Europska unija će nastaviti i ojačati sankcije Rusiji, a Moskva je zaprijetila da će odgovoriti jednakom mjerom

Od Rusije se traži da ispoštuje povlačenje iz Ukrajine, dogovoreno u Minsku

FOTO: AFP/AFP

U tjednima koji predstoje Europska unija će nastaviti, a donekle i pojačati svoje široke ekonomske sankcije protiv Rusije zbog krize u Ukrajini, i to sve do kraja siječnja, tvrde brojni visoki dužnosnici i diplomati. Nastavak sankcija dio je aktivnosti u cilju pritiska na Kremlj, ne bi li u potpunosti ispoštovao sporazum o prekidu vatre potpisan u Minsku.

Ova će odluka zasigurno produbiti napetosti s Moskvom, koja se nadala da bi EU mogla olabaviti postojeće sankcije, no ruskim diplomatima nisu na ruku išli recentni okršaji u Ukrajini. Moskva se u Minsku obvezala da će povući vojnike iz Ukrajine i vratiti Kijevu kontrolu nad ukrajinskom stranom granice između tih dviju zemalja, piše Wall Street Journal.

Sankcije traju od prošlog ljeta

Ekonomske sankcije Rusiji trebale su biti okončane ili smanjene krajem srpnja, no europski dužnosnici ocijenili su da smanjenje sankcija treba biti povezano s potpunim poštivanjem dogovorenog u Minsku. Sankcije je EU odobrila prošlog ljeta, a uključuju široka ograničenja na području financija, energetike i obrane, kao i zabranu prodaje proizvoda koji se mogu koristiti i u vojne svrhe. Slične je sankcije nametnuo i SAD.

Po sadašnjim planovima, Unija bi političku odluku o produljenju sankcija trebala donijeti na summitu 25. – 26. lipnja, no nekoliko dužnosnika reklo je da će dati državama članicama potrebno vrijeme da procijene je li Rusija ispoštovala sporazum u Minsku, i u kolikoj mjeri. Također, pregledat će se crne liste na kojima su ljudi kojima je EU zabranila ulazak ili poslovanje u eurozoni, ne bi li se revidirao taj popis. Podsjetimo, prije nekoliko dana svoju je crnu listu objavila i Rusija, a na njoj se nalaze mnogi (njih 89) sadašnji i bivši istaknuti dužnosnici EU.

Grčka najveći saveznik Rusije

Putin se, nakon aktivne kampanje u cilju izazivanja razdora u 28-članoj Uniji, sastao s čelnicima nekih ruskih najbližih saveznika u EU u zadnjih nekoliko mjeseci, uključujući Grčku, Slovačku, Mađarsku i Italiju. “Na sve nove odluke EU mi ćemo odgovoriti jednakom mjerom”, rekao je ruski premijer Dmitrij Medvedev u utorak.

Najveću podršku Rusija je dosad imala u Grčkoj, koja se trenutno bori za poboljšanje svoje financijske situacije. Grčki premijer Alexis Tsipras posjetio je u travnju Moskvu i kritizirao sankcije EU. Za nastavak sankcija treba, podsjetimo, osigurati potporu svih zemalja članica, no visoki dužnosnici u Bruxellesu kažu da nema naznaka da će Atena to blokirati.