Nekad je nužno odabrati stranu

Erdogan je CNN-u dao prvi intervju nakon pobjede na referendumu; kaže da to nije korak prema diktaturi

Osvrnuvši se na tijesnu pobjedu, kaže, 'pobjeda je pobjeda'

FOTO: screenshot

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao je prvi intervju nakon nedjeljnog referenduma u Turskoj. Rekao je kako ga planovi o proširenju ovlasti predsjednika ne čine diktatorom. Smatra da građani u nedjelju nisu glasovali o njemu. “Ja sam samo smrtnik, mogu umrijeti u bilo kojem trenutku”, rekao je turski predsjednik CNN-ovoj novinarki Becky Anderson.

Erdogan je odbacio optužbe da je želio nove ovlasti kako bi iz toga izvukao osobnu korist. Kaže kako je to sve s ciljem poboljšanja političkog sustava u Turskoj. “Sustav predstavlja promjenu, transformaciju u demokratskoj povijesti Turske”, rekao je .

‘Pobjeda je pobjeda’

Opovrgnuo je tvrdnje da je ovaj referendum zapravo korak ka diktaturi. “Gdje postoji diktatura, ne trebate imati predsjednički sustav”, smatra. “Ovdje imamo glasačke kutije…. demokracija crpi snagu iz naroda. To mi zovemo nacionalnom voljom.” Iako je na nedjeljnom referendumu njegov plan za proširenje predsjednikovih ovlasti pobijedio s tijesnom većinom, “da” je zaokružilo tek nešto više od 51 posto birača, Erdogan kaže da je “pobjeda pobjeda”.

Nogometnim rječnikom, kaže, nije bitno je li pobjeda 1:0 ili 5:0, krajnji cilj je pobijediti. Mnogi građani koji su na referendumu zaokružili “ne” i tako nisu dali podršku Erdoganovom planu da znatno proširi predsjedničke ovlasti, smatraju kako turski predsjednik želi zacementirati svoju poziciju pa zato želi što veću moć u svojim rukama. Predstavnici oporbe i europske komisije smatraju da je na referendumu bilo niz nepravilnosti, prvi čak žele i poništenje rezultata.

Napao je Europsku uniju

Komentirajući odnos Europske unije prema dugogodišnjim turskim nastojanjima da postane članica, Erdogan je optužio države članice da se nisu držale svoga dijela pogodbe. “EU nas već 54 godine ostavlja da čekamo na njenom ulazu”, kaže turski predsjednik. “Ovo s političkog gledišta nije podnošljivo. Pokušali smo prihvatiti sve zahtjeve Europske unije, no nisu održali svoje obećanje. EU mora ispuniti svoja obećanja. Ako to naprave, možemo sjesti. Možemo vidjeti koje korake treba poduzeti,” smatra.

Turska se u više navrata sukobila s čelnicima Europske unije oko dogovora o zaustavljanju protoka migranata i izbjeglica. Turska smatra da nije dobila ništa zauzvrat, a napravila je i više od potrebnog da se zaustavi priljev migranata. Godinama lobiraju i za ukidanje vize za turske državljane koji putuju u zemlje Europske unije.