Nekad je nužno odabrati stranu

EU daleko od dogovora o izbjeglicama, Mađari odbili plan Bruxellesa o kvotama

U Mađarskoj boravi 54.000 izbjeglica koje trebaju biti preseljene

Hungary's Prime Minister Viktor Orban gestures as he speaks during a press conference at the European Union (EU) Council building in Brussels, on September 3, 2015. Orban warned on September 3 that the wave of mostly Muslim refugees coming to Europe threatens to undermine the continent's Christian roots -- an idea rejected by German Chancellor Angela Merkel -- and insisted the migrant crisis was a German problem, not a European one as he defended his government's handling of thousands of refugees flooding into his country. AFP PHOTO / THIERRY CHARLIER
FOTO: AFP/AFP PHOTO

Mađarska ne želi sudjelovati u mehanizmu za raspodjelu 120.000 izbjeglica i stoga zemlje članice razgovaraju o različitim modelima za raspodjelu 54.000 izbjeglica koji su trebali biti preseljeni iz te zemlje, doznaje se u ponedjeljak od luksemburškog predsjedništva.

Europska komisija je ranije ovoga mjeseca predložila raspodjelu po zemljama članicama 120.000 izbjeglica s teritorija Grčke, Italije i Mađarske. Prema tom prijedlogu u sljedeće dvije godine trebalo bi rasporediti 15.600 ljudi s teritorija Italije, 50.400 iz Grčke i 54.000 iz Mađarske.

Mađarska ne želi sudjelovati u tom programu ističući da ona nije zemlja članica na prvoj crti, to jest ona u koju izbjeglice ulaze prvi put na teritorij EU-a.

Dvije opcije u razmatranju

Sada predstavnici zemalja članica razgovaraju o dvije opcije, a konačnu odluku trebali bi donijeti ministri unutarnjih poslova, koji će se u utorak sastati na izvanrednom sastanku.

Jedna od opcija je da se mađarska kvota dodijeli Italiji i Grčkoj, a druga je da se nađe fleksibilna formulacija, koja bi omogućila da se u taj program može uključiti bilo koja zemlja koja to zatraži i koja ispunjava uvjete, to jest da na svom teritoriju ima toliki broj izbjeglica da se ne može s njim nositi.

Neslužbeno se spominje da bi mogućnost premještanja izbjeglica sa svoga teritorija mogle pored Italije i Grčke tražiti i Hrvatska, Slovenija, Austrija i Njemačka.

Kompenzacijski mehanizmi

Pred ministrima unutarnjih poslova niz je otvorenih pitanja, a jedno od njih je i kompenzacijski mehanizam. Riječ je o tome što napraviti s državama koje ne žele primiti određene kvote izbjeglica.

Komisija je u svom prijedlogu spominjala solidarnu klauzulu prema kojoj bi te zemlje uplaćivale u europski proračun 0,002 posto svoga BDP-a. Spominje se i mogućnost da država koja ne želi primiti izbjeglice za svakog od predviđene kvote plati 6.500 eura.