i od ove varijante”, rekao je. Zoran Barušić se osvrnuo na kretanje broja pacijenata, rekavši kako je njihov priljev konstantno visok. “Borba za mjesto koga ćemo hospitalizirati je prisutna na dnevnoj razini”, rekao je.

Četvrti val ima neka svoja obilježja, dodao je i kazao da je u njemu hospitalizirano više mladih, te da je u njihovoj jedinici intenzivnog liječenja prosječna dob 45 godina. Zaključio je kako trebamo biti oprezni i ustrajati na cijepljenju. Petrović je naglasila da je procijepljenost u Južnoafričkoj republici oko 24 posto kao i da im je dobna struktura drugačija od naše, sa svega pet posto starijih od 65 godina, čime imaju manji rizik za razvijanje teškog oblika bolesti.

Zdravstveni sustav je prenapregnut

“Mi na temelju ovih vrlo oskudnih informacija ne možemo sada razlučiti u kojoj mjeri se to odnosi na samu biologiju virusa, a u kojoj mjeri na stanovništvo – na njegovo ponašanje, socijalne obrasce, u kojoj mjeri se provode epidemiološke mjere i slično”, rekla je. Kazala je i da ta zemlja ima dovoljno cjepiva, ali je problem antivakserski pritisak protiv cijepljenja.

“U ovoj situaciji je globalno zdravstveni sustav prenapregnut, teško se pronalaze novi smještajni kapaciteti, a zdravstveno osoblje, kojeg ionako manjka, je preiscrpljeno. Delta soj je poprilično iscrpio zdravstveni sustav, posebice kod nas”, rekao je Barušić.

‘Sve što nije sigurno za bolesnika nije terapijska mogućnost’

Polić je ponovio kako je važno cijepiti se i ispričao kako vjeruje da će treća doza podići razinu imuniteta i štititi nas od novih varijanti. Na pitanje o četvrtoj dozi, kazao je da ćemo o tome tek vidjeti. “Nakon treće doze moramo vidjeti koliko traje imunitet – može se dogoditi da potraje duže”, kazao je i dodao da vjeruje kako će nas treća doza štititi duže vremena.

Barušić je na samom kraju govorio o kliničkoj slici cijepljenih i necijepljenih na Zaraznoj. “Oni koji su prošli primarni proces cijepljenja, oni ako se razbole, prema sadašnjim iskustvu, imaju daleko blaže kliničke slike nego oni koji nisu cijepljeni”, kazao je i dodao da su većinom takvi slučajevi asimptomatski.

Govoreći o antivakserima koji propitkuju lijekove za koronavirus, kazao je da se zna što je preporučeno i čime se covid može liječiti. “ Sve ono što nije sigurno za bolesnika, to nije jedna od terapijskih mogućnosti, uključujući i lijek Ivermektin”, zaključio je za HRT.