Eto, sud kaže da je Čistoća računima za odvoz smeća jednoj gospođi sad prekršila i potrošačka prava

Osim Zakona o održivom gospodarenju otpadom, krše i Zakon o zaštiti potrošača

23.11.2017., Zagreb - Kontejneri za mijesani komunalni otpad. 
Photo: Marko Prpic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Zagrebačkoj Čistoći i dalje ne ide sa sudskim utjerivanjem dugova građana za odvoz smeća. Telegram je do sada već pisao o brojnim problematičnim računima – obračunu po kvadratu stana, obračunu po broju ukućana, potpuno matematički krivoj računici, računima za neobavljeni odvoz…

U sudskoj odluci koju smo sada dobili na uvid, piše da Čistoća ne krši samo Zakon o održivom gospodarenju otpadom, već i Zakon o zaštiti potrošača. To znači da su prekršena potrošačka prava Zagrepčanima koji su dobivali ove nezakonite račune. Evo detalja presude koju je donio Općinski sud u Novom Zagrebu.

Gospođa nekoliko mjeseci nije plaćala račune

Taj sud odbio je dio tužbe koju je Čistoća podnijela protiv gospođe iz Zagreba koja živi u Ostrogovićevoj ulici, a dužna je 356,44 kune za odvoz smeća. Riječ je o dugovima za račune od srpnja do prosinca 2015. Međutim, prema sudskoj odluci gospođa iz Ostrogovićeve mora podmiriti samo dio neplaćenog iznosa, i to 114,12 kuna. Sud je tu svoju odluku vrlo detaljno obrazložio.

Naime, za studeni i prosinac 2015. godine Čistoća joj je pravilno, prema volumenu kako to propisuje Zakon o komunalnom gospodarstvu, obračunala naknadu. Zato je taj dio iznosa prihvaćen kao osnovano potraživanje gradske komunalne tvrtke i gospođa bi ga trebala platiti.

No, nisu svi računi bili izdani prema zakonu

Međutim, ranije, od srpnja do listopada, cijena usluge odvoza otpada pogrešno joj je obračunavana. Sama Čistoća na sudu je priznala da je za te ranije mjesece slala gospođi uplatnice koje su sadržavale obračun u kojem je kriterij bila površina njezinog stana. Korišten je, naime, tada vrijedeći Pravilnik o načinu pružanja i plaćanju usluga skupljanja, odvoza i odlaganja komunalnog otpada, koji je u međuvremenu izmijenjen.

Potpuno su, u to vrijeme, u Čistoći ignorirali činjenicu da još od 31. prosinca 2009. nije bilo dopušteno na taj način obračunavati cijenu odvoza. Naime, izmjene Zakona o otpadu propisale su tada da su kriteriji obračuna jedinica mase ili volumen otpada te broj članova obitelji. Kasnije, u srpnju 2013., to načelo precizirano je Zakonom o održivom gospodarenju otpadom. U njegovom članku 33. izraženo je načelo ‘onečišćivač plaća’, te je izričito rečeno da se cijena usluge mora formirati razmjerno količini predanog otpada u obračunskom razdoblju.

Sud je rekao da je prekršen još jedan zakon

Dakle, Čistoća je morala uzeti u obzir masu otpada ili volumen spremnika otpada i broj pražnjenja kanti za smeće. Taj isti Zakon propisuje i da pružatelj usluge mora voditi evidenciju o preuzetoj količini otpada od pojedinog korisnika.

Jednako načelo prihvaća i Zakon o zaštiti potrošača. Tako u njegovom članku 24. stoji da prodaja javnih usluga potrošačima, kada to priroda javne usluge dopušta, mora biti obračunata prema potrošnji.

Dodajmo još da gospođa ne mora podmiriti ni 850 kuna ovršnih troškova, koje joj je Čistoća također prvotno pokušala naplatiti zbog nepodmirenih računa za odvoz smeća.