EU i britanski premijer dogovorili su se oko Brexita, no stvar nije riješena. Može li Johnson sve izgurati do kraja?

Vidjet ćemo hoće li Boris Johnson dobiti podršku parlamenta za sporazum

Britain's Prime Minister Boris Johnson (L) leaves from the rear of 10 Downing Street in central London on October 16, 2019. - British Prime Minister Boris Johnson briefed his ministers and key lawmakers on Wednesday on details of a Brexit deal taking shape in Brussels, while warning an agreement was still "shrouded in mist". (Photo by Tolga AKMEN / AFP)
FOTO: AFP

Ako pitate Theresu May, postići dogovor s Bruxellesom lakši je dio posla. Bivša britanska premijerka u studenom prošle godine vratila se u London s nacrtom sporazuma o Brexitu u rukama, ali to je za nju na kraju završilo neslavno. Osam mjeseci kasnije bila je prisiljena napustiti premijersku dužnost, nakon što nije uspjela izaći na kraj s Brexitom i britanskim parlamentom koji je njezin sporazum triput odbio.

Aktualni britanski premijer Boris Johnson danas je slavodobitno objavio da Britanija ima „sjajan novi dogovor” kojim „vraća kontrolu” nad svojim zakonima, granicama, novcem i trgovinom. I predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker potvrdio je postizanje „fer i uravnoteženog sporazuma”.

Sad to mora progurati kroz parlament

No, dogovor s Bruxellesom, kako je vrlo plastično pokazala politička sudbina Therese May, mogao bi za Johnsona biti jednostavniji dio zadatka. Europska unija od starta je bila zainteresirana za sporazumni raskid s Velikom Britanijom, jer bi drugačiji ishod nanio štetu Irskoj, Francuskoj, Njemačkoj i ostatku EU. Johnson sad, međutim, mora taj dogovor progurati kroz britanski parlament.

Britanski premijer u Westminsteru nema većinu. To je pokazalo niz glasovanja, od njegovog neuspjelog pokušaja da izazove prijevremene izbore, do izglasavanja zakona kojim zastupnici prisiljavaju Johnsona da traži odgodu Brexita, ako se ne dogovori s EU-om. Unatoč tome, novi sporazum nije unaprijed osuđen na propast. Johnsonu je ključno osigurati potporu tvrdolinijaša u svojoj Konzervativnoj stranci i podršku sjevernoirske Demokratske unionističke stranke (DUP). I to ne nužno tim redom.

Sjevernoirska stranka protiv?

DUP u parlamentu ima samo deset zastupnika, dakle nedovoljno da njihovi glasovi budu sve što Johnson treba. Vrijedi i obrnuto: teoretski je većina moguća i bez DUP-a. No, kada su se tvrdi zagovornici Brexita među torijevcima bili usprotivili sporazumu Therese May, jedan od ključnih razloga bilo je i protivljenje DUP-a tom dogovoru.

Još jutros su čelnici sjevernoirske stranke Arlene Foster i njezin zamjenik Nigel Dodds vrlo jasno poručili da im nije prihvatljiv postignuti kompromis. I nakon što je objavljeno da je postignut finalni dogovor, stajalište DUP-a, prema pisanju britanskih medija, nije se promijenilo.

Njihovih deset zastupnika ne mora brojčano biti ključno za prolazak sporazuma, ali njihovo protivljenje (ako tako ostane do subote, a kad je u pitanju Brexit, iskustvo uči da su svakakvi obrati mogući) ima političku težinu. Da DUP podrži sporazum, tvrdolinijaši među torijevcima teško bi mogli braniti eventualno daljnje protivljenje tom dogovoru; ovako, nije isključeno da će, unatoč vijestima zadnjih dana da su najžešći euroskeptici uz Johnsona, neki od njih premijeru ipak okrenuti leđa.

Johnson uvjerava da je sporazum super

Johnson je itekako svjestan gdje je sada njegova ciljana publika. Na Twitteru mahnito objašnjava zašto je njegov sporazum, za razliku od onog odioznog koji je dogovorila May, izvrstan: Britanija će napustiti europsku carinsku uniju, moći će dogovarati trgovinske dealove s ostatkom svijeta i tako dalje, dok je u ranijem dogovoru „Bruxelles zadržavao krajnju kontrolu i mogao je dovijeka prisiljavati Britaniju da prihvaća europske zakone i poreze”.

I sve to garnirano porukom „take back control” – preuzmimo kontrolu, prepoznatljivi i lako pamtljivi slogan kampanje za izlazak Britanije iz EU-a kojem se pripisuje velik dio referendumskog uspjeha zagovornika Brexita.

Čelnik oporbe protiv sporazuma

U parlamentu su nepoznanica i bivši torijevci – njih 21 – koje je Johnson početkom rujna izbacio iz stranke jer su u parlamentu glasovali protiv vlade. No, s obzirom da se radi o ljudima koji su riskirali svoje karijere u stranci samo kako bi spriječili Brexit bez dogovora, moguće je da će im sada ipak biti prihvatljivo podržati premijera i njegov sporazum.

Vođa laburista, najjače oporbene stranke, već je Johnsonov dogovor proglasio gorim od onog Therese May koji je parlament tri puta odbacio. Jeremy Corbyn smatra da se njime ugrožavaju standardi u području okoliša i radničkih prava, kao i zdravstveni sustav. Ovaj sporazum „neće ujediniti zemlju i treba ga odbiti”, kategoričan je Corbyn.

Zastupnici protiv stranke?

Tijekom jutra spekuliralo se da bi laburisti mogli podržati sporazum, ako ga Johnson uspije postići, pod uvjetom da se o njemu odlučuje na referendumu. Iz Corbynove prve reakcije ispada da to nije opcija, ali nije isključena niti mogućnost da će se dio laburističkih zastupnika oteti stranačkoj stezi.

Neki od njih izabrani su u okruzima koji su se na referendumu opredijelili za Brexit pa bi mogli biti skloni podržati sporazum, kako bi se Brexit doista i dogodio. Ali, samo uz uvjet da njihovi glasovi ne budu supstitut za pobunjene torijevce, da se ne bi našli u nezgodnoj situaciji da su upravo oni spasili Johnsona.

Subotnji rasplet u Londonu

Načelan dogovor o Brexitu je, dakle, postignut – što je veliki iskorak, jer se do prije samo tjedan, dva činilo da neće biti apsolutno ničega, osim kaotičnog Brexita 31. listopada. No, nacrt sada treba pretvoriti u pravni tekst koji moraju formalno podržati čelnici 27 zemalja članica te Europski i britanski parlament. Posrtaj je moguć na svakoj od tih stepenica, ali će oči Bruxellesa ipak biti usmjerene prvenstveno prema Westminsteru.

Današnjim načelnim dogovorom drama oko Brexita opet se preselila u London gdje će se u subotu, na izvanrednoj sjednici parlamenta, rasplitati taj trogodišnji politički kaos. Za EU to je uglavnom dobra vijest. Ako sve propadne, barem će moći tvrditi da Bruxelles nije kriv.