Erdogan nikad nije ozbiljnije zaprijetio Europi: 'Poslat ćemo vam 3,6 milijuna sirijskih izbjeglica'

Učinit će to, kaže, bude li Europa njegov ulazak u Siriju smatrala okupacijom

Turkish President Recep Tayyip Erdogan speaks during the extended meeting with provincial heads of ruling Justice and Development (AK) Party in Ankara, Turkey on October 10, 2019. (Photo by Adem ALTAN / AFP)
FOTO: AFP

Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan danas je u Ankari zaprijetio da će u Europu iz svoje zemlje poslati 3,6 milijuna sirijskih izbjeglica, ako europske zemlje ocijene turski ulazak u Siriju kao okupaciju, javlja Rueters. “Otvorit ćemo granice i poslati 3,6 milijuna izbjeglica u vašem smjeru”, kazao je Erdogan pred zastupnicima svoje stranke.

Erdogana je naljutila izjava Europske unije u kojoj su pozvali Tursku “da prekine jednostrane vojne akcije”. Istaknuli su i da plan Ankare o osnivanju “sigurne zone” neće “zadovoljiti međunarodne kriterije za povratak izbjeglica kako je to utvrdio UNHCR”.

Na Erdoganovu vojnu intervenciju jučer je reagirao i Europske komisije Jean-Claude Juncker koji je zatražio zaustavljanje turske ofenzive na sjeveru Sirije i upozorio da neće biti odobreno nikakvo europsko financiranje za “sigurnosnu zonu”. “Turska mora prekinuti vojnu ofenzivu u tijeku, koja neće dati rezultate. Ako je turski plan osnivanje sigurnosne zone, ne očekujte financiranje od Europske unije”, rekao je Juncker pred Europskim parlamentom u Bruxellesu.

Drugi dan osvojena zacrtana područja

Prema informacijama iz Turske, njihove snage su drugog dana ofenzive na kurdsku paravojsku u Siriji osvojile zacrtana područja. “Naše herojske specijalne jedinice kojie sudjeluju u operaciji ‘Izvori mira’ nastavljaju napredovati istočno od Eufrata”, objavilo je na Twitteru ministarstvo obrane. “Zacrtane mete su osvojene”, priopćilo je kasnije ministarstvo. CNN Turk je objavio videosnimku kako kran uklanja betonski zid s granice i specijalne snage prolaze.

Kurdske vlasti na sjeveru Sirije objavile su kako su u zatvoru koji su Turci pogodili artiljerijskom vatrom “najopasniji kriminalci iz više od 60 zemalja”, te su naglasile kako turski napadi na zatvore riskiraju “katastrofu”. Sirijske demokratske snage (SDF) predvođene Kurdima drže tisuće boraca Islamske države i njihovih obitelji u zatočeništvu.

Raketni napadi

Novinar Reutersa prenosi kako je u graničnom turskom gradu Akcakale prošlo 30 vozila sa sirijskim pobunjenicima, saveznicima Ankare, naoružanih protuzračnim raketama. U njihovoj pratnji bilo je deset turskih oklopnih vozila. Ne zna se kamo je konvoj krenuo, no svjedok iz Akcakalea ranije je rekao kako je grad bio meta raketa ispaljenih s druge strane granice. Turske snage su u četvrtak ujutro granatirale područje oko Ral al Aina, nakon čega su borci SDF-a odgovorili, tvrdi svjedok.

Turska vojska je na početku operacije zračnim snagama i artiljerijom pogodila 181 položaj kurdske paravojske, objavilo je ministarstvo obrane. SDF je na Twitteru napisao kako je pogođen jedan od zatvora s borcima Islamske države. Direktor komunikacija turskog predsjednika je u članku objavljenom prije početka ofenzive napisao kako je Trump pristao preseliti vodstvo međunarodne kampanje protiv Islamske države u Tursku. Fahrettin Altun je kazao kako je Turska ranije pomagala sirijskim pobunjenicima koji su u pritvoru držali militante te da je u interesu Ankare da “se očuva ono što je SAD postigao”.

U Siriju ušli na četiri točke

Turska vojska je ušla u Siriju na četiri točke. Dvije su blizu Tel Abyada, a dvije istočnije, kod Ras al Aina, prenose turski mediji. U zračnim napadima poginulo je najmanje pet civila i tri borca SDF-a, dok je ozlijeđeno još nekoliko desetaka civila, tvrdi SDF.

Tisuće ljudi pobjeglo je s područja Ras al Aina prema provinciji Hasaka koja je u rukama SDF-a. Glasnogovornik tih snaga Mustafa Bali objavio je kako su odbili kopneni napad turske vojske u Tel Abyadu.

Sjednica Vijeća sigurnosti

Američki predsjednik Donald Trump prozvao je turski napad “lošom idejom”, pa je istaknuo da ga ne podržava. Naglasio je i kako od Turaka očekuje da zaštite civile i vjerske manjine i spriječe humanitarnu krizu. Branio je svoju politiku prema Kurdima, kazavši kako im je poslao “ogromne količine” novca i oružja. No Trumpa je kritizirao jedan od njegovih najvećih saveznika među republikancima, senator Lindsey Graham, koji je poručio da će izostanak podrške Kurdima biti “najveća greška njegovog predsjedništva”.

U četvrtak će o Siriji raspravljati Vijeće sigurnosti Ujedinjenih naroda, na zahtjev pet europskih država – Velike Britanije, Francuske, Njemačke, Belgije i Poljske. “Kao i u prijašnjim protuterorističkim operacijama, turski odgovor bit će proporcionalan, odmjeren i odgovoran”, napisao je turski veleposlanik u UN-u Feridun Sinirlioglu u pismu Vijeću. Sjednicu je za subotu zakazala i 22-člana Arapska liga.